Finanse

Luksusowa alternatywa dla inwestorów

Luksusowa alternatywa dla inwestorów

Zamożni Polacy coraz częściej wolą zainwestować swój kapitał w luksusową nieruchomość niż w kilkanaście zwykłych kawalerek. Dlaczego? Bo to inwestycja znacznie bardziej odporna na rynkowe zawirowania i mniej obciążona dodatkowymi kosztami.

Eryk Rutkowski 18.04.2017
Wplątanym w polisolokaty trochę ulżyło

Wplątanym w polisolokaty trochę ulżyło

Koniec z horrendalnymi prowizjami pobieranymi za zerwanie niesławnych polisolokat. Dzięki ugodzie UOKiK z ubezpieczycielami opłata nie może być wyższa niż 25 proc. aktualnie zgromadzonych środków. Ci zaś, których porozumienie nie dotyczy, bo już wcześniej wycofali się z inwestycji, mają duże szanse na wygraną w sądzie.

Jak przygotować wniosek o unijną dotację

Jak przygotować wniosek o unijną dotację

Jeśli wniosek o dotację unijną nie zostanie sporządzony zgodnie z konkretną instrukcją, przepadnie nawet najlepszy projekt. Nasze szanse pogrzebać może nawet jeden błąd popełniony przy składaniu aplikacji. Generalnie zaś trzeba zrobić wszystko, by sobie pomóc, a nie tylko nie zaszkodzić.

Lotniskowa trampolina

Lotniskowa trampolina

W polskich portach lotniczych dynamicznie rosną przewozy, co pobudza rozwój samych lotnisk, a także stwarza okazję do rozwoju sektora turystycznego, logistycznego, e-sklepów i wielu innych firm z różnych branż. Łatwiej też może być tym, którzy szukają inwestora.

Dotacje? Tylko dla rosnących

Dotacje? Tylko dla rosnących

Dla wielu innowacyjnych startupów dotacja unijna zamiast pożyczki czy oddania części udziałów jest atrakcyjną formą solidnego dofinansowania. Do wyboru mają: Akceleratory ScaleUp lub Platformy Startowe. Te pierwsze są dla firm z całego kraju, drugie – tylko dla tych z Polski Wschodniej. Co więcej, wydłużyła się droga do zdobycia pieniędzy.

Prąd i gaz to też produkty. Dopasuj je do potrzeb swojej firmy

Prąd i gaz to też produkty. Dopasuj je do potrzeb swojej firmy

Właściciele małych i średnich przedsiębiorstw, które zużywają stosunkowo niewiele prądu, zwykle nie chcą tracić energii na szukanie najlepszej dla swojej firmy oferty zakupu mediów energetycznych. Można i tak, ale można też inaczej i dzięki temu – w bard

W poszukiwaniu kół zamachowych

W poszukiwaniu kół zamachowych

Wśród Krajowych Inteligentnych Specjalizacji nadzieje budzą zwłaszcza te, które poza tym, że obfitują w ciekawe firmy, mają też mocne korzenie. Ale czy znaleźliśmy KIS – prawdziwe koła zamachowe polskiej gospodarki?

Szybko – z konta na konto

Szybko – z konta na konto

Przedsiębiorcy, którzy chcą skorzystać z szybkich przelewów, mogą dziś liczyć na usługi nie tylko krajowe, ale też zagraniczne, a także użyć do tego komputera i komórki. Bez trudu też szybko wymienią i przeleją waluty. Oferta rynkowa jest dojrzała, a ceny – do zaakceptowania.

Jak legalnie płacić fiskusowi mniej

Jak legalnie płacić fiskusowi mniej

Oto rozwiązania oferowane przez obowiązujące w tym roku przepisy, warte rozważenia przez małe firmy szukające sposobu na to, by płacić choć trochę niższe daniny. Od razu uprzedzamy: decyzje podejmujcie po dużym, bardzo dużym namyśle.

Karty, pay by linki, Blik... i co dalej?

Karty, pay by linki,  Blik... i co dalej?

Jak zmieniają się w Polsce sposoby płatności za zakupy internetowe? Czego możemy się spodziewać w najbliższym czasie? Jak na rynek płatności mobilnych wpłyną nowe regulacje prawne? O tych i innych zagadnieniach rozmawiali eksperci podczas zorganizowanej przez nasz magazyn debaty internetowej „Płatności w e-commerce i m-commerce”.

My Company Polska 22.01.2017
Zarobić na powrocie inflacji

Zarobić na powrocie inflacji

Deflacja, obecna w Polsce od dwóch lat, przechodzi do historii, a pojawienie się inflacji widać nie tylko po cenach w sklepach. Wpływa ona także na warunki inwestowania: niektóre klasy aktywów staną się bardziej atrakcyjne, inne stracą blask.

