Kredyty hipoteczne ze zmiennym oprocentowaniem. Bank zawiesza ich ofertę

Bank BNP Paribas
Bank BNP Paribas, fot. Shutterstock
Bank BNP Paribas zawiesza sprzedaż kredytów hipotecznych ze zmiennym oprocentowaniem. Jak deklaruje bank, w ofercie pozostaną tylko kredyty ze stałym oprocentowaniem.

Zyskaj dostęp do bazy artykułów z „My Company Polska” Zamów teraz!

Jak podał bank, zawieszenie udzielania kredytów nastąpi 14 stycznia. Chodzi o kredyty hipoteczne ze zmiennym oprocentowaniem opartym o WIBOR. W ofercie pozostają kredyty hipoteczne z oprocentowaniem okresowo stałym.

- Wszyscy klienci banku, którzy otrzymali formularz informacyjny z ofertą kredytu ze zmiennym oprocentowaniem przed 14 stycznia, zostaną obsłużeni zgodnie z dotychczasowymi zasadami - deklaruje bank.

Przeczytaj także: Kredyty na dnie

Kredyty ze zmiennym oprocentowaniem wycofane z oferty

Decyzja banku o czasowym wycofaniu z oferty kredytów hipotecznych ze zmiennym oprocentowaniem związana jest z realizacją zaleceń Komisji Nadzoru Finansowego dotyczących procesu zastępowania wskaźnika referencyjnego WIBOR nowym wskaźnikiem WIRON (Warsaw Interest Rate Overnight).

- Aktualnie Bank BNP Paribas intensywnie pracuje nad dostosowaniem procedur oraz systemów informatycznych do wdrożenia nowej oferty uwzględniającej kredyty hipoteczne o zmiennym oprocentowaniu oparte o wskaźnik WIRON. Bank będzie informował o zmianach na bieżąco - podała firma.

Bank chwali się także tym, że jako pierwsza instytucja finansowa w Polsce, wprowadził do oferty kredyt hipoteczny z okresowo stałą stopą procentową przez 10 lat, wcześniej oferując również kredyt hipoteczny o okresowo stałym oprocentowaniu przez 5 lat. Od czerwca 2022 r. bank kieruje swoją ofertę kredytów hipotecznych w pierwszej kolejności do obecnych Klientów, oferując im szereg rozwiązań wspierających obsługę ich potrzeb i zobowiązań finansowych. Nowi Klienci mogą skorzystać z oferty tzw. „Zielonej Hipoteki” na sfinansowanie energooszczędnych nieruchomości. 

Na czym polegają kredyty ze zmiennym oprocentowaniem?

 Kredyty ze zmiennym oprocentowaniem to rodzaj kredytów, w których wysokość oprocentowania jest zależna od aktualnego poziomu stóp procentowych rynkowych. W przypadku tych kredytów oprocentowanie jest ustalane na podstawie wskaźnika referencyjnego, takiego jak WIBOR (Warsaw Interbank Offered Rate) lub EURIBOR (Euro Interbank Offered Rate), który jest publikowany codziennie przez różne instytucje finansowe.

Dzięki temu, że oprocentowanie kredytu jest zmienne, wraz ze wzrostem stopy procentowej wzrasta również wysokość raty kredytowej, co może być niekorzystne dla kredytobiorcy. Z drugiej strony, jeśli stopa procentowa spada, rata kredytowa również maleje, co jest korzystne dla kredytobiorcy.

Kredyty ze zmiennym oprocentowaniem są często wybierane przez osoby, które chcą uniknąć wysokich kosztów kredytów na dłuższy okres czasu, ponieważ oprocentowanie tych kredytów jest zwykle niższe niż w przypadku kredytów z oprocentowaniem stałym. Jednakże, jak wspomniano wcześniej, ryzyko związane z tym rodzajem kredytu polega na tym, że rata kredytowa może się zwiększać w przypadku wzrostu stóp procentowych.

ZOBACZ RÓWNIEŻ