Rekordy: Allegro z przeszło 9 mld przychodu lecz z większą stratą

allegro
Fot. shutterstock.
Allegro.eu, jeden z największych polskich marketplace’ów, opublikował skonsolidowany raport roczny za 2022 rok. Dane przedstawione przez spółkę pokazują, że udało się osiągnąć przychód przekraczający 9 mld zł, ale kosztem straty netto wynoszącej ponad 1,9 mld zł.

Zyskaj dostęp do bazy artykułów z „My Company Polska” Zamów teraz!

Zarząd Allegro może być zadowolony z wyników finansowych, które pokazują dużą dynamikę wzrostu przychodów. W ciągu roku udało się osiągnąć wynik przekraczający 9 mld zł, co oznacza wzrost o blisko 3,7 mld zł w stosunku do roku poprzedniego.

Niższy zysk operacyjny Allegro

Jednakże, zysk operacyjny spółki zmniejszył się o ponad 2,6 mld zł, osiągając stratę na poziomie 1,18 mld zł. W porównaniu z rokiem poprzednim, w którym zysk operacyjny wyniósł 1,47 mld zł, jest to znaczny spadek.

Jak zaznacza portal wiadomoscihandlowe.pl wyniki finansowe wskazują również na znaczny spadek zysku przed opodatkowaniem. W 2021 roku wyniósł on niespełna 1,36 mld zł, a w 2022 roku spółka zakończyła rok stratą na poziomie prawie 1,64 mld zł. Strata netto osiągnęła ponad 1,9 mld zł, podczas gdy w roku poprzednim Allegro odnotowało zysk w wysokości prawie 1,09 mld zł.

Czytaj dalej: Insert Stonks ma już 15 tys. graczy. W planach kolejna runda finansowa [TYLKO U NAS]

Nowi dyrektorzy Allegro

Mimo tych trudnych wyników, rada dyrektorów Allegro.eu postanowiła przedłożyć najbliższemu zwyczajnemu walnemu zgromadzeniu spółki rekomendację dotyczącą powołania Catherine Faiers i Tomasza Suchańskiego na stanowiska niezależnych dyrektorów niewykonawczych. Kandydaci zostali wskazani przez komitet jako odpowiedni do powołania przez walne zgromadzenie spółki.

Czytaj dalej: Gigantyczne emerytury polityków – nawet 371 tys. rocznie

Lepsza konwersja dla partnerów biznesowych

Allegro wprowadziło nowości, które mają przynieść firmie wyższe zyski. Czempion e-commerce zmodyfikował stronę główną serwisu zakupowego, a użytkownicy zobaczą teraz dedykowane oferty na stronie głównej, co ma zapewnić partnerom biznesowym lepszą konwersję.

5 powodów sukcesu Allegro

9 mld przychodu to niewątpliwy sukces polskiego przedsiębiorstwa. Firma Allegro w ostatnim czasie święciła triumf po wycofaniu się z Polski rywala Shopee. Na czym polega sukces platformy?

  • Pierwszeństwo na rynku - Allegro zostało założone w 1999 roku, co czyni firmę jedną z pierwszych platform e-commerce w Polsce. Od tego czasu firma zyskała duże zaufanie klientów, co pomogło jej w utrzymaniu pozycji lidera rynku.
  • Szeroki wybór produktów - Allegro oferuje klientom szeroki wybór produktów, w tym zarówno nowe, jak i używane. To sprawia, że platforma jest atrakcyjna dla różnych grup klientów, którzy szukają różnych produktów w różnych kategoriach.
  • Bezpieczeństwo transakcji - Allegro zainwestowało w systemy zabezpieczeń i ochrony przed oszustwami, co przyciąga klientów, którzy czują się bezpiecznie podczas dokonywania transakcji na platformie.
  • Niska cena - Allegro oferuje niskie opłaty za sprzedaż, co przyciąga sprzedawców, którzy chcą zarobić pieniądze, ale jednocześnie nie chcą ponosić zbyt dużych kosztów.
  • Innowacyjność - Allegro stale wprowadza nowe funkcje i usługi, które pomagają w przyciąganiu klientów i utrzymaniu ich zainteresowania platformą.

ZOBACZ RÓWNIEŻ