Neonet ma olbrzymie problemy. Jest wniosek o postępowanie sanacyjne

Sklep Neonet, fot. Shutterstock
Sklep Neonet, fot. Shutterstock
Władzie sieci Neonet złożyły w sądzie wniosek o rozpoczęcie postępowania sanacyjnego. To jeszcze nie jest upadłość (chociaż taki wniosek trafił też do sądu) - i jak deklaruje zarząd firmy - Neonet chce jej uniknąć. Stąd też decyzja o wniosku w sprawie wszczęcia restrukturyzacji. Sprawdzamy, co to oznacza dla klientów.

Zyskaj dostęp do bazy artykułów z „My Company Polska” Zamów teraz!

Jak informuje zarząd Neonet, wniosek został złożony do 27 listopada, a jego adresatem jest Sąd Rejonowy dla Wrocławia-Fabrycznej we Wrocławiu. Zarząd złożył  
wniosek o otwarcie postępowania sanacyjnego. - Obecnie spółka oczekuje na otwarcie postępowania, co może potrwać kilka tygodni - poinformował Neonet.

Co oznacza wniosek sieci Neonet

Władze sieci mówią wprost o przyczynach złożeniu wniosku. To, "odpowiedź na problemy płynnościowe spółki". Jak tłumaczy zarząd, przyczyny tego problemu to m.in. obecna sytuacja na rynku RTV/AGD. Zgodnie z deklaracją, przyczyny te są niezależne od siebie, ale miały mocny wpływ na warunki finansowe jej funkcjonowania.

W toku trwającego procesu restrukturyzacji, żaden Klient sieci NEONET nie odczuje trudności i problemów w zakupach oraz obsłudze obecnych oraz przyszłych zamówień realizowanych w sklepach stacjonarnych oraz online. Podjęte kroki nie mają wpływu na procesy sprzedażowe oraz prawa konsumentów. Zarówno sklepy stacjonarne jak i sklepy internetowe nadal będą prowadzić sprzedaż, a wysyłki będą realizowane zgodnie z zamówieniami, Klienci będą mogli bez przeszkód korzystać m.in. z prawa do reklamacji czy zwrotu zakupionego towaru. Na dotychczasowych zasadach będziemy realizować obsługę sprzedażową i posprzedażową.

- informuje Neonet.

Co to jest postępowanie sanacyjne

- Zarząd spółki Neonet. zdecydowanie podkreśla, że złożona w dniu 27 listopada 2023 sanacja nie jest postępowaniem upadłościowym. Jest jednym z postępowań restrukturyzacyjnych, w ramach którego ma nastąpić reorganizacja firmy ukierunkowana na rozwiązanie aktualnych trudności i umożliwienie dalszego rozwoju biznesowego w kolejnych kwartałach 2024 roku. Zarząd spółki Neonet jest zdeterminowany do uzdrowienia przedsiębiorstwa i prowadzenia działalności - podano.

Obok złożenia wniosku o otwarcie postępowania sanacyjnego, władze Neonet złożyły 28 listopada wniosek o wszczęcie postępowania upadłościowego. - Krok ten został podjęty wyłącznie na wypadek, gdyby w toku priorytetowego postępowania sanacyjnego nie udało się osiągnąć konsensusu między spółką, a jej kontrahentami. Spółka nie zakłada, aby do tej sytuacji miało dojść, natomiast z uwagi na zabezpieczenie interesu kontrahentów i wierzycieli spółki, zarząd Neonet podjął decyzję o złożeniu obu wniosków - napisano w oświadczeniu.

Jak informuje firma, zgodnie z obowiązującymi przepisami polskiego prawa wniosek o otwarcie postępowania sanacyjnego jest rozpoznawany w pierwszej kolejności.

ZOBACZ RÓWNIEŻ