W jaki sposób firmy mogą mierzyć się z wyzwaniami przyszłości

Mobilność przyszłości, fot. mat. prasowe
Mobilność przyszłości, fot. mat. prasowe
Rewolucja dokonuje się na naszych oczach, ale bez zaangażowania Pracodawców oraz środowiska biznesowego - zmiany będą wolniejsze. Pracodawcy w dążeniu do lepszego otoczenia, zdrowszych nawyków, większego odczuwanego szczęścia Pracowników - odgrywają kluczową rolę i większą niż niektórym się wydaje.

Zyskaj dostęp do bazy artykułów z „My Company Polska” Zamów teraz!

Z początkiem października 2023 Komisja Europejska wspólnie z Parlamentem Europejskim i Radą Europejską przyjęła Deklarację wytyczając kierunki wspierania ruchu rowerowego w Europie. Oficjalnie potwierdzono postulaty na temat wyzwań klimatycznych, społecznych i zdrowotnych, a także stworzenia lepszych warunków zdrowego rozwoju europejskich gospodarek. Aby to osiągnąć niezbędne jest radykalne zwrócenie się w kierunku uwzględnienia roweru jako pełnoprawnego środka transportu, biorąc pod uwagę wielowymiarowe korzyści z tego płynące.
Wszystkie polityki, działania, akty prawne w obrębie Europy od teraz muszą zostać na takie wzmocnienie ukierunkowane. Rower został uznany także jako kluczowy czynnik spędzania przez mieszkańców Europy czasu wolnego w sposób aktywny i wartościowy.

Najistotniejszym elementem zachodzących zmian jest rower wspomagany elektrycznie, który w sposób spektakularny poszerza możliwości tego środka transportu i rekreacji, często tworząc zupełnie nowe przestrzenie jeszcze nie spenetrowane przez nikogo.

Z analizy wykonanej przez firmę doradztwa strategicznego UP Partners jasno wynika, iż europejskie miasta wypełniają się rowerami elektrycznymi. Przewiduje ona, że już w roku 2025 liczba sprzedawanych rowerów elektrycznych w Europie przekracza poziom sprzedażny wszystkich samochodów liczoną łącznie dla samochodów elektrycznych i spalinowych. Początek tego dynamicznego megatrendu widać także w Polsce. Źródło: The Moving World Report 2023 - UP.Partners analysis, ZIV, CONEBI, ACEA.

Rower wspomagany elektrycznie pozwala na przyjemne pokonanie dystansu kilkunastu kilometrów. To w obliczu europejskich statystyk, pokazujących, że 60% mieszkańców miast pokonuje dystans do 8km do swojego miejsca zatrudnienia - może łatwo sprawić, że rower elektryczny stanie się pierwszoplanowym narzędziem codziennej mobilności dla większości Ludzi Pracy.

W ostatnim badaniu „Użytkowanie rowerów elektrycznych oraz preferencje zakupowe” przeprowadzonym pod auspicjami Polskiego Stowarzyszenia Rowerowego aż 55% badanych deklaruje chęć korzystania z rowerów elektrycznych z uwagi na wzrost cen paliw, a 62% uważa, że posiadanie e-bike’a zmniejszyłoby częstotliwość podróży autem, tyle samo respondentów sądzi, że poprawiłby samopoczucie i kondycję, a 59% uważa, że obniżyłby wydatki na transport.

Polacy chcą jeździć rowerami elektrycznymi, ponieważ doceniają przewagi ekologiczne, finansowe i zdrowotne płynące z wyboru tego środka komunikacji. Mają świadomość, że e-bike to nie skuter, swoją energią z silnika wspiera rowerzystów tylko wtedy, gdy ci kręcą pedałami. Zatem przesiadając się na elektryka nie tylko poprawią swoją kondycję, lecz także zrealizują większość codziennych celów transportowych szybciej i wygodniej – bez stania w korkach i szukania miejsc parkingowych. Jednocześnie zależy im na zminimalizowaniu negatywnego wpływu na środowisko naturalne.

Mikromobilność dodatkowo wchodzi w idealną synergię z komunikacją publiczną. Rower, w szczególności rower elektryczny, a także hulajnoga elektryczna idealnie wchodzą w relację z komunikacją publiczną w przypadku podróży łączonych.

