Smart box stworzony przez polski startup zmieni branżę fotowoltaiczną? "Dbamy o portfele Polaków"

Martyna Gulbinowicz
Martyna Gulbinowicz, fot. materiały prasowe
Startup EAAS Global stworzył innowacyjne urządzenie EAAS Smart Box i obsługującą je aplikację do analizy, optymalizacji i uczenia oszczędzania użytkowników instalacji fotowoltaicznych. Technologia mierzy zapotrzebowanie na energię danego gospodarstwa domowego oraz wskazuje, w jaki sposób można zmniejszyć zużycie prądu, jednocześnie dając możliwości generowania przychodu z instalacji.

Zyskaj dostęp do bazy artykułów z „My Company Polska” Zamów teraz!

Technologia stworzona przez polski startup, monitoruje i analizuje zużycie, produkcję i efektywność instalacji. Z urządzenia i aplikację może korzystać każdy właściciel instalacji fotowoltaicznej, zużywający nie mniej niż 2 kW i nie więcej niż 10 kW. Jest to rozwiązanie mające na celu optymalizację wykorzystania prądu i zagospodarowanie jego nadprodukcji. Urządzenie jest kompatybilne z instalacjami fotowoltaicznymi oraz turbinami wiatrowymi niezależnymi od sieci.

- Pomimo rosnącej popularności wytwarzania zielonej energii z instalacji fotowoltaicznych, prosumenci nie zawsze są w stanie efektywnie wykorzystać wyprodukowaną energię, tym bardziej przy zróżnicowanych stawkach za prąd. Postanowiliśmy stworzyć rozwiązanie, wspierające efektywne zużywanie energii. Przygotowując technologię chcieliśmy również dać możliwość zarabiania na swojej inwestycji, z łatwym dostępem do analizy danych, wskazówek dotyczących zużycia energii, a w efekcie generując mniejsze opłaty za prąd – komentuje Martyna Gulbinowicz, CIO, EAAS Global.

EAAS Global oferuje swoim użytkownikom 80 zł za każdy wyprodukowany i zużyty wewnątrz instalacji PV 1 MW. Aby przystąpić do programu oszczędzania należy mieć instalację fotowoltaiczną lub turbinę wiatrową niezależną od sieci i zamówić darmowe urządzenie przez stronę partnera - Solektro.

Inspiracje: Maserati Levante

- Obserwując rynek i zachowania konsumentów mamy świadomość, że dzisiejsi użytkownicy fotowoltaiki chcą czerpać realne korzyści finansowe ze swojej inwestycji - bez limitów i ograniczeń narzucanych przez system. Nasz produkt wychodzi naprzeciw oczekiwaniom i gratyfikuje proekologiczne decyzje optymalizujące zużycie zielonej energii. Tym bardziej w czasach tak drastycznych podwyżek energii, które dotknęły już każdego, również przedsiębiorców oraz samorządy. Mądre zarządzanie energią to także sposób na zminimalizowanie śladu węglowego. Wierzę, że nasze rozwiązanie pozwoli Polakom realnie zadbać o swoje portfele zwłaszcza przy obecnej sytuacji gospodarczej – dodaje Gulbinowicz.

Obecnie w Polsce na podstawie umowy z Solektro jest 2500 EAAS Smart Boxów, a do końca przyszłego roku będzie ich 30 000. Jest to pierwszy tego typu produkt na polskim rynku. Nasz kraj znajduje się w pierwszej dziesiątce rynków fotowoltaicznych w Europie, z ponad 845 tys. szt. działającymi instalacjami w 2021 roku.

EAAS Global w IV kwartale 2022 roku planuje wejście na rynek włoski.

ZOBACZ RÓWNIEŻ