Zamknięte branże zapraszają do podpisania petycji na warszawskim Placu Zamkowym

Fot. Pixabay.com
Fot. Pixabay.com
W piątek 6 listopada między godz. 11:00, a 13:00 przedstawiciele 4 branż - eventowej, hotelowej, fitness oraz gastronomicznej - spotkają się na Placu Zamkowym w Warszawie, gdzie będą składali podpisy pod petycją branż.

Zyskaj dostęp do bazy artykułów z „My Company Polska” Zamów teraz!

Branże te tworzą blisko 3 mln miejsc pracy, które obecnie są zagrożone. Ze względu na obostrzenia państwowe, przedsiębiorcy nie są w stanie dalej ekonomicznie funkcjonować. Przygotowali więc pakiet kompleksowych rozwiązań, które pozwolą na wsparcie, ale przede wszystkim na umożliwienie dalszej egzystencji zamkniętych branż. Celem piątkowego spotkania jest zebranie jak największej liczby podpisów pod dokumentem zawierającym sześć postulatów dotyczących rządowego wsparcia.

Postulaty zamkniętych branż

1. Umorzenie w 100 proc. subwencji PFR dla firm z sektora branż dotkniętych ograniczeniami

Całkowite umorzenie subwencji PFR dla przedsiębiorstw z sektora najbardziej poszkodowanych branż, mogących udowodnić spadek przychodów rok do roku o minimum 50%, w dowolnych dwóch miesiącach, od lipca 2020 r. do zakończenia stanu epidemicznego.

2. Dodatkowy nabór subwencji PFR dla branż dotkniętych ograniczeniami

Ponowny nabór wniosków do PFR dla firm z sektora najbardziej poszkodowanych branż, mogących udowodnić spadek przychodów rok do roku o minimum 50%, w dowolnych 4 miesiącach, od lipca 2020 do zakończenia stanu epidemicznego, niezależnie od liczby zatrudnionych pracowników.

3. Rekompensaty za okres ograniczenia działalności przedsiębiorstw

Dofinansowanie działalności w wysokości 50% przychodów odpowiadających analogicznemu okresowi z 2019 r., przez czas trwania ograniczenia działalności danej branży.

4. Zawieszenie spłat kredytów/leasingów

Zawieszenie spłaty kredytów hipotecznych/rat leasingowych dla firm z sektora najbardziej poszkodowanych branż, mogących udowodnić spadek dochodów rok do roku o minimum 50%, w dowolnych dwóch miesiącach, od września 2020 r.

5. Dalsze dofinansowanie kosztów pracy

- Dofinansowanie do obniżonego wynagrodzenia do 80% etatu, w wysokości 40% pierwotnego wynagrodzenia;
- Dofinansowanie przestojowego w przypadku obniżenia wynagrodzenia o 50%, w kwocie minimalnego wynagrodzenia (w okresie od października 2020 r. do marca 2021 r.) lub przez okres zamknięcia branży + 1 miesiąc na ponowny „rozruch” przedsiębiorstwa;
- Abolicja składek ZUS oraz postojowe (w tym dot. umów cywilnoprawnych) w okresie od dnia 1 listopada 2020 r. do dnia 31 marca 2021 r. dla wszystkich przedsiębiorstw z naszych branż (w tym włączenie dodatkowych PKD, jak m.in. 73.11.z dot. szczególnie agencji eventowych oraz firm realizujących zabudowę targową).

6. Wprowadzenie kryterium spadku obrotów do zastosowania we wszystkich formach pomocy ze strony państwa wraz z identyfikacją poprzez PKD branży/przemysłu szczególnie dotkniętego przez kryzys

Zastosowanie kryterium spadku obrotów połączonego z określonym kodem PKD lub oświadczeniem przedsiębiorcy dot. funkcjonowania w branży, która poprzez ograniczenia ze strony administracji państwowej, poniosła i ponosi dotkliwe straty.

Organizatorami spotkania, które odbędzie się na Placu Zamkowym w Warszawie są: Rada Przemysłu Spotkań i Wydarzeń (TUgether), Izba Gospodarcza Hotelarstwa Polskiego, Izba Gospodarcza Gastronomii Polskiej, Polska Federacja Fitness. Charakter wydarzenia jest podyktowany obecnymi przepisami i ograniczeniami związanymi z pandemią Covid-19. Osoby podpisujące petycję proszone są o przyniesienie własnego długopisu, zachowanie dystansu społecznego oraz noszenie maseczek.

ZOBACZ RÓWNIEŻ