Nastroje konsumentów na najwyższym poziomie od 22 miesięcy. Inflacja spada

Inflacja spowalnia, ale ceny ciągle są wysokie; zd
Inflacja spowalnia, ale ceny ciągle są wysokie; zdjęcie podglądowe / Fot. Yassine Khalfalli, Unsplash.com
Badanie nastrojów konsumenckich osiągnęło w lipcu najwyższy od 22 miesięcy poziom o wartości 71,6. Sprzyja temu spowolnienie inflacji i solidny rynek pracy.

Zyskaj dostęp do bazy artykułów z „My Company Polska” Zamów teraz!

Ostateczny odczyt sondażu nastrojów spadł ze wstępnych szacunków 72,6 na początku lipca do 71,6, ale za to w czerwcu wynosił 64,4. Badanie regularnie przeprowadza University of Michigan i jest ono znane na całym świecie.

Badanie pokazuje, co konsumenci myślą o swoich finansach, a także o gospodarce w szerszym kontekście. 

Indeks gwałtownie wzrósł w ostatnich miesiącach. Warto przypomnieć, że w zeszłym roku wynosił zaledwie 50, a na krótko przed wybuchem pandemii w 2020 r. wynosił aż 101. 

Jednocześnie nie jest to jeszcze duży powód do zadowolenia. Dlaczego? Ponieważ konsumenci spodziewają się, że w następnych sześciu miesiącach sytuacja może się pogorszyć i z oczekiwanego 69,4 wskaźnik spadnie do 68,3. 

Jest lepiej, ale bez rewelacji. Inflacja ciągle wysoka

Amerykanie uważają, że inflacja wyniesie u nich średnio 3,4% w 2024 r. Jednocześnie mniej martwią się recesją, bezrobocie jest niskie, a płace rosną, choć w niewystarczającym tempie.

Ostatnio Rezerwa Federalna podniosła stopy procentowe, aby obniżać inflację. To oznacza, że gospodarka będzie musiała stawić czoła większym zawirowaniom z powodu droższego pieniądza.

Wyższe koszty finansowania zewnętrznego zwykle obniżają inwestycje przedsiębiorców i wydatki konsumentów, zwiększają też liczbę zwolnień i ogólnie spowalniają gospodarkę. 

Joanne Hsu, dyrektorka badania, przyznała, że gwałtowny wzrost nastrojów można w dużej mierze przypisać dalszemu spowolnieniu inflacji i stabilności na rynku pracy. - Jednak sentyment u konsumentów o niższych dochodach spadł - dodała.

Sprawdź też:

ZOBACZ RÓWNIEŻ