Jidoka wygrywa VI edycję programu Szkoła Pionierów PFR. Startup pomoże firmom wprowadzać rozwiązania AI
Uczestnicy gali Szkoła Pionierów PFR. Fot. mat. pras.…chodzi oczywiście o milion symboliczny. Organizatorzy wydarzenia zadbali o atmosferę grywalizacji wręczając gościom Centralnego Domu Technologicznego (gdzie odbywała się impreza) żetony umożliwiające przekazanie swojego „miliona” temu startupowi, którego prezentacja najbardziej ich ujęła. To finansowanie – póki co w formie zabawy w cale nie jest dalekie od rzeczywistości, bo wybrane propozycje przedsiębiorców naprawdę mają szansę przyczynić się do zmiany świata, a co za tym idzie – osiągnąć potencjalny sukces finansowy.
Polski Fundusz Rozwoju wspólnie z Allegro już po raz szósty przeprowadził program, którego celem jest rozwój początkujących przedsiębiorców z pomysłem na innowacyjne produkty lub usługi, wpisujące się w realizację Celów Zrównoważonego Rozwoju ONZ. Do ostatniego etapu tegorocznego programu zakwalifikowało się 8 zespołów, które przedstawiło jury swoje projekty.
Najlepszym startupem okazał się:
Zespół Jidoka, tworzący platformę pozwalającą małym i średnim firmom na automatyzację procesów i szybsze wprowadzanie rozwiązań AI. Do zwycięzców trafiło 50 tys. złotych na dalsze rozwijanie pomysłu.
Wyróżnienia zdobyły także zespoły:
Optifood – tworzący narzędzie do mierzenia strat żywności w restauracjach i zapobiegania jej;
MedNotes - tworzący silnik AI do gromadzenia, analizy i wprowadzenia danych do dokumentacji medycznej.
Zespoły te otrzymały po 30 tys. złotych.
Każdy zespół miał 3 minuty na zaprezentowanie swoich rozwiązań. Oceniana była wartość biznesowa i merytoryczna projektu, a także jakość prezentacji. Przed oceniającymi przedstawicielami PFR, PFR Ventures, partnera programu - Allegro i funduszy VC stanęło 8 zespołów, które najlepiej ocenione zostały podczas Demo Day 27 października:
• Goodbye Fifi – zielone, leśne miejsca pochówku dla zwierząt;
• Jidoka – platforma, która ma pozwalać firmom na automatyzację procesów i szybsze wprowadzanie rozwiązań AI;
• Joyn – sieć społecznościowa dla rodziców;
• Mednotes – silnik AI do gromadzenia, analizy i wprowadzenia danych do dokumentacji medycznej;
• OptiFood – narzędzie do mierzenia strat żywności w restauracjach i zapobiegania jej;
• Snapskill – platforma do nauki kompetencji przyszłości skierowana do uczniów i nauczycieli;
• Trill – platforma łącząca muzyków z ekspertami z branży muzycznej (producentami, wytwórniami, managerami itd.);
• Well Bioprints – projekt przyspieszający badania leków za pomocą modeli 3D.
Budujemy społeczność przyszłych liderów
- Poprzez takie inicjatywy jak Szkoła Pionierów PFR promujemy polską myśl technologiczną, zwiększamy konkurencyjność rodzimych rozwiązań oraz budujemy społeczność przyszłych liderów, którzy będą mieli znaczący wpływ na ekosystem innowacji w Polsce. Sukcesy Pionierów pokazują, jak ważny jest to program i jak wiele korzyści on przynosi - mówi Paweł Borys, prezes PFR.
Budowanie zespołu, tworzenie modelu biznesowego, walidowanie pomysłów, prototypowanie, sprzedaż czy pozyskiwanie finansowania na projekt – to tylko niektóre kompetencje i umiejętności biznesowe, jakie zdobyli uczestnicy programu. Pionierzy nabywali wiedzę i umiejętności podczas dwóch tygodni intensywnych warsztatów biznesowych prowadzonych przez specjalistów z rynku, które odbywały się w Warszawie i Pradze, we współpracy z CzechInvest i ImpactHub.Następnie, przy wsparciu mentorów, uczestnicy w ciągu dwóch miesięcy rozwijali i dopracowywali swoje projekty, które zostały zaprezentowane podczas Gali.
To już szósta edycja Szkoły Pionierów PFR, przez ten czas program ukończyło prawie 300 osób, uformowało się 90 zespołów, powstało 50 spółek. 29 działa do dziś, część z nich pozyskała zewnętrznych inwestorów – w sumie 219,5 mln złotych finansowania.
- Jako PFR także byliśmy pionierami na rynku venture building w Polsce i bardzo wierzymy w ten model pracy z utalentowanymi osobami. Sukcesy absolwentów Szkoły Pionierów są najlepszym dowodem na to, że misja jaką obraliśmy tworząc ten program jest skuteczna – mówi Eliza Kruczkowska, Dyrektorka Departamentu Rozwoju i Innowacji w PFR.
Rozwiązania na niepewną przyszłość
- Jako że Allegro jest od samego początku z PFR przy Szkole Pionierów, miałam przyjemność być tu z każdą finałową grupą. Zawsze, choć spotkanie było bardzo podobne, nieustannie zwracałam uwagę na to, w jak różnym świecie się spotykamy. Wyzwaniem była zarówno pandemia, inflacja, wojna na Ukrainie a teraz konflikt na Bliskim Wschodzie. W obliczu tych wszystkich aktualnych wydarzeń na świecie, ważne jest zauważenie, że to właśnie startupy odgrywają coraz bardziej kluczową rolę. One są siłą napędową innowacji, tworząc nowatorskie rozwiązania, które pomagają nam sprostać wyzwaniom niepewnej przyszłości. Drodzy Pionierzy, Drogie Pionierki w moich oczach jesteście nie tylko przedsiębiorcami, ale prawdziwymi pasjonatami i ludźmi zaangażowanymi w zmianę świata na lepsze - mówi Marta Mikliszańska Director, Group Public Affairs & ESG Allegro.
Szkoła Pionierów PFR to międzynarodowy program edukacyjno – inkubacyjny dla początkujących przedsiębiorców i wizjonerów technologicznych. Od początku istnienia programu, ukończyło go już 300 osób, a stworzone przez Pionierów startupy pozyskały w sumie ponad 200 mln złotych finansowania. W trakcie programu uczestnicy tworzą zespoły i biorą udział w profesjonalnych warsztatach z udziałem czołowych ekspertów i doświadczonych start-uperów, którzy dzielą się z nimi swoją wiedzą biznesową i spostrzeżeniami.
Program realizowany jest przez Polski Fundusz Rozwoju przy wsparciu partnera strategicznego –Allegro. Patronami honorowymi tegorocznej edycji jest Ministerstwo Rozwoju i Technologii. Partnerem merytorycznym jest PFR Ventures. Patronami medialnymi są: Mam Startup, Dziennik Gazeta Prawna i 300Gospodarka.