Morze możliwości

Morze możliwości

Produkcja wielkich statków to w Polsce przeszłość. Nasza branża morska, aby przetrwać i się rozwijać, szuka nowych szans. Największą z nich jest szeroko pojęty przemysł offshore – tu jest obiecująco. Ale obok, w morskich niszach, też można znaleźć interesujące okazy.

Pożyczki wylane z kąpielą

Pożyczki wylane z kąpielą

Większe wykluczenie z rynku finansowego, rozrost czarnej strefy, a w konsekwencji mniejsze wpływy budżetowe – to tylko niektóre zagrożenia, jakie niesie ze sobą nowelizacja prawa o pożyczkach dla osób fizycznych i połączona z nimi zmiana ustawy o kredycie

Eksport jakby mniej ryzykowny

Eksport jakby mniej ryzykowny

Transakcje eksportowe łączą się nieraz ze wzmożonym ryzykiem nieotrzymania zapłaty. Odległość, odmienne systemy prawne i różnice kulturowe sprawiają, że warto się przed tym zabezpieczyć. Sposobów na to jest kilka, zależnie od okoliczności.

Z suwakiem do klienta

Z suwakiem do klienta

Internet zdecydowanie ożywił rynek firm pożyczkowych, oferujących tzw. chwilówki. Zaczęły wprowadzać rozwiązania fintechowe, które jak ulał pasują do ich biznesu, nastawionego na masowego klienta, odrzucanego często przez banki.

Grzegorz Kubera 13.12.2016
Zegarki: inwestycja bardzo nietypowa

Zegarki: inwestycja bardzo nietypowa

W niektórych kręgach inwestycje dzieli się na nudne (akcje, obligacje, ETF-y) i te z duszą. Do tych drugich należą kolekcjonerskie zegarki. Inwestycja w czasomierze może przy tym dać pewny i bardzo solidny zwrot, lecz trzeba poświęcić jej dużo czasu.

A gdyby tak zainwestować w zdjęcie...

A gdyby tak zainwestować w zdjęcie...

Kiedy wysokiej jakości obligacje dają marny dochód, a wiele innych rynków przypomina rozbujaną huśtawkę, wielu szuka alternatywnych możliwości inwestowania, np. w sztukę. Tu na horyzoncie pojawia się zupełnie nowy typ aktywów: fotografia. Jej rynek, choć wciąż niszowy, jest obiecujący.

Rok pod znakiem Trumpa

Rok pod znakiem Trumpa

Tej jesieni nad światem zawisła wielka niewiadoma: prezydent Donald Trump i jego przyszła polityka. Odpowiedź na pytanie, jakie inwestycje mogą dać w najbliższej przyszłości zarobić, stała się jeszcze trudniejsza. Są jednak pewne wskazówki: polskie spółki eksportowe, dolar, gra na spadkach...

Zboże, owoce i miód

Zboże, owoce i miód

Firmy wpisujące się w Krajową Inteligentną Specjalizację nr 4 to koncepcyjne zaplecze polskiego rolnictwa. Mało jest branż, o których można powiedzieć to, co o nich: że tak wiele zależy od tak niewielu.

Bezpieczeństwo ponad zyskiem

Bezpieczeństwo ponad zyskiem

Zamożni Polacy wciąż uczą się korzystać z bankowości prywatnej. Tymczasem oferta tej ostatniej rozwija się z roku na rok, a banki z rodzimego rynku zaczynają współpracować z zagranicznymi, zwiększając możliwości lokowania pieniędzy klientów.

Dariusz Styczek, Aleksander Sławiński 13.11.2016
Fundusze europejskie: liderzy i maruderzy

Fundusze europejskie: liderzy i maruderzy

Patrząc wyłącznie na daty, jesteśmy już niemal w połowie perspektywy finansowej 2014–2020. Jednak nadal dużo bliżej początku niż końca. Czy wobec tego małe i średnie firmy, które chciałyby skorzystać z funduszy unijnych, muszą się spieszyć? W przypadku programów regionalnych – na pewno tak.

Światło myśli technicznej

Światło myśli technicznej

„Optoelektroniczne systemy i materiały” to kolejna w naszym cyklu inteligentna specjalizacja, której przyglądamy się, sprawdzając, czy jest przyszłościowa. Czy wpisujące się w nią firmy i branże mają szansę na taki rozwój i ekspansję za granicą, że pociągną za sobą w górę całą naszą gospodarkę. Wygląda na to, że potencjał jest, i to duży.

Im bardziej na zachód, tym większe pieniądze

Im bardziej na zachód, tym większe pieniądze

Tylko 3 proc. polskich startupów jest zarejestrowanych za granicą. Ale ten odsetek będzie rósł, bo coraz więcej z nich planuje, że sięgnie po finansowanie przez fundusze venture capital. A o to łatwiej w Berlinie, Nowym Jorku, Londynie i Paryżu niż w Warszawie.

