Pierwszy pacjent Neuralinka już steruje myszką bez dotykania. "Przełom"

Pierwszy pacjent Neuralinka już steruje myszką bez dotykania. "Przełom"
Elon Musk mówi, że pierwszy pacjent Neuralink może sterować myszką komputerową po prostu siłą umysłu.

Zyskaj dostęp do bazy artykułów z „My Company Polska” Zamów teraz!

Pacjent z wszczepioną technologią Neuralink może sterować myszką komputerową tylko przez myślenie — pochwalił się założyciel firmy Elon Musk.

"Pacjent wydaje się być w pełni zdrowy, bez żadnych negatywnych skutków, o których wiemy, i jest w stanie kontrolować myszkę, przesuwać myszkę po ekranie tylko przez myślenie" — powiedział Musk podczas sesji online na platformie mediów społecznościowych X.

Neuralink to startup miliardera, który twierdzi, że opracował implant mózgowy zaprojektowany, aby pomóc ludziom używać "sygnałów neuronalnych do sterowania zewnętrznymi technologiami". Firma ma na celu przywrócenie utraconych zdolności, takich jak widzenie, funkcje motoryczne i mowa.

Neuralink przeprowadza już testy na ludziach

Neuralink wszczepił swoje urządzenie człowiekowi po raz pierwszy w styczniu br. Firma używa robota do dokładnego wszczepienia urządzenia do mózgu.

Musk, który jest również dyrektorem generalnym Tesli, powiedział, że Neuralink stara się uzyskać "jak najwięcej naciśnięć przycisku przez myślenie" od pacjenta. Powiedział, że może to obejmować przesuwanie myszki komputerowej w górę i w dół, aby przeciągać okna na ekranie.

Neuralink rozpoczął rekrutację pacjentów do swojego pierwszego klinicznego badania na ludziach jesienią ub.r., po tym jak w maju otrzymał zgodę od Amerykańskiej Agencji ds. Żywności i Leków (FDA) na przeprowadzenie badania.

Kliniczne badanie na ludziach to tylko jeden z kroków na drodze Neuralink do komercjalizacji. Firmy produkujące urządzenia medyczne muszą przejść przez kilka rund intensywnego zbierania danych o bezpieczeństwie i testowania, zanim uzyskają ostateczną zgodę od FDA.

ZOBACZ RÓWNIEŻ