Finanse

Morze możliwości

Morze możliwości

Produkcja wielkich statków to w Polsce przeszłość. Nasza branża morska, aby przetrwać i się rozwijać, szuka nowych szans. Największą z nich jest szeroko pojęty przemysł offshore – tu jest obiecująco. Ale obok, w morskich niszach, też można znaleźć interesujące okazy.

Krzysztof Orłowski 22.01.2017
Pożyczki wylane z kąpielą

Pożyczki wylane z kąpielą

Większe wykluczenie z rynku finansowego, rozrost czarnej strefy, a w konsekwencji mniejsze wpływy budżetowe – to tylko niektóre zagrożenia, jakie niesie ze sobą nowelizacja prawa o pożyczkach dla osób fizycznych i połączona z nimi zmiana ustawy o kredycie

Eksport jakby mniej ryzykowny

Eksport jakby mniej ryzykowny

Transakcje eksportowe łączą się nieraz ze wzmożonym ryzykiem nieotrzymania zapłaty. Odległość, odmienne systemy prawne i różnice kulturowe sprawiają, że warto się przed tym zabezpieczyć. Sposobów na to jest kilka, zależnie od okoliczności.

Z suwakiem do klienta

Z suwakiem do klienta

Internet zdecydowanie ożywił rynek firm pożyczkowych, oferujących tzw. chwilówki. Zaczęły wprowadzać rozwiązania fintechowe, które jak ulał pasują do ich biznesu, nastawionego na masowego klienta, odrzucanego często przez banki.

Zegarki: inwestycja bardzo nietypowa

Zegarki: inwestycja bardzo nietypowa

W niektórych kręgach inwestycje dzieli się na nudne (akcje, obligacje, ETF-y) i te z duszą. Do tych drugich należą kolekcjonerskie zegarki. Inwestycja w czasomierze może przy tym dać pewny i bardzo solidny zwrot, lecz trzeba poświęcić jej dużo czasu.

A gdyby tak zainwestować w zdjęcie...

A gdyby tak zainwestować w zdjęcie...

Kiedy wysokiej jakości obligacje dają marny dochód, a wiele innych rynków przypomina rozbujaną huśtawkę, wielu szuka alternatywnych możliwości inwestowania, np. w sztukę. Tu na horyzoncie pojawia się zupełnie nowy typ aktywów: fotografia. Jej rynek, choć wciąż niszowy, jest obiecujący.

Robert Mierwiński 13.12.2016
Rok pod znakiem Trumpa

Rok pod znakiem Trumpa

Tej jesieni nad światem zawisła wielka niewiadoma: prezydent Donald Trump i jego przyszła polityka. Odpowiedź na pytanie, jakie inwestycje mogą dać w najbliższej przyszłości zarobić, stała się jeszcze trudniejsza. Są jednak pewne wskazówki: polskie spółki eksportowe, dolar, gra na spadkach...

Zboże, owoce i miód

Zboże, owoce i miód

Firmy wpisujące się w Krajową Inteligentną Specjalizację nr 4 to koncepcyjne zaplecze polskiego rolnictwa. Mało jest branż, o których można powiedzieć to, co o nich: że tak wiele zależy od tak niewielu.

Bezpieczeństwo ponad zyskiem

Bezpieczeństwo ponad zyskiem

Zamożni Polacy wciąż uczą się korzystać z bankowości prywatnej. Tymczasem oferta tej ostatniej rozwija się z roku na rok, a banki z rodzimego rynku zaczynają współpracować z zagranicznymi, zwiększając możliwości lokowania pieniędzy klientów.

Fundusze europejskie: liderzy i maruderzy

Fundusze europejskie: liderzy i maruderzy

Patrząc wyłącznie na daty, jesteśmy już niemal w połowie perspektywy finansowej 2014–2020. Jednak nadal dużo bliżej początku niż końca. Czy wobec tego małe i średnie firmy, które chciałyby skorzystać z funduszy unijnych, muszą się spieszyć? W przypadku programów regionalnych – na pewno tak.

Światło myśli technicznej

Światło myśli technicznej

„Optoelektroniczne systemy i materiały” to kolejna w naszym cyklu inteligentna specjalizacja, której przyglądamy się, sprawdzając, czy jest przyszłościowa. Czy wpisujące się w nią firmy i branże mają szansę na taki rozwój i ekspansję za granicą, że pociągną za sobą w górę całą naszą gospodarkę. Wygląda na to, że potencjał jest, i to duży.

Adam Mielczarek 13.11.2016
Im bardziej na zachód, tym większe pieniądze

Im bardziej na zachód, tym większe pieniądze

Tylko 3 proc. polskich startupów jest zarejestrowanych za granicą. Ale ten odsetek będzie rósł, bo coraz więcej z nich planuje, że sięgnie po finansowanie przez fundusze venture capital. A o to łatwiej w Berlinie, Nowym Jorku, Londynie i Paryżu niż w Warszawie.

