Nadpłata kredytu to zły pomysł? "Każdy powinien mieć oszczędności na minimum 2 lata życia bez pracy"
Nadpłata kredytu / Fot. ShutterstockNadpłata kredytu to wpłacanie na rachunek kredytowy w banku większych kwot, niż wynika z ustalonego harmonogramu spłaty. Dokładne warunki związane z nadpłatą kredytu ustala bank, jednak musi trzymać się obowiązujących przepisów prawa. Skutkiem nadpłaty może być skrócenie okresu kredytowania lub obniżenie kolejnych rat. Ponadto wcześniejsze pozbycie się zobowiązania może wiązać się z koniecznością opłacenia bankowi tzw. rekompensaty, zależącej od takich czynników jak suma spłacona do tej pory czy wysokość stopy oprocentowania kredytu hipotecznego obowiązująca w dniu przedterminowej spłaty.
Nadpłata kredytu się nie opłaca?
W przypadku nadpłaty kredytu zawsze spłacamy kapitał, a nie odsetki, dlatego większość ekspertów przekonuje, iż warto wpłacać wyższe kwoty. Ciekawą opinią na portalu X podzielił się z kolei użytkownik FinansowyUmysł, którego publikacje śledzi na tej platformie ponad 30 tys. osób, jest też autorem darmowego newslettera poświęconego m.in. finansom i inwestowaniu.
Mam kredyt i go nie nadpłacam, chociaż bym mógł.
— FinansowyUmysł (@FinansowyUmysl) May 7, 2024
Uważam, że to zły pomysł.
Dlaczego?
Mimo wysokich odsetek (8%), kredyt miał oprocentowanie ujemne. Inflacja wynosiła nawet 20%.
Dzięki temu, mój kredyt się zdewaluował. Pokaże to na liczbach.
Wziąłem kredyt 6 lat temu na 60%…
"Mój kredyt się zdewaluował" - czytamy we wpisie. Użytkownik na potwierdzenie swoich słów pisze m.in. o wzroście wartości nieruchomości, jaką kupił pieniądze z kredytu, jak również zmianę średniorocznej stopy zwrotu na rynku akcji. "Uważam, że każdy powinien posiadać oszczędności na minimum 2 lata życia bez pracy. To jest znacznie ważniejsze niż nadpłata kredytu - podsumowuje swój post.
Sprawdź też: Sposób na kredyt, czyli jak przygotować firmę do finansowania
Nadpłata kredytu a aspekt psychologiczny
Jeden z komentujących napisał, iż nadpłaca kredyt hipoteczny, ponieważ chce jak najszybciej pozbyć się długu. "Jest tak, że nas nauczono od dziecka, że dług jest czymś złym, czymś, czego trzeba za wszelką cenę się pozbyć. Dług może być dobry. Historia pokazuje, że bogaci są bogaci, ponieważ potrafią korzystać z lewara jakim jest dług" - odpowiedział użytkownik FinansowyUmysl.
Wielu komentujących zwróciło także uwagę, że podejście postulowane przez autora posta sprawdza się wyłącznie, kiedy kupujemy mieszkanie w celach inwestycyjnych.
Nadpłata kredytu - jak często nadpłacamy
Trudno jednoznacznie określić, jaki procent konsumentów regularnie nadpłaca kredyt, natomiast kilka miesięcy temu - w okresie podejmowania decyzji dotyczących przedłużenia wakacji kredytowych na 2024 roku - pojawiła się informacja, że do czerwca 2023 całkowita wartość nadpłat kapitału dla kredytów hipotecznych objętych wakacjami kredytowymi wyniosła ponad 19 mld zł.
Z innych szacunków - przygotowanych przez Polski Instytut Ekonomiczny - wynika, że w zeszłym roku Polacy nadpłacali średnio 4,1 mld zł miesięcznie.