Krajowy Rejestr Zadłużonych a zaległe zobowiązania

KRZ i długi / Fot. Illustration Forest, Shuttersto
KRZ i długi / Fot. Illustration Forest, Shutterstock.com
Krajowy Rejestr Zadłużonych (KRZ) to polski system informacji gospodarczej, który gromadzi dane o długach osób fizycznych i prawnych.

Zyskaj dostęp do bazy artykułów z „My Company Polska” Zamów teraz!

Krajowy Rejestr Zadłużonych (KRZ) ma prosty cel: poprawa bezpieczeństwa obrotu gospodarczego poprzez udostępnianie informacji o niesolidnych płatnikach. Rejestr zawiera informacje o zaległych zobowiązaniach, które wynoszą co najmniej 200 złotych i są przeterminowane o co najmniej 60 dni. Dane są przechowywane przez 6 lat od momentu wpisania.

Do KRZ mają dostęp różne instytucje, takie jak:

  • Banki
  • Firmy leasingowe
  • Zakłady ubezpieczeń 
  • Przedsiębiorcy

Dostęp do informacji pomaga im ocenić ryzyko związane z udzielaniem kredytu lub zawieraniem innych transakcji finansowych.

Osoby, które znajdują się w rejestrze, mają prawo do wglądu w swoje dane, a także do ich sprostowania lub usunięcia ich, jeśli są nieaktualne lub nieprawdziwe.

Zobacz: Najniższa krajowa 2023

Warto zauważyć, że Krajowy Rejestr Zadłużonych to tylko jeden z kilku rejestrowych długów funkcjonujących w Polsce. Inne to np. Biuro Informacji Kredytowej (BIK) czy Rejestr Dłużników BIG InfoMonitor.

Gdzie znaleźć Krajowy Rejestr Zadłużonych?

Krajowy Rejestr Zadłużonych funkcjonuje w ramach Portalu Rejestrów Sądowych dostępnego pod adresem prs.ms.gov.pl. Tam znajduje się odpowiednia zakładka do platformy Krajowego Rejestru Zadłużonych. Bezpośredni link do Krajowego Rejestru Zadłużonych to: krz.ms.gov.pl.

Jakie informacje znajdziemy w KRZ?

Krajowy Rejestr Zadłużonych zawiera szczegółowe informacje dotyczące zaległości finansowych osób fizycznych i prawnych. Znajdziemy w nim:

  • Dane osobowe: imię, nazwisko, PESEL (dla osób fizycznych), nazwa firmy i NIP (dla osób prawnych)
  • Informacje o długu: kwota zaległości, data powstania zaległości, informacje o wierzycielu
  • Status długu: czy dług jest nadal aktywny, czy został już spłacony
  • Informacje o ewentualnych działaniach windykacyjnych i egzekucyjnych
  • Czas trwania wpisu: data wpisania długu do rejestru i data jego usunięcia

KRZ nie zawiera informacji o regularnie spłacanych zobowiązaniach. Koncentruje się wyłącznie na długach zaległych i niespłaconych.

Zgodnie z przepisami o ochronie danych osobowych, dostęp do tych informacji jest ściśle regulowany. Osoby, które są wpisane do rejestru, mają prawo do wglądu w swoje dane, a także do ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, jeżeli dane są nieprawidłowe.

Biuro Informacji Kredytowej i Rejestr Dłużników BIG InfoMonitor

Biuro Informacji Kredytowej (BIK) to polska instytucja, która zbiera, przetwarza i udostępnia dane dotyczące historii kredytowej osób fizycznych i prawnych. Zostało założone w 1997 r. przez polskie banki. BIK jest największą tego typu instytucją w Polsce.

Sprawdź: Jak zarobić na ankietach

Głównym celem działalności BIK jest poprawa bezpieczeństwa obrotu kredytowego. Działa na zasadzie wymiany informacji między bankami i innymi instytucjami finansowymi. Gdy klient ubiega się o kredyt, instytucja finansowa sprawdza jego historię kredytową w BIK. Dzięki temu instytucja może lepiej ocenić ryzyko związane z udzieleniem kredytu.

BIK gromadzi informacje o wszystkich zobowiązaniach kredytowych, nie tylko tych niespłaconych czy opóźnionych. Zawiera więc dane o kredytach hipotecznych, pożyczkach konsumenckich, kartach kredytowych, limitach debetowych na rachunkach bankowych, a także o leasingach czy faktoringu.

Tak jak w przypadku Krajowego Rejestru Zadłużonych, osoby, których dane są gromadzone przez BIK, mają prawo do wglądu w swoje dane oraz do ich sprostowania lub usunięcia, jeżeli dane są nieaktualne lub nieprawdziwe.

Z kolei Rejestr Dłużników Biura Informacji Gospodarczej InfoMonitor (BIG InfoMonitor) jest jednym z Biur Informacji Gospodarczej (BIG) w Polsce, które gromadzi informacje o zobowiązaniach finansowych osób fizycznych i prawnych. Podobnie jak Krajowy Rejestr Zadłużonych (KRZ), BIG InfoMonitor zawiera dane o zaległych płatnościach, które są przeterminowane o co najmniej 60 dni i przekraczają kwotę 200 złotych. Informacje te są przechowywane przez 6 lat od momentu wpisania.