Gigantyczne emerytury polityków – nawet 371 tys. rocznie

Sejm w Warszawie
Sejm w Warszawie, fot. Shutterstock
Emerytury posłów seniorów są nie tylko 4 razy wyższe od średniego świadczenia dla obywateli, ale też bezpieczniejsze – w razie bankructwa Funduszu Ubezpieczeń Społecznych politycy mają zapewnione wypłaty. A te są niemałe – nawet ponad 30 tys. złotych miesięcznie. Emerytury można łączyć z uposażeniem, dietami i innymi benefitami.

Zyskaj dostęp do bazy artykułów z „My Company Polska” Zamów teraz!

Ciekawe zestawienie wysokości wypłat emerytur polityków przygotował Radosław Karbowski. We wpisie na Twitterze zaprezentował m.in. 10 posłów emerytów z najwyższymi świadczeniami:

1.    C. Siekierski (PSL): 371 504,43 zł 
2.    T. Zwiefka (PO): 330 500,02 zł
3.    B. Sonik (PO): 277 717,01 zł J.
4.    Joanna Senyszyn (LD): 246 982,31 zł 
5.    T. Cymański (SolPol): 180 618,84 zł 
6.    A. Grzyb (PSL): 179 407,92 zł 
7.    B. Piecha (PiS): 166 029,90 zł 
8.    C. Hoc (PiS): 143 879,85 zł 
9.    K. Tchórzewski (PiS): 139 601,60 zł 
10.    J. Fabisiak (PO): 139 570,38 zł

Jak zaznaczył Karbowski świadczenia roczne przedstawiono w kwotach brutto. Posłowie z pierwszych 8 miejsc pobierali emeryturę z UE (przelicznik z euro na złotówki na bazie kursu z 31.12.2021 - czyli kiedy euro było tańsze niż obecnie).

Poselska emerytura niesprawiedliwa społecznie?

Tweet Karbowskiego znów wywołał dyskusję o emeryturach posłów. W przeciwieństwie do dochodu uzyskiwanego na bazie umowy o pracę, emerytura nie pozbawia posła uposażenia, diet i dodatków. Internauci zwracają uwagę, że wysokość emerytur posłów seniorów jest objawem niesprawiedliwości społecznej wobec drastycznej przepaści między świadczeniami polityków, a zwykłych obywateli.

Jak wynika z danych przedstawionych przez Karbowskiego, w 2021 roku 77 polskich posłów pobierało świadczenia emerytalne. 16 z nich powyżej 100 000,00 zł brutto rocznie.

W Polsce posłowie na Sejm, podobnie jak inni pracownicy, mają prawo do emerytury po osiągnięciu wieku emerytalnego lub po spełnieniu innych wymogów, takich jak określony staż pracy. Jednakże, w przeciwieństwie do większości pracowników, emerytury posłów na Sejm są znacznie wyższe.

Emerytura posła 9,5 tys. zł

Emerytury posłów na Sejm są ustalane na podstawie ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych. Według tej ustawy, emerytura posła na Sejm wynosi 80 proc. diety poselskiej, którą otrzymuje podczas pełnienia mandatu poselskiego. Dieta ta wynosi aktualnie około 11,5 tys. zł brutto.

Oznacza to, że emerytura posła na Sejm wynosi około 9,2 tysięcy złotych brutto miesięcznie, czyli około 110 tys. zł rocznie. To znacznie więcej niż średnia emerytura w Polsce, która w 2021 roku wynosiła około 2,3 tys. zł brutto miesięcznie.

Zgłoś swój biznes: Polskie Nagrody Różnorodności. Wystartował konkurs redakcji My Company Polska!

Ubezpieczone emerytury polityków

Co więcej, emerytury posłów na Sejm są objęte specjalnym systemem ubezpieczeń, który gwarantuje, że emeryci ci nie zostaną pozbawieni swoich świadczeń, nawet jeśli Fundusz Ubezpieczeń Społecznych zbankrutuje. W praktyce oznacza to, że emerytury posłów na Sejm są bezpieczniejsze niż emerytury zwykłych obywateli.

W ostatnich latach temat wysokich emerytur dla posłów na Sejm budzi wiele kontrowersji i krytyki ze strony opinii publicznej. Niektórzy uważają, że takie emerytury są niesprawiedliwe i powinny zostać zmniejszone lub ograniczone, zwłaszcza w kontekście niskich emerytur dla zwykłych obywateli. Jednakże, wprowadzenie takich zmian wymagałoby zmiany ustawy i decyzji politycznej.

Emerytury posłów w UE

W regulacjach dotyczących emerytów posłów na sejm Polska nie jest wyjątkiem wśród krajów członkowskich. Na przykład, w Wielkiej Brytanii posłowie mają prawo do emerytury opartej na ich średnim wynagrodzeniu w czasie służby parlamentarnej, przy czym minimalna emerytura dla posłów wynosi ok. 16 tys. funtów rocznie. W Holandii posłowie otrzymują emerytury, które są obliczane na podstawie ich wynagrodzenia i stażu pracy parlamentarnej, a także otrzymują dodatkowe świadczenia, takie jak zwrot kosztów podróży służbowych i ubezpieczenia zdrowotnego.

W Niemczech posłowie mają prawo do emerytury po ukończeniu 67 lat i posiadaniu co najmniej pięciu lat doświadczenia w pracy parlamentarnej. W Szwecji i Danii, posłowie nie mają specjalnego systemu emerytalnego i korzystają z ogólnych przepisów obowiązujących dla wszystkich obywateli.

Czytaj dalej: Powstaje gra o inwazji na Ukrainę. "Mamy nadzieję, że produkcja wywoła też pozytywne emocje"

W niektórych krajach, takich jak Francja i Belgia, posłowie mają prawo do emerytur parlamentarnych, które są wyższe niż standardowe świadczenia. W Belgii posłowie mają prawo do emerytur parlamentarnych, które wynoszą od 121 proc. do 155 proc. ich pensji, w zależności od ich stażu pracy.

ZOBACZ RÓWNIEŻ