Polecamy książki o biznesie i nie tylko

książki
Sprawdź literackie propozycje redakcji dla czytelników. / Fot. Shutterstock.
Ciekawe pozycje literatury dla przedsiębiorców i nie tylko przedstawia Anita Szarlik, sekretarz redakcji My Company Polska. Tym razem odkrywa przed nami literackie zagadnienia dotyczące redukowania napięcia od stresującej pracy, organizacji najlepszych wydarzeń biznesowych i nie tylko i wpływie pieniędzy na nasze zachowania.
ARTYKUŁ BEZPŁATNY

z miesięcznika „My Company Polska”, wydanie 10/2024 (109)

Zyskaj dostęp do bazy artykułów z „My Company Polska” Zamów teraz!

Jennifer L. Taitz

Zresetuj się

Wyd. Laurum

Takiej książki potrzebowałam! I to dawno temu, kiedy zaczynałam pracę jako dziennikarka, a potem redaktorka. Stres związany z tą pracą bywał obezwładniający, wręcz paraliżujący. Co tu kryć – prowadził do wypalenia i odbierał radość z pracy. Dziś mam już swoje metody radzenia sobie z nim, a jednak książka „Zresetuj się. 75 technik redukcji stresu, aby ukoić ciało i umysł w kilka minut” była dla mnie prawdziwym objawieniem. To podręcznik o tym, jak budować odporność psychiczną i regulować emocje. Według dr Jennifer L. Taitz, psycholożki i psychiatry, która dzieli się swą wiedzą na łamach „New York Timesa”, „Wall Street Journal” i „Harvard Business Review” kluczowa jest umiejętność resetowanie się, czyli wyłączania. Reset umysłu pozwala ponownie włączyć elastyczne myślenie, reset ciała – akceptację fizycznych odczuć związanych ze stresem, reset zachowania pomaga skupić się na planowaniu.

Aby wypracować długofalowe strategie radzenia sobie ze stresem, autorka radzi wypracować bufory, bo to one pozwolą nam konsekwentnie utrwalać dobre nawyki i stworzyć poduszkę emocjonalną. Bufory to profilaktyka. Resety to pogotowie emocjonalne.

Kinga Przybysz-Polakowska

Eventy. Jak organizować niezapomniane wydarzenia firmowe

Onepress

Co to był za miesiąc! Najpierw Warsaw Startup Festival, czyli impreza „My Company Polska” poprowadzona brawurowo przez naszych redakcyjnych kolegów z Kubą Dobroszkiem na czele (relację przeczytacie na s. 40). Potem gala Marki Godnej Zaufania, naszego flagowego plebiscytu (wyniki na s. 111). Różnice między tymi eventami? Tu początkujący startupowcy, tu doświadczeni menedżerowie. Tu trampki, tu krawaty. To, co łączyło dwie imprezy, to wspaniały nastrój i świetna organizacja, które zawdzięczamy przede wszystkim naszemu firmowemu specjaliście od eventów. Wielkie dzięki, Marcin!

Jeśli nie macie na pokładzie takiego skarbu jak Marcin, polecam przeczytanie książki „Eventy. Jak organizować niezapomniane wydarzenia firmowe” Kingi Przybysz-Polakowskiej i wdrożenie tych rad w praktyce. To prawdopodobnie pierwszy taki podręcznik na polskim rynku. Autorka krok po kroku pokazuje, jak przygotować wydarzenie firmowe. Podpowiada, jak zbadać potrzeby eventowe pracowników i organizacji (integracja to tylko jedna z nich!), jak zaprojektować kalendarz wydarzeń, jak zorganizować i wypromować event. A po imprezie – jak przeprowadzić profesjonalną ewaluację.

Agata Gąsiorowska,

Katarzyna Sroczyńska

Pieniądze albo życie

Smak Słowa

Czy tak samo wydaje się pensję i wygraną na loterii? Czy pieniądze łagodzą strach przed śmiercią? Dlaczego emerytki są bardziej zadowolone ze swojej sytuacji finansowej niż ich synowie na menedżerskich stanowiskach? Czy pieniądze mogą działać jak gaz rozweselający? Między innymi na te pytania próbują odpowiedzieć w książce „Pieniądze albo życie. Jak pieniądze wpływają na nasze zachowanie, emocje i relacje” Agata Gąsiorowska i Katarzyna Sroczyńska. Co to jest za lektura! Pełna anegdot z historii powszechnej i życia osobistego, przykładów z literatury i filmu, podparta badaniami naukowymi. W końcu prof. Agata Gąsiorowska to wybitna psycholożka społeczna i badaczka psychologii pieniędzy. Okazuje się, że to, co myślimy o pieniądzach, wpływa na to, jak postrzegamy siebie i innych ludzi, jak pracujemy i budujemy relacje, jak podejmujemy decyzje zupełnie z finansami niezwiązane. „Pieniądze są pewnego rodzaju soczewką, która skupia nasze wartości, symbole i przekonania, zarówno pozytywne, jak i negatywne” – mówi prof. Agata Gąsiorowska w pierwszej z dziesięciu rozmów, które składają się na tę rewelacyjną książkę.

Adam Grant

Ukryty potencjał

MT Biznes

Na początek świetna wiadomość – ty też masz ukryty potencjał. Tak przynajmniej twierdzi Adam Grant, psycholog i wykładowca, zaliczany do najbardziej wpływowych teoretyków zarządzania autor bestsellerów „Leniwy umysł” i „Buntownicy”, którego najnowsza książka „Ukryty potencjał” właśnie podbija polski rynek. Co w niej jest takiego niezwykłego? To, że docenia zwykłość każdego z nas. Radzi odpuścić sobie tam, gdzie odpuścić warto, a jednocześnie pcha nas do działania. Grant pokazuje, jak doskonalić charakter i budować struktury motywacyjne sprzyjające uwalnianiu potencjału. Opowiada o tym, co możemy zrobić, aby wspiąć się na nieosiągalne dotąd wyżyny i pomóc w tym innym. Nasz świat ma obsesję na punkcie talentu, jakby to był wystarczający czynnik do osiągnięcia sukcesu. Dla mnie świetną rekomendacją jest zdanie wypowiedziane przez Serenę Williams, 23-krotną mistrzynię Wielkiego Szlema, której ani talentu, ani pracowitości odmówić przecież nie można. „Żałuję, że nie mogę cofnąć się w czasie, żeby ją sprezentować młodszej wersji samej siebie”.

My Company Polska wydanie 10/2024 (109)

Więcej możesz przeczytać w 10/2024 (109) wydaniu miesięcznika „My Company Polska”.


Zamów w prenumeracie