Na ubezpieczeniu mieszkania nie warto oszczędzać. Oto przykłady sytuacji, kiedy brak ubezpieczenia może okazać błędem

Na ubezpieczeniu mieszkania nie warto oszczędzać. Oto przykłady sytuacji, kiedy brak ubezpieczenia może okazać błędem
Choć wielu zdarzeniom losowym nie sposób zapobiec, można skutecznie zminimalizować ich konsekwencje. W jaki sposób? Na przykład wykupując szyte na miarę ubezpieczenie. Przeanalizujemy, jak działa i jak w praktyce sprawdza się ubezpieczenie mieszkania. Dob

Zyskaj dostęp do bazy artykułów z „My Company Polska” Zamów teraz!

Choć wielu zdarzeniom losowym nie sposób zapobiec, można skutecznie zminimalizować ich konsekwencje. W jaki sposób? Na przykład wykupując szyte na miarę ubezpieczenie. Przeanalizujemy, jak działa i jak w praktyce sprawdza się ubezpieczenie mieszkania. Dobrze dobrana polisa to gwarancja bezpieczeństwa, kompleksowej ochrony i spokojnego snu. Z kolei jej brak może okazać się dotkliwy, nie tylko dla portfela.

Zakup wymarzonego mieszkania często jest owocem wielu lat pracy, wyrzeczeń i oszczędzania. Aby uniknąć nieprzyjemnych konsekwencji zdarzeń losowych, takich jak zniszczenia i kradzieże, warto od razu po zakupie mieszkania zadbać o odpowiednią ochronę ubezpieczeniową. Kiedy taka ochrona jest szczególnie ważna?

Pożar i inne zdarzenia losowe

Pożary spowodowane przez awarię piecyka gazowego to w wielu polskich mieszkaniach wciąż przykra codzienność. Aby uniknąć konsekwencji takiego zdarzenia, warto wykupić ubezpieczenie mieszkania chroniące mury oraz elementy stałe. Jeśli nie posiadasz polisy, a w Twoim mieszkaniu wybuchnie pożar, będziesz zmuszony pokryć bardzo wysokie koszty zniszczeń z własnej kieszeni.

Zalanie mieszkania

Kto z nas nie słyszał historii na temat wadliwej instalacji, która spowodowała w mieszkaniu prawdziwą powódź? Powodem zalania mieszkania może być też nieostrożny sąsiad. Taka sytuacja może zdarzyć się każdemu, kto mieszka w bloku lub kamienicy. Warto dodać, że w przypadku zalania przez sąsiada istnieje możliwość otrzymania odszkodowania z jego polisy OC. Często zdarza się jednak, że jego kwota okazuje się niewystarczająca, by doprowadzić nieruchomość do stanu sprzed zdarzenia. Aby uniknąć nieprzyjemnych niespodzianek, warto „wziąć sprawy w swoje ręce” i wykupić dodatkowe ubezpieczenie, zabezpieczające mieszkanie w takich sytuacjach.

Aby polisa jak najlepiej spełniła swoją funkcję, zadbaj o to, by ochrona ubezpieczeniowa obejmowała:

- mury – w wyniku zalania najczęściej cierpią ściany i sufit. Jeśli powierzchnie zostały maksymalnie nasączone wodą, konieczne będzie skucie namokniętego tynku i osuszenie podłoża. Następnym krokiem powinno być gruntowanie i malowanie powierzchni. Takie zabiegi są nie tylko czasochłonne, ale również kosztowne. Zwłaszcza, jeśli zlecisz ich wykonanie profesjonalistom;

- elementy stałe, czyli drzwi, okna, podłogi czy instalacje – jeśli w wyniku zalania ucierpi piękny, nowy parkiet, to nie Ty, a ubezpieczyciel pokryje koszty renowacji;

- wyposażenie mieszkania – jeśli strumień wody uszkodzi komputer lub sprzęt audio, odszkodowanie pozwoli na ich naprawę lub zakup nowych urządzeń o podobnej wartości.

Włamanie i kradzież

Wyobraź sobie, że wracasz do domu po wakacjach. Kiedy otwierasz drzwi mieszkania, Twój nastrój diametralnie się zmienia. Widzisz rozrzucone na podłodze ubrania i dokumenty, chaos, bałagan. Jak to się stało?

Według danych, udostępnionych przez Komendę Stołeczną Policji, w samej Warszawie od stycznia do grudnia 2016 roku doszło aż do 7384 włamań.

Puste mieszkanie do łakomy kąsek dla złodziei. Aby zminimalizować skutki tego przykrego zdarzenia, warto wykupić ubezpieczenie mieszkania od włamania i kradzieży. Warto zaznaczyć, że koszt polisy będzie wielokrotnie niższy od strat wynikających z kradzieży.

Wykupienie ubezpieczenia od włamania i kradzieży będzie szczególnie istotne dla właścicieli nieruchomości zlokalizowanych na parterze i na ostatnim piętrze budynku, a także dla osób, w których mieszkaniu znajdują się wartościowe przedmioty – kosztowny sprzęt elektroniczny, biżuteria, dzieła sztuki czy komputery.

Polisę powinny wykupić również osoby mieszkające w mniej bezpiecznych dzielnicach oraz te, które często wyjeżdżają lub większą część dnia spędzają poza domem.

Tanie ubezpieczenie mieszkania nie zawsze jest dobre

Wybierając polisę, należy zwrócić szczególną uwagę na jej zakres. Tańsze polisy często nie zapewniają wystarczającej ochrony. Przed podpisaniem umowy ubezpieczeniowej koniecznie dokładnie przeanalizuj OWU – Ogólne Warunki Ubezpieczenia. Istotna dla ubezpieczonego jest lista wyłączeń, czyli sytuacji, w których ubezpieczyciel może odmówić wypłaty odszkodowania.

Ważna suma ubezpieczenia

Aby polisa należycie spełniła swoją rolę, zadbaj również o precyzyjną kalkulację sumy ubezpieczenia. Suma ubezpieczeniowa, na którą ubezpieczone jest mieszkanie, stanowi górną granicę odpowiedzialności ubezpieczyciela.

Polisa powinna być dostosowana do realnych potrzeb i wartości murów, elementów stałych i ruchomych mieszkania. Pamiętaj, że włamanie nie wiąże się z reguły tylko z kradzieżą. Szukając wartościowych przedmiotów, złodzieje mogą zniszczyć inne elementy wnętrza (np. szafy w zabudowie). Warto więc uwzględnić to w kalkulacji.

Jeśli suma ubezpieczenia będzie zbyt niska, odszkodowanie nie zrekompensuje wszystkich powstałych strat. Zbyt wysoka natomiast przełoży się na zwiększenie wysokości składki.

Ubezpieczenie mieszkania – bądź mądry przed szkodą

Jak pokazują statystyki, ubezpieczenia mieszkania wciąż są stosunkowo mało popularne. Rezygnując z zakupu polisy, ryzykujemy jednak bardzo wiele. W przypadku zdarzeń losowych, które tak ciężko przewidzieć, dorobek całego naszego życia może obrócić się w drobny mak. Chcesz uniknąć takiego scenariusza? Zamiast być Polakiem mądrym po szkodzie, zadbaj o ochronę mieszkania odpowiednio wcześniej. Nie ulega wątpliwości, że najlepiej uczyć się nie na swoich, ale na cudzych błędach.

<!--EndFragment-->

ZOBACZ RÓWNIEŻ

POLECAMY