Zarzuty dla firmy promującej inwestycje. Wprowadzała w błąd na swoim kanale YouTube

Tomasz Chróstny, prezes UOKiK
Tomasz Chróstny, prezes UOKiK. / Fot. mat. pras.
Prezes UOKiK postawił zarzuty naruszenia zbiorowego interesu konsumentów firmie 3P Consulting Group. W swoich materiałach szkoleniowych umieszczanych m.in. w serwisie YouTube nie informowała o sponsorowanym charakterze.

Zyskaj dostęp do bazy artykułów z „My Company Polska” Zamów teraz!

Prezes UOKiK Tomasz Chróstny wszczął postępowanie wobec spółki 3P Consulting Group i postawił jej zarzuty naruszania zbiorowych interesów konsumentów. Przedsiębiorca prowadzi szkolenia finansowo-inwestycyjne. W ich trakcie, a także w materiałach edukacyjnych zamieszczanych m.in. na ogólnodostępnym kanale YouTube, 3P Consulting Group promuje usługi brokerskie świadczone przez firmę inwestycyjną Vantage Global Limited z siedzibą w Republice Vanuatu oraz za pośrednictwem platformy Klimex Capital Markets. Od firmy z Oceanii otrzymuje wynagrodzenie, gdy kursanci zdecydują się skorzystać z jej usług.

3P Consulting Group na YouTube

- Jeden z zarzutów wobec spółki 3P Consulting Group dotyczy nieoznaczania treści reklamowych podczas szkoleń oraz w nagraniach dostępnych np. na kanale YouTube. W efekcie konsumenci mogą przypuszczać, że pozytywne opinie o ofercie Vantage Global Limited są obiektywną opinią wynikającą jedynie z doświadczeń szkoleniowców. Może to sprawić, że będą bardziej skłonni skorzystać z usług egzotycznej firmy, niż gdyby wiedzieli, że jest to opłacona reklama – mówi Tomasz Chróstny, prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów.

Ponadto spółka 3P Consulting Group podczas prezentowania oferty Vantage Global Limited eksponuje jedynie korzyści związane z zawarciem umowy rachunku inwestycyjnego. Przykładowo przedstawia aktualne promocje, dostępne bonusy czy historie osób, które osiągnęły wysoki zysk, np. „Jarek” – 62,55 proc., „Darek” – 84,89 proc., „Joanna” – 164,338 proc., „Michał” – 271, 98 proc. Firma pomija natomiast istotne i wymagane przez prawo informacje o ryzyku inwestycyjnym. Vantage Global Limited ma w ofercie m.in. kontrakty na różnicę cenową (CFD). Z badania Komisji Nadzoru Finansowego wynika, że w 2018 r. blisko 80 proc. klientów było stratnych na takich kontraktach, a ich średni wynik finansowy to około minus 10 tys. zł. Zgodnie z decyzją KNF z 1 sierpnia 2019 r. przy prezentowaniu oferty kontraktów CFD konieczne jest więc podanie procentu rachunków inwestorów detalicznych, którzy odnotowują straty u danego dostawcy. Takich informacji 3P Consulting Group nie podaje ani podczas szkoleń, ani w materiałach promujących usługi Vantage Global Limited oraz platformy Klimex Capital Markets.

Co robią youtuberzy?

Milionowe kary dla prezesa

- Pomijanie istotnych informacji o ryzyku i podkreślanie wyłącznie spodziewanych korzyści może wywołać u konsumentów błędne przekonanie o bezpieczeństwie inwestycji i pewności zwrotu zaangażowanych środków. Może się to przełożyć na decyzję o założeniu promowanego rachunku inwestycyjnego, której konsumenci by nie podjęli, gdyby byli świadomi ryzyka - mówi Tomasz Chróstny, prezes UOKiK.

Spółce grozi kara do 10 proc. rocznego obrotu. Konsekwencje finansowe za umyślne dopuszczenie do naruszeń zbiorowych interesów konsumentów może też ponieść prezes 3P Consulting Group. Większość szkoleń prowadził osobiście, występował też w filmach edukacyjnych, na których promował usługi Vantage Global Limited. Grozi mu kara do 2 mln zł.

ZOBACZ RÓWNIEŻ