TikTok ukarany grzywną w wysokości 345 mln euro. Nie chronił dzieci

TikTok nie chronił dzieci / Fot. Nattakorn_Maneera
TikTok nie chronił dzieci / Fot. Nattakorn_Maneerat, Shutterstock
Główny europejski regulator technologiczny nakazał TikTokowi zapłacenie grzywny w wysokości 345 milionów euro po orzeczeniu, że aplikacja nie zrobiła wystarczająco dużo, aby chronić dzieci.

Zyskaj dostęp do bazy artykułów z „My Company Polska” Zamów teraz!

Irlandzka Komisja Ochrony Danych, która nadzoruje działalność TikToka w Unii Europejskiej, oświadczyła, że firma naruszyła główny akt Unii dotyczący prywatności.

Śledztwo przeprowadzone przez DPC wykazało, że w drugiej połowie 2020 roku domyślne ustawienia TikToka nie zapewniały wystarczającej ochrony kont dzieci. Na przykład stwierdzono, że nowo utworzone profile dzieci były domyślnie ustawione jako publiczne, co oznaczało, że każdy w internecie mógł je przeglądać.

Sprawdź: Ile zarabia psycholog

TikTok nie poinformował też dzieci w wystarczającym stopniu o ryzykach związanych z prywatnością i używał tzw. ciemnych wzorców, aby nakłonić użytkowników do podawania większej ilości swoich danych osobowych - zauważył regulator. O tym, czy TikTok jest bezpieczny, rozpisuje się wiele serwisów informacyjnych. Słowem: nie jest.

TikTok zapłaci karę

Kolejne naruszenie prawa prywatności UE polegało na tym, że funkcja TikToka zaprojektowana jako kontrola rodzicielska, znana jako "Family Pairing", nie wymagała, aby dorosły nadzorujący konto dziecka był zweryfikowany jako faktyczny rodzic lub opiekun dziecka. Oznaczało to, że teoretycznie każdy dorosły mógł osłabić zabezpieczenia prywatności dziecka.

Zobacz: Pomysł na biznes

TikTok wprowadził funkcję Family Pairing w kwietniu 2020 roku, umożliwiając dorosłym łączenie swoich kont z kontami dzieci, aby zarządzać czasem spędzanym przed ekranem, ograniczać niechciane treści i limitować bezpośrednie wiadomości prywatne.

Firma ma teraz trzy miesiące na naprawienie swoich naruszeń i otrzymała formalne upomnienie.

W piątkowym wpisie na blogu TikTok stwierdził, że "z szacunkiem" nie zgadza się z kilkoma aspektami orzeczenia:

"Większość krytyki zawartej w decyzji jest już nieaktualna w wyniku środków, które wprowadziliśmy na początku 2021 roku" - napisała szefowa ds. prywatności TikToka w Europie, Elaine Fox.

Zmiany wprowadzone przez TikTok na początku 2021 roku obejmowały ustawienie istniejących i nowych kont jako prywatnych domyślnie dla użytkowników w wieku od 13 do 15 lat. Fox dodała, że później w tym miesiącu "zaczną wprowadzać przeprojektowany proces rejestracji konta dla nowych użytkowników w wieku 16 i 17 lat", który będzie domyślnie ustawiony na ustawienia prywatne.

TikTok nie powiedział, że funkcja Family Pairing będzie teraz weryfikować relację dorosłego z dzieckiem. Jednak przyznał, że funkcja ta była z czasem wzmacniana nowymi opcjami i narzędziami. 

Dodatkowo Fox przyznała, że żadne z ustaleń regulatora nie stwierdzały, że środki weryfikacji wieku TikToka naruszały prawo ochrony prywatności UE.

W kwietniu TikTok został już ukarany grzywną w Wielkiej Brytanii za szereg naruszeń prawa ochrony danych, w tym nadużywanie danych osobowych dzieci.

ZOBACZ RÓWNIEŻ