Skuteczna motywacja zespołu w organizacji

Motywacja
Motywacja, fot. Pixabay.com
Motywowanie zespołu od zawsze stanowiło spore wyzwanie dla kadry managerskiej. Nierzadko określane jest jako jeden z najtrudniejszych elementów zarządzania, szczególnie w zespołach rozproszonych. Jest to jednak obszar z którym z pewnością warto się zmierzyć. Zmotywowany zespół przynosi bowiem ogromne korzyści, które wpływają na poziom produktywności każdej organizacji.

Zyskaj dostęp do bazy artykułów z „My Company Polska” Zamów teraz!

- Głównym elementem skutecznej motywacji jest zapobieganie przed czasem. Tylko regularne reagowanie na zmiany i nowe potrzeby oraz wprowadzanie usprawnień na bieżąco są w stanie zapobiec spadkowi entuzjazmu wśród załogi. Te działania są szczególnie widoczne w dłuższej perspektywie – zaznacza Krzysztof Galas, trener sprzedaży, Selvoy.

Zadbanie o motywację i zorientowanie na cel może okazać się bardziej opłacalne, niż się wydaje. To właśnie ten obszar ma istotny wpływ na efektywne działanie całej organizacji. Motywacja pobudza do efektywnego działania i kreatywnych rozwiązań, a to one są głównym czynnikiem sukcesu w biznesie.

Dlaczego motywacja spada?

Czynniki, które mogą negatywnie wpływać na motywację to między innymi: poczucie samotności w działaniu i braku wsparcia ze strony przełożonego, brak regularnego kontaktu z drugim człowiekiem, wypalenie zawodowe, brak aktywności społecznych i integracyjnych poza pracą czy też „domowe” rozproszenie. Nietrudno zauważyć, że na większość z nich, częściej, narażone są zespoły pracujące zdalnie.

Poznaj swój zespół

Przed rozpoczęciem działań mających na celu podniesienie poziomu motywacji, warto dobrze poznać swój zespół. Selvoy, międzynarodowe contact center, przed całkowitym przejściem w tryb w pełni zdalny wprowadziła rozwiązanie diagnostyczne w postaci narzędzia MaxieDisc. Członkowie kadry zostali poddani badaniu w celu poznania ich mocnych stron i obszarów nad którymi warto popracować. Podział ról w firmie stał się bardziej naturalny, dzięki czemu zespół efektywniej wykonuje swoje zadania, atmosfera w organizacji jest lepsza, a rotacja ograniczona. Poszczególni członkowie Selvoy zostali przydzieleni do zadań, które odzwierciedlają ich cechy osobowościowe - w zależności do swoich indywidualnych predyspozycji.

Motywacja ma wiele wymiarów

- Czynników motywujących jest wiele. Warto zaznaczyć, że nie wszystkie z nich sprawdzą się w przypadku każdej osoby, dlatego należy wybierać je rozsądnie. Dostosowanie kilku form motywacyjnych, daje nam gwarancję ich wyższej skuteczności – zaznacza Galas.

Jedym z elementów wartych uwagi są spotkania integracyjne. Gry zespołowe to świetny sposób, by sprawić, aby Ci, którzy działają zdalnie poczuli się częścią organizacji. To okazja do poznania się oraz doskonalenia umiejętności pracy w grupie. Rozwój przez zabawę to jeden z najbardziej efektywnych modeli wdrażany w nowoczesnych organizacjach. Co ważne, mogą być realizowane także online. Podobną formą aktywności są konkursy, które motywują do działania, podnoszą poziom zdrowej rywalizacji, minimalizują monotonię i wzbudzają poczucie przynależności. Z kolei warsztaty tematyczne rozwijają zainteresowania i poszerzają horyzonty.

Motywacja i budowanie świadomości może odbywać się nie tylko wewnątrz przedsiębiorstwa. Aktywizowanie zespołów poza „murami” firmy powoduje jeszcze większe przywiązanie i buduje zaufanie, a także daje możliwość bycia dostrzeżonym przez innych – dodaje trener sprzedaży w Selvoy.

Istotnym obszarem jest także poczucie docenienia. Może być on realizowany poprzez regularne, pozytywne feedbacki czy premie uznaniowe, a także dzięki komunikacji wewnętrznej. Komunikaty, wyróżniające sukcesy jednostek na łamach całego zespołu, w Selvoy mają znaczący wpływ na funkcjonowanie poszczególnych zespołów sprzedażowych. Co ważne, osoby wyróżniane nie są kwalifikowane jedynie na podstawie wyników sprzedażowych, lecz także pod kątem wpływu na grupę, wykazania się inicjatywą i zaangażowania w inne sfery niż codzienne obowiązki. Takimi sposobami, praca zdalna w call center nabiera nowego wymiaru.

Motywacja wymaga kreatywności

Podsumowując, różnorodność form motywacji i dopasowanie ich do poszczególnych jednostek to najważniejszy aspekt tych działań. Powinny być one prowadzone regularnie i wprowadzać nowe emocje. Każda osoba ma swoje osobiste pobudki motywacyjne – zadaniem kadry zarządzającej jest je poznać i pielęgnować.

ZOBACZ RÓWNIEŻ

X