Tu warto podkreślić rolę najzwinniejszych i najlżejszych w tym środowisku hulajnóg elektrycznych i ebike’ów składanych dających możliwość multimodalnego wykorzystania nie tylko z komunikacją publiczną, ale także z samochodem, w którego bagażniku gotowe do użycia zawsze się mieszczą.

Dla środowiska biznesowego te same elementy są jeszcze bardziej istotne. Motywacja Pracowników, ich zdrowie, sprawny i bezstresowy dojazd do pracy są wszystko zmieniającym elementem. Dodatkowo jazda pojazdem bardziej mikro z mniejszą prędkością dająca ekspozycję na relacje społeczne podczas drogi wpływa co jest szeroko opisywane w nauce na poczucie indywidualnego szczęścia, ludzie posiadający więcej relacji społecznych przy okazji są zdrowsi.

Dodajmy do tego radykalne obniżenie kosztów indywidualnych i służbowych, bardziej efektywne wykorzystanie miejsc parkingowych dla samochodów (których zawsze jest za mało, a na jednym miejscu parkingowym dla samochodu zmieścimy 8-10 rowerów lub 2 razy tyle przy wykorzystaniu drugiego poziomu) i wykorzystywanie miejsc parkingowych tylko tam, gdzie jest to absolutnie konieczne.

Co więcej rower elektryczny z dużo większą efektywnością pozwala na wykonanie bardzo wielu zadań służbowych w trakcie dnia pracy.
Jednocześnie nie zapominamy o jakże ważnym elemencie efektywności Pracownika jakim jest wartościowy czas wolny. Także wtedy użytkowany wcześniej w sposób służbowy rower elektryczny lub hulajnoga spełni swoją rolę i zapewni Pracownikowi niepowtarzalne wrażenia.

Widzimy z tego, że pracownicy chcą skali mikro, poprawia to ich motywację i zdrowie, obniża koszty Firmy i Pracownika, a do tego poprawia zwinność operacyjną Firmy. Pokazuje działalność Biznesu w lepszym świetle i przyczynia się do lepszej przyszłości dla nas Wszystkich.

Ciężko znaleźć w tym równaniu ujemne strony.

Dla Wszystkich Pracodawców i dla środowisk biznesowych z pomocą przychodzi Nowa Usługa wprowadzona na rynek przez wrocławską Spółkę FRELIN, rozwijana pod marką FRENT.

Usługa oparta o kilkunastoletnie doświadczenie Spółki w obszarze produkcji i sprzedaży rowerów elektrycznych, hulajnóg elektrycznych i wolnobieżnych pojazdów elektrycznych.
Pracodawcy, operatorzy hoteli, zarządzający wypożyczalniami mogą wybrać najbardziej odpowiedni dla ich potrzeb i oczekiwań Pracowników lub Klientów rower elektryczny, a także hulajnogę elektryczną spośród kilkudziesięciu dostępnych marek. Także Rowery Cargo.

Rowerów Elektrycznych nie trzeba kupować, bo wrocławska Spółka umożliwia także ich wynajęcie w ramach świadczonej Usługi.

W pakiecie z pojazdem zainteresowany podmiot otrzymuje intuicyjną aplikację do rezerwacji rowerów i ich wynajmu przez Pracownika lub Gościa hotelowego oraz rozbudowany pakiet usług serwisowych wraz z fachowym doradztwem na każdym etapie.

Do wsparcia świadczonych usług Spółka wykorzystuje rozbudowane i fachowe zaplecze serwisowe. Oparte jest ono o własną sieć serwisów umiejscowioną w stacjonarnych sklepach ELECTOFUN prowadzonych przez Spółkę oraz w zaawansowanym technologicznie Serwisie Centralnym z dużym zapleczem części zamiennych we Wrocławiu.

To wszystko daje rękojmię sprawności, bezpieczeństwa i rzetelności, co jest niezwykle ważne w zarządzaniu Firmową Flotą.

Chyba czas otworzyć się na to co daje rower elektryczny lub hulajnoga elektryczna w działalności biznesowej.

Nie opłaca się tego przegapić.

ZOBACZ RÓWNIEŻ