Mieszkaniowy zawrót głowy

Mieszkaniowy zawrót głowy

Na warszawskim rynku mieszkaniowym buduje się rekordowo dużo. Przyczyna? Kończący się program MdM. Teraz, by utrzymać ten pozytywny trend, deweloperzy szukają nowych pomysłów.

Ostrożność więcej niż wskazana

Ostrożność więcej niż wskazana

Wynajęcie lokalu w centrum handlowym kusi tych, którzy prowadzą niewielką działalność usługową lub handlową. Ale zanim się na coś takiego zdecydują, powinni wszystko starannie sprawdzić i skalkulować, a potem jeszcze raz dobrze się zastanowić.

Składka wypadkowa, czyli po co przepłacać

Składka wypadkowa, czyli po co przepłacać

Dziesiątki czy nawet setki tysięcy złotych można odzyskać z ZUS z tytułu nadpłacanej składki wypadkowej, a tymczasem przedsiębiorcy często tego nie pilnują. Rumieńców całej sprawie dodaje fakt, że tylko do końca 2016 r. będzie można zweryfikować wysokość tej składki do 10 lat wstecz.

Obiecujące nowoczesne budownictwo

Obiecujące nowoczesne budownictwo

Inteligentne i energooszczędne budownictwo to kolejna z omawianych przez nas Krajowych Inteligentnych Specjalizacji, na które stawia się, jako na koła zamachowe polskiej gospodarki. W tym przypadku dofinansowanie z UE łączy się z trwającą już technologiczną rewolucją i ekspansją.

Marek Szymaniak 18.09.2016
Samochód wynajęty na lata

Samochód wynajęty na lata

Polscy przedsiębiorcy coraz częściej jeżdżą wypożyczonymi samochodami. Ich długoterminowy wynajem zdążył się już nad Wisłą zadomowić – ma plusy w porównaniu zarówno z leasingiem, jak i z zakupem auta na kredyt.

Przedsiębiorco, o swą emeryturę zadbaj sam!

Przedsiębiorco, o swą emeryturę zadbaj sam!

Demografowie i ekonomiści ostrzegają, że społeczeństwo się starzeje, a coraz bardziej kosztowny system emerytalny może wkrótce czekać poważny kryzys. O tym, jak zaoszczędzić dodatkowo na „złotą jesień”, warto pomyśleć już dziś.

Mieszkanie jak hotel

Mieszkanie jak hotel

Na wynajmie krótkoterminowym mieszkań i domów zarobimy więcej niż na tym obliczonym na dłuższy termin. Kluczem jest oczywiście lokalizacja, ale i poświęcenie inwestycji czasu.

Oręż na choroby cywilizacyjne

Oręż na choroby cywilizacyjne

Jedna z najciekawszych Krajowych Inteligentnych Specjalizacji, w ramach których można w pierwszym rzędzie liczyć na publiczne pieniądze, to diagnostyka i terapia chorób cywilizacyjnych. Tu mamy pewną szansę na rozwój ciągnący w górę gospodarkę, a przy odrobinie szczęścia – nawet na rozkwit.

Obrót ziemią: jeden wielki ból głowy

Obrót ziemią: jeden wielki ból głowy

Od maja 2016 r. ustawa o obrocie ziemią rolną skomplikowała życie tysięcy polskich firm i naraziła je na straty. – Zapis, że nieruchomość rolną zasadniczo może nabyć wyłącznie rolnik indywidualny, w sposób oczywisty uderza w działalność małych i średnich przedsiębiorstw – mówi Józef Forystek, partner zarządzający kancelarią Forystek & Partnerzy.

Robert Mierwiński 21.07.2016
Znajomości z konferencji

Znajomości z konferencji

POSITION to jeden z pierwszych projektów z polską firmą w roli lidera, finansowanych przez ogólnounijny program Horyzont 2020. Jak dotąd jest to też jeden ze stosunkowo nielicznych sukcesów Polaków w konkursach z tego programu. Zapytaliśmy więc Krzysztofa Kanawkę, koordynatora POSITION, o jego doświadczenia z H2020.

Zasypywanie zalążkowej luki

Zasypywanie zalążkowej luki

Ruszył program wspierania funduszy zalążkowych (seed capital funds) – poddziałanie 1.3.1 PO IR „Bridge Alfa”. To jedno z najważniejszych narzędzi w walce z luką kapitałową, która hamuje rozwój polskiej gospodarki. Budzi spore nadzieje, nawet jeśli nie ma co liczyć na rewolucję w finansowaniu najbardziej ryzykownej, pierwszej fazy tworzenia innowacyjnych firm.

