Polski Ład nie tak dotkliwy dla przedsiębiorców? Podwyżka składki zdrowotnej może być stopniowa

Mateusz Morawiecki
Mateusz Morawiecki, Fot: Krystian Maj/KPRM
Zamiast jednorazowego podwyższenia składki zdrowotnej do poziomu 9 proc. dochodów zmiany mają być stopniowe - pisze Business Insider powołując się na słowa Łukasza Czernickiego, głównego ekonomistę Ministerstwa Finansów.

Zyskaj dostęp do bazy artykułów z „My Company Polska” Zamów teraz!

Przypomnijmy, w pierowotnej wersji ustawy wprowadzającej Polski Ład, przedsiębiorcy od początku 2022 roku mieliby płacić składkę zdrowotną uzależnioną od dochodów i nie mieliby możliwości odliczenia jej od podatku. Oznacza to, że co miesiąc płaciliby dodatkowo 9 proc. liczone od dochodu firmy w zamiast za prawie 400 zł obecnie.

Jak wynika z najnowszych zapowiedzi, tak się jednak nie stanie - przynajmniej w 2022 roku. Business Insider i Rzeczpospolita informowały w ciągu ostatnich dniach o nieoficjalnych pogłoskach, jakoby składka wyniosłaby nie 9 proc. ale 3 proc. 

Według słów Łukasza Czernickiego w czasie rozmowy na antenie radia TOK FM tak może się stać, ale docelowo i tak składka wzrośnie do 9 proc. W tym momencie ministerstwo liczy, jakie byłyby skutki fiskalne tej zmiany. Nie ma także pewności, czy początkowo wyniosłaby ona 3 proc., 2,5 proc. czy 2,7 proc. oraz w jakim tempie rosłaby w kolejnych latach. O tym mówił z kolei minister finansów, Tadeusz Kościński, na antenie Programu 1 Polskiego Radia.

Wstępne analizy, jak składka zdrowotna w wysokości 3 proc. dochodu wpłynęłaby na zyski przedsiębiorców przeprowadził Grant Thornton:

ZOBACZ RÓWNIEŻ

POLECAMY