Praca zdalna korzystna dla demografii. "Myśl o większej liczbie dzieci"

Praca zdalna sprzyja narodzinom / Fot. Shutterstoc
Praca zdalna sprzyja narodzinom / Fot. Shutterstock.com
Jedną z trwałych konsekwencji pandemii Covid-19 wydaje się sposób, w jaki pracujemy. Mnóstwo ludzi zaczęło pracować zdalnie.

Zyskaj dostęp do bazy artykułów z „My Company Polska” Zamów teraz!

Wśród głównych gospodarek elastyczność tygodni pracy i dni przepracowywane w domu stały się normą. Pracownicy na całym świecie pracują prawie jeden dzień w tygodniu w domu. Liczba ta jest większa w Kanadzie, Wielkiej Brytanii i USA, a najmniejsza w Azji i we Francji.

Chociaż wiele osób debatuje nad zaletami elastycznej pracy, pojawiają się pewne oznaki, że może ona przyczyniać się do długoterminowej zmiany demograficznej, która miałaby pozytywne skutki na wiele lat.

Sprawdź: Eve Jobs

W większości głównych gospodarek udział kobiet w wieku 25-54 lata (wiek, w którym dzieci najprawdopodobniej mieszkają w gospodarstwach domowych) w sile roboczej wzrósł szybciej niż mężczyzn w tym samym przedziale wiekowym. Może to sugerować, że elastyczna praca ułatwia tej grupie kobiet łączenie obowiązków zawodowych i rodzinnych. 

Co więcej, pewne wstępne badania sugerują, że mogłoby to przyczyniać się do wyższej dzietności.

Praca zdalna może sprzyjać narodzinom dzieci

Praca zdalna często pozwala na większą elastyczność w zarządzaniu czasem, co może umożliwić rodzicom lepsze dostosowywanie się do potrzeb rodzinnych, takich jak opieka nad dziećmi.

Mniejsze koszty opieki nad dziećmi to kolejny atut. Dzięki możliwości pracy z domu rodzice mogą zaoszczędzić na kosztach związanych z przedszkolem lub opiekunką. Może to zredukować jedną z głównych przeszkód finansowych dla rodzin planujących kolejne dzieci.

Zobacz: Najniższa krajowa - Niemcy

Praca zdalna eliminuje też potrzebę dojazdów do pracy, co może oszczędzić wiele godzin w ciągu tygodnia. Ten dodatkowy czas można spędzić z rodziną.

Dodatkowe korzyści:

  • Redukcja stresu. Unikanie codziennych dojazdów i biurowego środowiska może przyczynić się do zmniejszenia stresu, co może być korzystne dla ogólnego zdrowia i samopoczucia, a także dla zdrowia reprodukcyjnego
  • Możliwość pracy w bardziej komfortowych warunkach. Dla wielu kobiet możliwość pracy w domu podczas ciąży może być bardziej komfortowa niż codzienne dojazdy i praca w tradycyjnym biurze
  • Lepsze wsparcie partnera. Jeśli obaj partnerzy pracują zdalnie, mogą się wzajemnie wspierać podczas ciąży, narodzin i w pierwszych miesiącach życia dziecka, dzieląc się obowiązkami związanymi z opieką nad dzieckiem.

Oczywiście wiele z tych korzyści zależy od konkretnych okoliczności danej rodziny i indywidualnych preferencji. Niemniej jednak dla wielu osób praca zdalna może stworzyć warunki bardziej sprzyjające rozszerzeniu rodziny.

ZOBACZ RÓWNIEŻ