Stabilne ceny ropy to też okazja

fot. Adobe Stock
fot. Adobe Stock 1
Geopolityczne zawirowania wywołują krótkotrwałe szoki i skoki notowań ropy. W dłuższym terminie o cenie decydują popyt i dostępność surowca. Popyt zaś w kolejnych dekadach będzie raczej malał. Czy warto zatem inwestować w czarne złoto?

14 września 2019 r. rebeliancki ruch Huti zaatakował – przy użyciu dronów – instalacje w saudyjskiej rafinerii. W rezultacie Arabia Saudyjska straciła – czasowo – około połowy mocy wydobywczych, a jest to ok. 11 mln baryłek ropy naftowej dziennie. Liczba równie dobra jak każda inna. By być bardziej obrazowym – każdego dnia na świecie wydobywa się ok. 100 mln baryłek ropy, co pod koniec 2019 r. o mniej więcej 2 proc. przewyższało dzienny popyt na ten surowiec. 

W następstwie ataku światowe dostawy zostały zatem uszczuplone o 5 proc. Na dzień przeprowadzenia ataku wybrano sobotę, więc na reakcję rynku trzeba było poczekać dwa dni. Wzrost notowań ropy WTI z 55 dol. za baryłkę do 64 dol. za baryłkę był tyleż spektakularny, co krótkotrwały. Już 10 dni później notowania wróciły do 55 dol., a na początku października spadły do 51 dol., czyli poniżej poziomu sprzed ataku. Arabia Saudyjska przywróciła pełne wydobycie już 25 września ub.r.

3 stycznia br. miało miejsce inne zdarzenie, które także wpłynęło wyraźnie na przebieg notowań. USA – również przy użyciu drona – dokonały udanego zamachu na życie Kasema Sulejmaniego – irańskiego generała podejrzewanego o inspirowanie i organizowanie działań terrorystycznych wymierzonych w cele i interesy USA na Bliskim Wschodzie. Jeszcze tego...

Artykuł dostępny tylko dla prenumeratorów

Masz już prenumeratę? Zaloguj się

Kup prenumeratę cyfrową, aby mieć dostęp
do wszystkich tekstów MyCompanyPolska.pl

Wykup dostęp

Co otrzymasz w ramach prenumeraty cyfrowej?

  • Nielimitowany dostęp do wszystkich treści serwisu MyCompanyPolska.pl
  •   Dostęp do treści miesięcznika My Company Polska
  •   Dostęp do cyfrowych wydań miesięcznika w aplikacji mobilnej (iOs, Android)
  •   Dostęp do archiwalnych treści My Company Polska

Dowiedz się więcej o subskrybcji

My Company Polska wydanie 3/2020 (54)

Więcej możesz przeczytać w 3/2020 (54) wydaniu miesięcznika „My Company Polska”.


Zamów w prenumeracie