Ministerstwo Zdrowia: Kongresy bez ograniczeń, ale nadchodzą nowe obostrzenia

fot. Kancelaria Prezesa Rady Ministrów
fot. Kancelaria Prezesa Rady Ministrów
W 19 powiatach w Polsce zostaną wprowadzone dodatkowe obostrzenia związane z szybkim rozwojem pandemii - poinformował na konferencji prasowej minister zdrowia, Łukasz Szumowski.

Zyskaj dostęp do bazy artykułów z „My Company Polska” Zamów teraz!

Powiaty, w których zostaną wprowadzone obostrzenia, zostały podzielone na dwie kategorie: czerwone i żółte. Kolor czerwony oznacza większe obostrzenia, żółte - łagodniejsze. Jak poinformowało Ministerstwo Zdrowia, kategoria czerwona obejmuje powiaty: ostrzeszowski, nowosądecki, Nowy Sącz, wieluński, pszczyński, Ruda Śląska, rybnicki, Rybnik i wodzisławski. Żółte: wieruszowski, Jastrzębie Zdrój, jarosławski, Żory, kępiński, przemyski, cieszyński, pińczowski, oświęcimski i Przemyśl.

Ograniczenia oznaczają m.in. zmniejszenie maksymalnej liczby uczestników wesel i pogrzebów do 50 osób w strefie czerwonej i 100 w żółtej. Pojawi się także obowiązek noszenia masek w strefach publicznych, ograniczenie liczby osób korzystających z komunikacji zbiorowej. Powstanie specjalny rejestr wydarzeń takich jak wesela.

Jak zadeklarowano, bez zmian pozostaje organizacja kongresów, wydarzenia sportowe, kulturalne, gastronomia, sanatoria, siłownie. Zamknięte pozostaną kluby, dyskoteki, oraz nie będą się odbywały duże imprezy masowe.

Wiceminister zdrowia, Janusz Cieszyński opisał także mechanizm funkcjonowania stref. W każdym powiecie obliczany będzie wskaźnik przyrostu nowych przypadków COVID-19 na 10 tys. mieszkańców. Powiaty w których wskaźnik przekroczy 12, od następnego dnia oznaczane będą kolorem czerwonym a w powiatach ze wskaźnikiem od 6 do 12 - żółty.

Jednocześnie poinformowano o wprowadzeniu od 1 września obowiązku o posiadaniu zaświadczenia o przeciwskazaniach medycznych do zasłaniania ust i nosa. Do tej pory prawo nie wymagało posiadania takiego dokumentu. 

 

ZOBACZ RÓWNIEŻ