Klarna była wyceniana na 45,6 mld dol. Teraz to tylko 6 mld

Klarna ogromnie straciła na wartości / Fot. Hollie
Klarna ogromnie straciła na wartości / Fot. Hollie Adams, Bloomberg
Klarna Bank AB prowadzi aktualnie rozmowy w sprawie pozyskania nowego kapitału. Kapitalizacja spółki spadła z 45,6 mld dol. do zaledwie 6 mld dol. Był to najcenniejszy startup w Europie. Co się stało?

Zyskaj dostęp do bazy artykułów z „My Company Polska” Zamów teraz!

Klarna to gigant rynku BNPL (buy-now, pay-later - kup teraz, zapłać później). Obecnie prowadzi rozmowy z inwestorami na temat nowej rundy finansowania - podaje Bloomberg, powołując się na "niektóre osoby z firmy, które proszą o nieujawnianie tożsamości". 

Sprawdź: Zeszyt online

Pracownicy Klarny mieliby otrzymać nowe opcje kapitałowe po niższej wycenie, ponieważ większość istniejących opcji jest obecnie bezwartościowa. 

Obecnie toczą się też dyskusje na temat wyceny Klarny. Możliwe, że ostatecznie Klarna będzie wyceniana na 10 mld dol. Jednocześnie niedawno Wall Street Journal informował, że fundusz venture capital Sequoia rozwazał zaoferowanie ok. 650 mln dol. w ramach rundy finansowania, wyceniając Klarnę na ok. 6,5 mld dol.

Klarna ma ponad 147 mln użytkowników

Klarna to szwedzki pożyczkodawca, który oferuje kredyty typu BNPL. Ma ponad 147 mln aktywnych użytkowników na całym świecie, niemniej ostatnio odnotował stratę operacyjną w wysokości 245 mln dol. w pierwszym kwartale br. i 636 mln dol. za zeszły rok. Ma 400 tys. partnerów detalicznych, w tym Nike, IKEA, Sephora czy Expedia Group.

Z kolei inwestorzy Klarny to Dragoneer, Permira, Vision Fund 2 SoftBank Group Corp. i Silver Lake. Ostatnio firma musiała zredukować personel i ograniczyć koszty. 

Inspiracje: Kate Upton

Nowa wycena Klarny byłaby - jak twierdzą niektórzy inwestorzy - zgodna z korektą na rynkach publicznych i całym koktajlem, na który składają się inflacja, wyższe stopy procentowe i zbliżająca się recesja. Wszystko to wywiera presję na model biznesowy firmy. 

Klarna nie jest jeszcze na giełdzie, ale jej konkurent Affirm Holdings Ltd. - już tak. Jego akcje spadły o 75% w ciągu ostatnich 12 miesięcy. Z kolei jeśli ocenimy kondycję na giełdzie od początku roku, to spadek jest jeszcze wyższy i wynosiu -82%.

ZOBACZ RÓWNIEŻ

POLECAMY