Karolina Miłosz. Poza biznesem

Karolina Miłosz
Karolina Miłosz, fot. materiały prasowe
Karolina Miłosz studiowała filologię bułgarską, dlatego biegle zna nie tylko język angielski, ale również bułgarski. Teraz za pośrednictwem chatbota Englibot chce rozwijać kompetencje językowe Polaków. A kiedy nie pracuje, trenuje – wraz z mężem – strzelectwo sportowe.
ARTYKUŁ BEZPŁATNY

z miesięcznika „My Company Polska”, wydanie 7/2021 (70)

Zyskaj dostęp do bazy artykułów z „My Company Polska” Zamów teraz!

Ulubiona muzyka

Kiedyś w ciemno odpowiedziałabym, że rock, ale jakiś czas temu kolega nominował mnie do popularnej w mediach społecznościowych zabawy „10 dni, 10 okładek” polegającej na wskazaniu 10 swoich ulubionych albumów, co dobitnie uświadomiło mi, że na pytanie o ulubioną muzykę mogę odpowiedzieć wyłącznie: „przeróżna”. 

Dlaczego? Bo w moim zestawieniu znalazł się King Crimson i Portishead, ale też... George Michael, a nawet Boney M. Poza tym moja siostra tworzy genialną muzykę z pogranicza techno/hard techno/dark/acid/rave – i słucham jej utworów z wielką przyjemnością. „Przeróżna” to naprawdę najlepsze określenie tego, co lubię. Ta rozpiętość gatunkowa wynika z faktu, że lubię to, co chwyta mnie gdzieś w środku i całkowicie porusza. 

Serial, który ostatnio cię zainteresował 

„Utopia”. Zdecydowanie nie jest to nowy serial, bo z 2013 r., ale nie miałam okazji obejrzeć go wcześniej. Dość dziwnie trafiłam z momentem oglądania go – mam tu na myśli przełom 2020 i 2021 r. Trochę zastanawiające jest dla mnie to, że wizja świata przedstawiona w serialu sprzed siedmiu lat jest podobna do wydarzeń mających miejsce na świecie w ostatnich miesiącach. Oczywiście nie mówię, że fikcja stała się rzeczywistością, po prostu – moim zdaniem – nie znając fabuły serialu – zupełnym przypadkiem obejrzałam go w możliwie najciekawszym momencie.

Jak zainteresowałaś się strzelectwem sportowym 

Zaraził mnie nim mój mąż. Jest to nasza wspólna pasja, co jest niesamowicie fajne już samo w sobie, ale także dlatego, że wciąż jest niewiele kobiet z takim zainteresowaniem. Na przykład podczas treningów IPSC (strzelectwo dynamiczne/strzelanie praktyczne – red.), w których staramy się ostatnio brać udział, jesteśmy nie tylko jedyną parą robiącą to razem, ale też jestem jedyną kobietą, która bierze w nich udział. 

Co podoba ci się w języku bułgarskim? 

To, że Bułgarzy kręcąc głową mniej więcej w geście naszego „nie”, mówią „tak” i odwrotnie! A zupełnie poważnie – jest to odwieczna ciekawostka dotycząca Bułgarii, z którą zmierzy się każdy turysta w pierwszych dniach swojego pobytu w tym kraju. Mogłabym tu wspomnieć naprawdę o wielu, wielu kwestiach, jak np. to, że język bułgarski wywodzi się ze staro-cerkiewno-słowiańskiego. Oczywiście jest to język wymarły i który spotkamy np. na ścianach w dobrze zachowanych prawosławnych cerkwiach, a którego na dodatek uczy się na filologii bułgarskiej. Jednak to nikomu z osób wybierających się do Bułgarii raczej nie utkwi w pamięci. A już na pewno nie uratuje nikogo przed potencjalnie kłopotliwą sytuacją, w przeciwieństwie do ciekawostki dotyczącej kręcenia głową.

Czy języka obcego można nauczyć się w 100 procentach? 

Myślę, że nie. Bardzo dużo zależy od środowiska, w którym przebywamy i od naszych potrzeb. Sama kończyłam filologię bułgarską i dopiero po trzech latach studiów – zaczynając pracę, w której wykorzystywałam język bułgarski – zauważyłam, jak wiele jeszcze nie potrafię. Pół żartem, pół serio przypuszczam, że przez sześć miesięcy tej pracy nauczyłam się więcej niż przez trzy lata studiów. Dlatego właśnie w Englibocie skupiamy się na takim „codziennym życiu”, żeby użytkownikom było łatwiej poruszać się w sytuacjach wprost wynikających z konkretnych kontekstów. 

Najtrudniejszy moment przy budowaniu startupu 

Przygotowanie i rozpoczęcie publicznej emisji akcji. Było to bardzo czasochłonne i jednocześnie wymagało ogromnego skupienia – głównie z uwagi na konieczność przygotowania wielu bardzo szczegółowych informacji, dokumentów, stworzenia strony internetowej czy – jeszcze wcześniej – podjęcia odpowiednich uchwał na drodze notarialnej. 

Co cenisz u swoich współpracowników 

Pracowitość – wszak naszym głównym wspólnym celem ma być praca. Poza tym bardzo cenię opanowanie oraz rzeczowość.

My Company Polska wydanie 7/2021 (70)

Więcej możesz przeczytać w 7/2021 (70) wydaniu miesięcznika „My Company Polska”.


Zamów w prenumeracie

ZOBACZ RÓWNIEŻ