Nadpłaciłeś składki na ZUS? Dostaniesz zwrot pieniędzy!

fot. Adobe Stock fot. Adobe Stock
Sejm zmienił wadliwe przepisy, a ZUS ponownie rozpatrzy wnioski o zwolnienie z opłacania składek złożone do 30 czerwca przez płatników, którzy posiadali nadpłatę lub dokonali płatności składek, które pokryły składki za okresy objęte złożonym wnioskiem.

Zyskaj dostęp do bazy artykułów z „My Company Polska” Zamów teraz!

Wnioski te zostaną rozpatrzone nawet wtedy, gdy wcześniej ZUS odmówił zwolnienia z opłacania składek. To efekt interwencji Rzecznika Małych i Średnich Przedsiębiorstw, który zajął się tą sprawą na prośbę samorządu doradców podatkowych. 

Trzymiesięczne zwolnienie z obowiązku płacenia składek ZUS było jednym z pierwszych narzędzi wchodzących w skład tarczy antykryzysowej związanej z epidemią COVID-19. Na podstawie uchwalonych w marcu przepisów, ze zwolnienia skorzystało 1,7 mln firm, a łączna kwota zwolnień przekroczyła 2 mld zł. 

Ale nie wszyscy skorzystali z tej ulgi w tym samym stopniu. 140 tys. przedsiębiorstw otrzymało mniejszą pomoc, ponieważ na ich kontach w ZUS istniała nadpłata. A ZUS zanim ich zwolnił ze składek za marzec, kwiecień i maj, to zaliczył nadpłatę na poczet składek za te miesiące.

- Nieprecyzyjne przepisy urzędnicy interpretowali na niekorzyść tych przedsiębiorców. ZUS, w przypadku firm, które miały nadpłatę, w pierwszej kolejności zaliczał ją na poczet składek za kolejne miesiące, a dopiero w drugim kroku, na wniosek przedsiębiorcy, zwalniał go z płacenia składek. Na taką, w naszej opinii niewłaściwą i krzywdzącą praktykę jako pierwsi zwrócili uwagę eksperci Krajowej Izby Doradców Podatkowych - wyjaśnia Radomir Szaraniec, wiceprzewodniczący Krajowej Rady Doradców Podatkowych i szef zespołu ekspertów podatkowych ds. COVID-19.

Samorząd doradców podatkowych o pomoc poprosił Rzecznika Małych i Średnich Przedsiębiorców. Minister Adam Abramowicz włączył się w tę sprawę i wysłał do prezes ZUS pismo z prośbą o interwencję. Dzięki wspólnym działaniom doradców podatkowych i Rzecznika MŚP krzywdzące przedsiębiorców przepisy właśnie zostały zmienione, a ZUS poinformował na swoich stronach, że ich sprawy automatycznie zostaną rozpatrzone jeszcze raz, bez konieczności składania ponownego wniosku. 

Łączna kwota składek, które odzyskają polscy przedsiębiorcy dzięki wspólnym działaniom doradców podatkowych i Rzecznika MŚP może wynieść nawet kilkaset milionów złotych.

ZOBACZ RÓWNIEŻ

POLECAMY