Zenit Sankt Petersburg a obywatelstwa jego piłkarzy

Zenit Sankt Petersburg
Zenit Sankt Petersburg, fot. Shutterstock
Malcom oraz Claudinho - Brazylijczycy występujący w barwach klubu Zenit Sankt Petersburg - otrzymali rosyjskie obywatelstwo. Decyzja o przyjęciu obywatelstwa przez sportowców szokuje zwłaszcza w obliczu rosyjskiej inwazji na Ukrainę,

Zyskaj dostęp do bazy artykułów z „My Company Polska” Zamów teraz!

Władimir Putin podpisał dekret zezwalający Malcomowi i Claudinho przyjęcie rosyjskiego obywatelstwa. Czy piłkarze wystąpią w rosyjskiej kadrze narodowej? By zawodnik mógł zagrać w reprezentacji, musi mieszkać w Rosji przez pięć lat - oznacza to, że Malcom będzie mógł być powołany już w przyszłym roku, z kolei Claudinho w 2026 roku. "Piłkarzom życzymy wielu sukcesów" - przekazali w oświadczeniu przedstawiciele rosyjskiego klubu.

Malcom to były gracz FC Barcelony - w tym sezonie rozegrał w Zenicie Sankt Petersburg 23 mecze, w których strzelił 15 goli. Claudinho wystąpił z kolei w 19 spotkaniach, a w jego dorobku są trzy bramki i osiem asyst.

Decyzja piłkarzy wywołała oburzenie nie tylko w świecie sportu. Sami piłkarze nic jednak nie robią sobie z kontrowersji, chwaląc się nowym obywatelstwem również w mediach społecznościowych. Swoim podopiecznym pogratowali również włodarze Zenita Sankt Petersburg.

Zenit Sankt Petersburg - historia klubu

Zenit Sankt Petersburg to rosyjski klub piłkarski z Petersburga, siedmiokrotny mistrz tego kraju. Powstanie zespołu datuje się na 1925 rok, choć początkowo nosił zupełnie inną nazwę. Zenit Sankt Petersburg dopiero relatywnie od niedawna jest jednym z najpopularniejszych rosyjskich klubów.

Choć w ojczyźnie Zenit Sankt Petersburg jest jedną z najbardziej utytułowanych drużyn, na arenie europejskiej brakuje wielu spektakularnych sukcesów. Największym jest z pewnością zwycięstwo w Pucharze UEFA w 2008 roku - w finale Zenit Sankt Petersburg pokonał Glasgow Rangers 2:0, a we wcześniejszych fazach zespół wyeliminował m.in słynny Bayern Monachium.

W historii przez Zenit Sankt Petersburg przewinęło się kilka uznanych nazwisk. W działalność klubu byli zaangażowani m.in. Luciano Spalletti, Dirk Advocat, Hulk czy Axel Witsel. Obecnie w składzie Zenita dominują Rosjanie, a także Brazylijczycy.

Obecnym stadionem Zenita Sankt Petersburg jest stadion Kriestow, który został oddany do użytku w 2017 roku. Pojemność areny wynosi ponad 62 tys. kibiców i może zostać zwiększona podczas meczów hokejowych.

 

ZOBACZ RÓWNIEŻ