Inflacja w grudniu znów na rekordowym poziomie

Inflacja
Inflacja, Fot. Adobe Stock
8,6 proc. - tyle w grudniu wyniósł według wstępnego szacunku GUS wskaźnik inflacji. To kolejny rekord - ostatnio tak wysoka inflacja notowana była w listopadzie 2000 roku.

Zyskaj dostęp do bazy artykułów z „My Company Polska” Zamów teraz!

Przypomnijmy, w listopadzie wskaźnik inflacji wyniósł 7,8 proc. Pierwotnie jednak GUS spodziewał się nieco niższej inflacji. Jak informuje Parkiet, ankietowany przez dziennik ekonomiści spodziewali się inflacji na poziomie 8,3 proc. 

W porównaniu do listopada, inflacja wyniosła 0,9 proc. To kolejny okres z rzędu, kiedy zaledwie w skali miesiąca, inflacja rośnie o 1 proc. 

Największy wpływ na wskaźnik inflacji ma podwyżka cen paliw - te wzrosły o 32,9 proc. w porównaniu do minionego roku. Wzrost cen nośników energii wyniósł 14,3 proc. Przypomnijmy, to dane za grudzień, kiedy jeszcze obowiązywały stare taryfy. W styczniu wzrost ten będzie drastycznie wyższy.

Najbardziej charakterystyczny jest jednak mocny wzrost cen żywności i napojów bezalkohlowych. Wskaźnik inflacji w tej kategorii wyniósł 8,6 proc. w skali roku. Dla porównania, w listopadzie było to 6,4 proc.

ZOBACZ RÓWNIEŻ

POLECAMY