Nie taki urzędnik, jakim go malują

Zespół COIE – twój partner w biznesie, fot. mskorpion
Zespół COIE – twój partner w biznesie, fot. mskorpion
Przeciętnemu przedsiębiorcy wizyta w urzędzie kojarzy się zwykle ze żmudną koniecznością wypełniania biurokratycznych obowiązków. – Stereotyp się kruszy, kiedy trafiają do nas – mówi Piotr Burczyk, dyrektor Departamentu Koordynacji Promocji – bo stajemy się ich agencją doradczą, eventową i marketingową. A wszystko w ramach bezpłatnego publicznego wsparcia.
ARTYKUŁ BEZPŁATNY

z miesięcznika „My Company Polska”, wydanie 9/2024 (108)

Zyskaj dostęp do bazy artykułów z „My Company Polska” Zamów teraz!

Mówi się, że w biznesie nie ma nic ważniejszego niż informacja i kontakty. Połączenie tych dwóch elementów stanowi klucz do sukcesu, o czym wie każdy przedsiębiorca. Jednak nie każdy zdaje sobie sprawę, że oba te zasoby są na wyciągnięcie ręki, zupełnie za darmo, w pozornie najmniej spodziewanym miejscu – w urzędzie.

To właśnie tam, a dokładnie w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie znajduje się Regionalne Centrum Obsługi Inwestorów i Eksporterów (COIE). Zespół tworzą anglojęzyczne ekspertki mające wiedzę o zagranicznych rynkach i kontakty biznesowe na całym świecie. Chcesz się rozwijać? Musisz je poznać.

W tym roku COIE obchodzą 20-lecie działalności. Powstały w każdym województwie, aby wspierać lokalnych przedsiębiorców w wejściu na rynki światowe, a także pomagać na swoim terenie inwestorom z zewnątrz – z innych regionów Polski i z zagranicy. Przyjrzyjmy się, jak to wygląda w praktyce.

Agencja pro publico bono

Warmińsko-mazurskie COIE to trzy ekspertki, które łączy wspólny mianownik – są ciekawe świata, uwielbiają zdobywać wiedzę i chcą się nią dzielić. Agnieszka, Monika i Paulina oferują wsparcie przedsiębiorców w zupełnie różnych dziedzinach. Jeśli chcesz, aby twoje produkty poszybowały poza granice kraju – wesprze cię Agnieszka, w kwestiach budowania marki i trendów w marketingu doradza Monika, a jeśli szukasz na Warmii i Mazurach terenu na inwestycję – z pomocą przyjdzie Paulina.

Na pytanie, z jaką największą trudnością mierzy się COIE, Monika Dąbrowska odpowiada: – Ubolewamy, że na realizację wszystkich naszych pomysłów doba jest za krótka!

I rzeczywiście – różnorodność działań i liczba projektów sprawia, że regionalne COIE przypomina prężną interdyscyplinarną agencję. Szkolenia, misje gospodarcze, indywidualne spotkania, kampanie reklamowe, konferencje – to wszystko organizuje zaledwie trzyosobowy zespół.

Trampolina do rozwoju

Dzieląc jubileuszowy tort różnorakich działań COIE, zacznijmy od kawałka wsparcia indywidualnego. Jeśli jesteś przedsiębiorcą z naszego regionu i marzy ci się eksport, ale nie wiesz, od czego zacząć, musisz znać adres COIE. – Start działalności eksportowej wymaga dobrego przygotowania – mówi Agnieszka Szczyglińska-Szuchnik. – Jesteśmy właśnie po to, aby wyposażyć przedsiębiorców w wiedzę o wybranym rynku zagranicznym, o tym, jaki jest popyt na dany produkt, w jakim segmencie się znajduje, na jakie różnice kulturowe warto być przygotowanym. W kolejnym etapie pomagamy nawiązać kontakty. Doprowadzamy więc do spotkań z potencjalnymi kontrahentami z zagranicy i wspieramy w pierwszych rozmowach.

Ale rozwój to nie tylko ekspansja na światowe rynki. Na konsultacje do Moniki Dąbrowskiej – ekspertki w zakresie doradztwa zawodowego, psychologii sprzedaży i marketingu internetowego – może przyjść każdy, kto prowadzi działalność gospodarczą i potrzebuje się na nowo zdefiniować, chce ruszyć z reklamą albo poznać trendy i nowoczesne narzędzia marketingowe. Indywidualne wsparcie oferuje też Paulina Puza-Oleszczuk – to ona rozmawia z każdym, kto chce zainwestować na Warmii i Mazurach. Tworzy i aktualizuje regionalną bazę terenów inwestycyjnych, ale także istniejących już obiektów, które można zaadaptować do własnych potrzeb. Zainteresowanym precyzującym swoje oczekiwania, przygotowuje wykaz ofert, aby z łatwością mogli porównać atuty wszystkich lokalizacji spełniających kryteria. – Dajemy wędkę, ale nie rybę – podkreśla Agnieszka Szczyglińska-Szuchnik. Kontakt z COIE może być więc trampoliną do rozwoju.

Networking w regionie i na świecie

Kolejną inicjatywą, która przyciąga wielu uczestników, są misje zagraniczne.

COIE realizuje zarówno studyjne wyjazdy polskich przedsiębiorców, jak i przyjazdy osób z zagranicy zainteresowanych albo terenami inwestycyjnymi, albo polskimi produktami. Od 11 lat organizowane jest wydarzenie „Otwarci na Skandynawię”, w którym biorą udział przedsiębiorcy z regionu i goście z Danii, Szwecji oraz Finlandii. Aktualnie duże nadzieje załoga COIE pokłada we współpracy polsko-koreańskiej, ponieważ Korea Południowa szuka terenów inwestycyjnych oraz importerów z branży spożywczej. – Już gościliśmy Koreańczyków u nas, a w przyszłym roku organizujemy dla naszych przedsiębiorców dwie misje gospodarcze do Korei – relacjonuje Piotr Burczyk.

Jednak wielu przedsiębiorcom potrzebny jest lokalny networking i wiedza, jeszcze raz wiedza. Dla nich organizowane są szkolenia i konferencje, wśród których szczególne miejsce zajmuje #WaMaMarketing – inicjatywa, o której słyszał chyba każdy od lokalnych przedsiębiorców i ekspertów marketingowych po osoby zaangażowane w rozwój biznesu w regionie.

I wreszcie na koniec – współpraca samorządów z przedsiębiorcami jest jak tango, do tego trzeba dwojga. Dlatego wisienką na torcie działań COIE jest edukowanie urzędników gminnych, aby przełamywali stereotypy biurokratów i udowadniali, że administracja nie musi być w kontrze do przedsiębiorczości. Wręcz przeciwnie – dzięki owocnej współpracy możliwa jest pełna synergia. 

My Company Polska wydanie 9/2024 (108)

Więcej możesz przeczytać w 9/2024 (108) wydaniu miesięcznika „My Company Polska”.


Zamów w prenumeracie

ZOBACZ RÓWNIEŻ