ZUS oddał przedsiębiorcom ponad miliard złotych

uścińska
prof. Gertruda Uścińska, prezes ZUS, fot. materiały prasowe
Zakład Ubezpieczeń Społecznych, jak co roku oddaje przedsiębiorcom środki za rozliczenie składek zdrowotnych. Tym razem to ponad miliard złotych.

Zyskaj dostęp do bazy artykułów z „My Company Polska” Zamów teraz!

Zakład Ubezpieczeń Społecznych (ZUS) podał, że przekazał przedsiębiorcom kwotę ponad miliard złotych w ramach rozliczeń składek zdrowotnych za rok 2022.

Każda osoba prowadząca działalność gospodarczą, która opłacała składkę na ubezpieczenie zdrowotne w minionym roku, miała w bieżącym roku obowiązek dokonania rocznego rozliczenia tych składek - zaznaczyła profesor Gertruda Uścińska, prezes ZUS, cytowana przez portal Bankier.pl. Szefowa ZUS-u podkreśliła, że przedsiębiorcy, którzy wykazali nadpłatę, mieli możliwość złożenia wniosku o zwrot do 5 czerwca bieżącego roku.

Czy Threads pokona Twittera? Zobacz, czego potrzebuje aplikacja Zuckerberga

Cyfryzacja przyspieszyła przekazywanie środków

ZUS dzięki nowoczesnym rozwiązaniom informatycznym był w stanie przekazywać środki na rachunki płatników składek wcześniej niż termin ustawowy do 3 sierpnia bieżącego roku. Dzięki temu przedsiębiorcy otrzymali swoje pieniądze szybciej, co jest szczególnie istotne dla wielu z nich. Zgodnie z danymi przedstawionymi przez profesor Uścińską, tylko w jednym dniu do przedsiębiorców trafiło ponad 200 milionów złotych.

Rozliczenie nadpłaty do końca 2023 roku

Jeśli płatnik składek nie złożył wniosku o zwrot nadpłaty do 5 czerwca 2023 r., ZUS samodzielnie dokona rozliczenia nadpłaty na koncie płatnika najpóźniej do końca tego roku. Warto jednak pamiętać, że w przypadku posiadania zaległości z tytułu składek lub nienależnie pobranych świadczeń, nadpłata zostanie w pierwszej kolejności rozdysponowana na te zaległości. Dlatego istotne jest, aby przedsiębiorcy skrupulatnie rozliczali swoje składki zdrowotne i terminowo składali wnioski o zwrot nadpłaty.

Wzrost wydatków na opiekę zdrowotną

Środki przekazane przez ZUS dla przedsiębiorców są ważne również z innych powodów. Zdrowie i dobre funkcjonowanie systemu opieki zdrowotnej to kwestie priorytetowe dla każdego państwa. Środki przekazane przedsiębiorcom mogą być ważnym wsparciem dla budżetu służby zdrowia.

Call of Duty pozostanie na PlayStation. Microsoft może przejąć Activision

ZOBACZ RÓWNIEŻ