Ubrania Lord i Lavard z nieprawdziwym składem. Zamiast 80 proc. wełny nie było jej wcale

Sklep Lavard
Sklep Lavard, fot. Shutterstock
Prezes UOKiK Tomasz Chróstny postawił zarzuty wprowadzania konsumentów w błąd spółkom Lord i Polskie Sklepy Odzieżowe (marka Lavard). Chodzi o skład ubrań - nieprawidłowości są poważne a spółkom grozi kara w wysokości nawet 10 proc. rocznego obrotu.

Zyskaj dostęp do bazy artykułów z „My Company Polska” Zamów teraz!

Informacje o prawdziwym składzie surowcowym ubrań powinniśmy znaleźć na metkach lub wszywkach. Konsument nie ma możliwości samodzielnej weryfikacji tych danych i jest zmuszony zaufać specyfikacji podawanej przez producenta lub dystrybutora. Skład użytych materiałów wpływa na decyzje konsumentów - ich ocenę jakości, zastosowania, wysokości ceny produktu. Czasem dotyczy to nawet zdrowia i bezpieczeństwa, gdy dobór odpowiedniego materiału wynika z występujących alergii. Rodzaj tkaniny ma również znaczenie dla sposobu użytkowania lub konserwacji odzieży. Pranie lub prasowanie niedostosowane do rzeczywistego składu ubrań może doprowadzić do pogorszenia ich wyglądu, utraty wartości lub nawet zniszczenia.

Kontrole Inspekcji Handlowej i szczegółowe badania laboratoryjne wykazały przypadki, że deklarowany przez dystrybutorów marek Lord i Lavard skład surowcowy ubrań nie był zgodny z rzeczywistością - konsumenci byli wprowadzani w błąd co do rodzaju i składu procentowego użytych włókien. Badania ujawniły znaczące dysproporcje między deklarowanym a rzeczywistym składem surowcowym, np. całkowity brak wełny, kiedy na etykiecie była informacja o jej 70 proc. udziale.

Marki ubrań oszukiwały na składzie

- Konsumenci mają prawo do rzetelnej informacji o cechach i jakości produktu, jest to niezbędne do podjęcia świadomej decyzji o zakupie. W przypadku odzieży kupujący nie mogą samodzielnie sprawdzić czy specyfikacja widniejąca na metce lub wszywce jest prawdziwa. Powinni móc polegać na specyfikacji podanej przez odpowiedzialnego za produkt przedsiębiorcę. Przychodzimy konsumentom z pomocą i badamy w akredytowanych laboratoriach UOKiK skład różnych produktów by stwierdzić, czy deklaracje są zgodne z prawdą. Cyklicznie kontrolujemy odzież i sprawdzamy jej jakość aby zapewnić konsumentom dostęp do prawidłowych informacji o składzie surowca – mówi Prezes UOKiK Tomasz Chróstny.

UOKiK we współpracy z Inspekcją Handlową regularnie sprawdza oznakowanie oraz jakość odzieży dostępnej w hurtowniach i sklepach – badana jest odzież damska, męska oraz dziecięca.  Inspektorzy w 2021 roku ocenili 780 partii męskich ubrań wizytowych. Odsetek nieprawidłowości jest niestety wciąż porównywalny do tego w ubiegłych latach – wynosi 26 proc.

Z posiadanej przez UOKiK dokumentacji przekazanej przez Inspekcję Handlową na potrzeby aktualnie prowadzonych postępowań wynika, że ze zbadanych:

  • 11 próbek ubrań marki Lord – aż 10 nie posiadało deklarowanego składu surowcowego,
  • 27 próbek ubrań marki Lavard – aż 24 nie posiadało deklarowanego składu surowcowego.

Przykłady nieprawidłowości stwierdzonych na podstawie badania w laboratorium:

Marynarka Amidio Lavard (kod wyrobu 46037)

Skład tkaniny wierzchniej (informacja na metce)

wełna – 50 proc.

poliester – 30 proc.

wiskoza – 20 proc.

 

Rzeczywisty skład

wełna – brak

poliester – 77,2 proc.

wiskoza – 19,6 proc.

elastan – 3,2 proc.

 

Spodnie Chinos Nos Lavard (kod wyrobu 64988)

Skład tkaniny wierzchniej (informacja na metce)

wełna – 60 proc

poliester – 20 proc.

wiskoza – 20 proc.

 

Rzeczywisty skład

wełna – brak

poliester – 70 proc.

wiskoza – 30 proc.

 

Spodnie męskie Lord (symbol Sp.070)

Skład tkaniny wierzchniej (informacja na metce)

wełna – 70 proc.

poliester – 30 proc.

 

Rzeczywisty skład

wełna – brak

poliester – 67,8 proc.

wiskoza – 32,2 proc.

 

Garnitur męski, Exclusive Super Slim Lord, symbol T-4

Skład tkaniny wierzchniej (informacja na metce)

wełna - 80 proc.

wiskoza - 18 proc.

elastan - 2 proc.

 

Rzeczywisty skład

wełna – brak

poliester - 63,1 proc.

wiskoza – 33,9 proc.

elastan – 3 proc.

 

Postępowania wobec spółek Lord i Polskie Sklepy Odzieżowe to kolejne działania mające na celu sprawdzenie, czy deklaracje przedsiębiorców są rzetelne. W marcu 2022 r. Prezes UOKiK Tomasz Chróstny nałożył łącznie ponad 2,1 mln zł kary na producentów męskiej odzieży wizytowej: Kubenz, Recman i Dastan Logistics.

Jeśli zarzuty wobec spółek Lord i Polskie Sklepy Odzieżowe zostaną potwierdzone, przedsiębiorcom grozi kara do 10 proc. obrotu.

ZOBACZ RÓWNIEŻ

X