Jeszcze jeden sposób na szybką gotówkę

Jeszcze jeden sposób na szybką gotówkę

Firma potrzebuje pieniędzy, a przy tym ma nieobciążony kredytem, atrakcyjny budynek albo drogi własnościowy lokal? Może rozważyć leasing zwrotny – nieraz korzystniejszy niż kredyt bankowy. Nie jest to jednak rozwiązanie dla każdego, kto ma nieruchomość, nawet bardzo atrakcyjną.

Więcej niż bank

Więcej niż bank

Małe i średnie firmy, siła napędowa polskiej gospodarki, mają coraz bardziej złożone oczekiwania wobec sektora finansowego. Banki, chcąc skutecznie docierać do tej grupy klientów, muszą zaoferować im coś więcej niż nowoczesne produkty w dobrych cenach. I

Materiał partnera 21.06.2016
Jesienią więcej unijnych pieniędzy dla firm

Jesienią więcej unijnych pieniędzy dla firm

W drugiej połowie roku do polskich firm, za pośrednictwem PARP, trafi ok. 2 mld zł. Większość na wdrożenia innowacji (czyli inwestycje w produkcję), a więc to, na czym przedsiębiorcom najczęściej zależy. Procedury ubiegania się o dotację są prostsze niż niegdyś, ale wymagania wzrosły.

Inwestycja w wakacje

Inwestycja w wakacje

Wraz z nastaniem w Polsce śródziemnomorskich upałów zasoleniu uległy koszty wypoczynku, zwłaszcza nad Bałtykiem. Niejeden przedsiębiorca, regulując rachunek za pobyt, zastanawia się pewnie, czy nie taniej byłoby kupić wakacyjną nieruchomość i jeszcze czerpać zyski z jej wynajmu.

Czy doczekamy się w Polsce REIT-ów?

Czy doczekamy się w Polsce REIT-ów?

Dla poszukiwaczy stałego dochodu z inwestycji REIT-y są niczym Święty Graal. Stopa dywidendy przewyższa tu średnie oprocentowanie obligacji firm, a zwrot w długim okresie bije też wyniki indeksów giełdowych. Ryzyko – jak to z nieruchomościami – jest, ale relatywnie niewielkie.

Gęste sito

Gęste sito

Gdy firma ubiega się o pieniądze na badania i rozwój, rozdzielane przez NCBR, procedury są stosunkowo proste. Pieniądze otrzymuje jednak zaledwie co ósmy, co dziewiąty wnioskodawca. Dlaczego? Bo wymagania merytoryczne wobec projektów są wyśrubowane, a oceny surowe.

Iść na giełdę? Hmm...

Iść na giełdę? Hmm...

Nasza giełda rozwija się wspaniale – mówił prezydent Andrzej Duda, goszcząc w kwietniu na GPW z okazji jej 25-lecia. – Jest czwartą giełdą w Europie. To wspaniale, tak działajmy – dodał. Zdaniem wielu, głowa państwa patrzy jednak na warszawski parkiet przez różowe okulary.

Bartłomiej Mayer, współpraca Emil Szweda 24.05.2016
Ku przestrodze: wczesne sygnały alarmowe

Ku przestrodze: wczesne sygnały alarmowe

Finansowanie kredytem rozwoju firmy może przyspieszyć jej wzrost i być znakomitym rozwiązaniem. Jednak trzeba uważać, aby udział długu w strukturze finansowania nie był zbyt duży, bo to może z kolei pogrążyć cały biznes. Warto znać i rozumieć wskaźniki, które pomogą kontrolować jego zdrowy rozwój.

Plajta, czyli chwycić byka za rogi

Plajta, czyli chwycić byka za rogi

Terminy płatności gonią, pieniądze nie spływają. Stajemy przed widmem bankructwa. Pojawia się marazm, a nawet stany depresyjne. Zna to wielu przedsiębiorców, także tych, którzy dziś są na fali. Bo pozbierać się i wyjść z paskudnych nawet długów można, byle działać spokojnie, z głową i nie marnować czasu.

Od miliona długu do...

Od miliona długu do...

Był bardzo młody, bardzo ambitny i pędził w górę, gdy popełnił kilka biznesowych błędów. Spadł na dno, ale wyszedł z dołka dzięki swej determinacji i wsparciu kompetentnych osób. Dziś pomaga innym przedsiębiorcom w kłopotach finansowych i prawnych. Oto historia Marcina Kokoszki, fana rozwoju osobistego.

Wywrócić się z godnością

Wywrócić się z godnością

W tzw. postępowaniu sanacyjnym stygmatyzujące słowo „upadłość” zamieniono na „restrukturyzacja”. Jak można się domyślić, zmieniło się nie tylko słowo, lecz także procedury. Jednak czy okażą się one uczciwe także wobec wierzycieli?