Mieszkaniowy zawrót głowy

Mieszkaniowy zawrót głowy

Na warszawskim rynku mieszkaniowym buduje się rekordowo dużo. Przyczyna? Kończący się program MdM. Teraz, by utrzymać ten pozytywny trend, deweloperzy szukają nowych pomysłów.

Ostrożność więcej niż wskazana

Ostrożność więcej niż wskazana

Wynajęcie lokalu w centrum handlowym kusi tych, którzy prowadzą niewielką działalność usługową lub handlową. Ale zanim się na coś takiego zdecydują, powinni wszystko starannie sprawdzić i skalkulować, a potem jeszcze raz dobrze się zastanowić.

Robert Mierwiński 18.09.2016
Składka wypadkowa, czyli po co przepłacać

Składka wypadkowa, czyli po co przepłacać

Dziesiątki czy nawet setki tysięcy złotych można odzyskać z ZUS z tytułu nadpłacanej składki wypadkowej, a tymczasem przedsiębiorcy często tego nie pilnują. Rumieńców całej sprawie dodaje fakt, że tylko do końca 2016 r. będzie można zweryfikować wysokość tej składki do 10 lat wstecz.

Obiecujące nowoczesne budownictwo

Obiecujące nowoczesne budownictwo

Inteligentne i energooszczędne budownictwo to kolejna z omawianych przez nas Krajowych Inteligentnych Specjalizacji, na które stawia się, jako na koła zamachowe polskiej gospodarki. W tym przypadku dofinansowanie z UE łączy się z trwającą już technologiczną rewolucją i ekspansją.

Samochód wynajęty na lata

Samochód wynajęty na lata

Polscy przedsiębiorcy coraz częściej jeżdżą wypożyczonymi samochodami. Ich długoterminowy wynajem zdążył się już nad Wisłą zadomowić – ma plusy w porównaniu zarówno z leasingiem, jak i z zakupem auta na kredyt.

Przedsiębiorco, o swą emeryturę zadbaj sam!

Przedsiębiorco, o swą emeryturę zadbaj sam!

Demografowie i ekonomiści ostrzegają, że społeczeństwo się starzeje, a coraz bardziej kosztowny system emerytalny może wkrótce czekać poważny kryzys. O tym, jak zaoszczędzić dodatkowo na „złotą jesień”, warto pomyśleć już dziś.

Mieszkanie jak hotel

Mieszkanie jak hotel

Na wynajmie krótkoterminowym mieszkań i domów zarobimy więcej niż na tym obliczonym na dłuższy termin. Kluczem jest oczywiście lokalizacja, ale i poświęcenie inwestycji czasu.

Emil Szweda 21.08.2016
Oręż na choroby cywilizacyjne

Oręż na choroby cywilizacyjne

Jedna z najciekawszych Krajowych Inteligentnych Specjalizacji, w ramach których można w pierwszym rzędzie liczyć na publiczne pieniądze, to diagnostyka i terapia chorób cywilizacyjnych. Tu mamy pewną szansę na rozwój ciągnący w górę gospodarkę, a przy odrobinie szczęścia – nawet na rozkwit.

Obrót ziemią: jeden wielki ból głowy

Obrót ziemią: jeden wielki ból głowy

Od maja 2016 r. ustawa o obrocie ziemią rolną skomplikowała życie tysięcy polskich firm i naraziła je na straty. – Zapis, że nieruchomość rolną zasadniczo może nabyć wyłącznie rolnik indywidualny, w sposób oczywisty uderza w działalność małych i średnich przedsiębiorstw – mówi Józef Forystek, partner zarządzający kancelarią Forystek & Partnerzy.

Znajomości z konferencji

Znajomości z konferencji

POSITION to jeden z pierwszych projektów z polską firmą w roli lidera, finansowanych przez ogólnounijny program Horyzont 2020. Jak dotąd jest to też jeden ze stosunkowo nielicznych sukcesów Polaków w konkursach z tego programu. Zapytaliśmy więc Krzysztofa Kanawkę, koordynatora POSITION, o jego doświadczenia z H2020.

Zasypywanie zalążkowej luki

Zasypywanie zalążkowej luki

Ruszył program wspierania funduszy zalążkowych (seed capital funds) – poddziałanie 1.3.1 PO IR „Bridge Alfa”. To jedno z najważniejszych narzędzi w walce z luką kapitałową, która hamuje rozwój polskiej gospodarki. Budzi spore nadzieje, nawet jeśli nie ma co liczyć na rewolucję w finansowaniu najbardziej ryzykownej, pierwszej fazy tworzenia innowacyjnych firm.