Zwolnienia grupowe w planach? 2000 prezesów twierdzi, że firmy nie zarabiają

Wiele firm nie wykazuje oznak rentowności / Fot. A
Wiele firm nie wykazuje oznak rentowności / Fot. Alex Kotliarskyi, Unsplash.com
Z badania PwC wynika, że wiele firm nie będzie rentownych w ciągu najbliższej dekady, chyba że zmienią sposób pracy i zarządzania. Niektórzy przeprowadzą masowe zwolnienia.

Zyskaj dostęp do bazy artykułów z „My Company Polska” Zamów teraz!

Co z tego, że firma zatrudnia 10, 100 czy 1000 pracowników, jeśli nie wykazuje rentowności? Z badania przeprowadzonego przez PwC, które objęło 105 krajów, wynika że prawie 40% ankietowanych dyrektorów generalnych mówi wprost: biznes nie będzie rentowny, jeśli nie nastąpią zmiany. 

Prawie 2000 dyrektorów generalnych i prezesów twierdzi, że ich firmy nie będą rentowne w ciągu następnej dekady, bez zmiany obecnej ścieżki i strategii. 

Dyrektorzy mają wiele powodów do zmartwień. Ponad połowa ankietowanych wymieniła: zmiany w popycie konsumentów, zmiany regulacyjne i niedobory siły roboczej. To wyzwania dla uzyskania rentowności w ciągu 10 lat. 

Zwolnienia grupowe jako jedno z rozwiązań problemu

Aż 49% badanych martwi się, że technologie takie jak sztuczna inteligencja zmniejszą ich zyski, natomiast 43% przyznało, że zakłócenia w łańcuchu dostaw to dla nich kluczowe zagrożenie. Jedna trzecia z kolei martwi sie, że konkurenci z innych branż wejdą na ich rynek. 

PwC wymienia w raporcie również zmiany klimatyczne, zakłócenia technologiczne, zmiany demograficzne, niestabilność społeczną jako dodatkowe trendy, które zmieniają i mogą dalej zmieniać kondycję firm w nadchodzących latach. 

Zobacz: Podatek od crowdfundingu

Wiele firm w ostatnich miesiącach, zwłaszcza z sektora Big Tec, przeprowadziło zwolnienia grupowe. Jak podaje serwis Layoff.fyi, w 2022 r. aż 1042 firm technologicznych przeprowadziło masowe zwolnienia - łącznie pracę straciło ponad 150 tys. osób. W tym roku z pracą w IT pożegnało się już ponad 88 tys. osób, a masowe zwolnienia przeprowadziły 292 organizacje, takie jak Google, Meta, Amazon, Microsoft czy Salesforce. 

Amerykańscy prezesi zachowują póki co największy optymizm, jeśli chodzi o długoterminowe modele biznesowe. Najmniej optymistyczni są z kolei liderzy w Japonii i Chinach. Choć obawy o rentowność są wysokie, 60% ankietowanych firm deklarowało w badaniu, że nie planuje żadnych zwolnień, przynajmniej w ciągu najbliższych 12 miesięcy. 

Zwolnienia nie są receptą na dobre wyniki

Autorzy raportu zalecają, aby liderzy firm zaczęli odważniej decydować o długoterminowym kierunku rozwoju. Wskazali na Philips, holenderską międzynarodowe organizację, która w 2010 r. przekształciła się w biznes zajmujący się technologiami medycznymi, po tym, jak od 1891 r. skupiła się na produktach oświetleniowych. 

Philips podzielił się na dwie firmy, aby dokonać tej zmiany, rezygnując przy tym z działu oświetlenia. Posunięcie to, choć drastyczne, zadziałało i po czasie biznes zaczął na nowo radzić sobie lepiej na rynku. 

Dyrektorzy generalni przyznali w badaniu PwC, że chcą podejmować podobne odważne decyzje. Na razie jednak nie mają one priorytetu. Większość stwierdziła, że zarządzanie bieżącymi wynikami zajmuje im zdecydowanie najwięcej czasu. 

Sprawdź: Najniższa krajowa w Niemczech

Jednocześnie wielu ekspertów przekonuje, że zwolnienia grupowe nie są rozwiązaniem na dłuższą metę. 

Jedną z tych osób jest Adam Grant, który powołuje się na - jak twierdzi - setki różnych badań. Wynika z nich, że zdecydowanie lepiej poszukać innych sposobów na obniżanie kosztów, np. obniżki płac dyrektorów, bezpłatne urlopy itp. Zwolnienia sprawiają, że firma traci cennych specjalistów, a dodatkowo powstaje poczucie winy wśród wielu pracowników oraz niepokój, że mogą również stracić zatrudnienie. Zwolnienia, jak przekonuje Grant, powinny być ostatecznością.

ZOBACZ RÓWNIEŻ