Polska potwierdziła aresztowanie byłego dyrektora giełdy Wex

Dmitry Vasiliev jest zamieszamy w kradzież pienięd
Dmitry Vasiliev jest zamieszamy w kradzież pieniędzy wartych miliony dolarów / Fot. Executium, Unsplash.com
Doniesienia o zatrzymaniu Dmitrija Wasiliewa, byłego szefa upadłej giełdy kryptowalut Wex, zostały potwierdzone przez władze w Polsce.

Zyskaj dostęp do bazy artykułów z „My Company Polska” Zamów teraz!

Były dyrektor podobno zamieszany jest w kradzież pieniędzy wartych miliony dolarów. Obecnie stoi przed możliwością ekstradycji do Kazachstanu.

Dmitrij Wasiliew, który kiedyś zarządzał największą rosyjską giełdą kryptowalut, został zatrzymany na warszawskim lotnisku na początku sierpnia. Niedawno przedstawiciel stołecznej prokuratury regionalnej potwierdził natomiast aresztowanie rosyjskiej agencji informacyjnej RIA Nowosti.

Sprawdź: Najdroższa kawa świata

34-letni obywatel Rosji stał na czele nieistniejącej już giełdy Wex, następcy niesławnej giełdy BTC-e, zanim pod koniec 2018 r. została sprzedana ukraińskiemu biznesmenowi, który stał się separatystycznym bojownikiem, Dmitrijowi Hawczenko. 

Platforma handlu aktywami cyfrowymi wstrzymała wypłaty na początku tego roku i ostatecznie zbankrutowała.

Polska policja zatrzymała byłego prezesa Wex z pomocą Interpolu. Urzędnik warszawskiej prokuratury zauważył, że wniosek o ekstradycję Dmitrija V. wysłał Kazachstan. Wasiliew jest poszukiwany w tym kraju od 2019 r. pod zarzutem oszustwa związanego z giełdą. Polska ma dopiero zdecydować, czy go wydać.

Inspiracje: Vin Diesel

Warto dodać, że w poniedziałek ktoś zlecił transfer 9916 ETH (Ethereum) o wartości ponad 30 milionów dolarów z portfela należącego do Wex. Transakcja została zainicjowana po wyjęciu z portfela 100 ETH dnia 15 września. Źródło podaje, że był to pierwszy ruch środków w tym portfelu w ciągu ostatnich trzech lat. 

ZOBACZ RÓWNIEŻ