GUS: Inflacja cen żywności 19,9 proc.

inflacja
Fot. shutterstock.
Dane Głównego Urzędu Statystycznego nie pozostawiają złudzeń: trend szybkiego wzrostu cen i usług utrzymuje się. W ujęciu rocznym najbardziej podrożała żywność, mieszkania i rekreacja i kultura. Dobrą informacją jest natomiast zanotowanie najniższej inflacji od początku roku.

Zyskaj dostęp do bazy artykułów z „My Company Polska” Zamów teraz!

Wzrost cen towarów i usług w Polsce utrzymuje się na wysokim poziomie - potwierdzają to najnowsze dane Głównego Urzędu Statystycznego (GUS). Według oficjalnych wyliczeń, inflacja CPI (Consumer Price Index) w kwietniu br. wyniosła 14,7 proc. w porównaniu z analogicznym okresem poprzedniego roku.

Mimo nieakceptowalnego tempa wzrostu cen dobrą informacją jest zanotowanie najniższej inflacji od przeszło roku. Jednak nie możemy nazwać tego sukcesem.

Ceny usług i towarów w górę

Wzrost cen dotyczył zarówno towarów konsumpcyjnych, które podrożały o 15,1 proc., jak i usług, których ceny wzrosły o 13,3 proc.

Pełne wyliczenia GUS potwierdzają wcześniejsze szacunki i wskazują na trwający trend szybkiego wzrostu cen towarów i usług konsumpcyjnych. Wskaźnik CPI w kwietniu 2023 r. wyniósł 14,7 proc. w ujęciu rok do roku, pomimo już wysokiego poziomu inflacji w tym samym okresie roku poprzedniego. Porównując do grudnia 2022 r., wzrost cen wyniósł 5,7 proc.

Firmy kryptowalutowe grają w pokera z SEC. Agencja rozprawia się z branżą

Spełnił się czarny scenariusz: Inflacja cen żywności 19,9 proc.

Najgorzej jest z cenami żywności. Jeśli spojrzymy na dane z kwietnia ubiegłego roku to produkty spożywcze podrożały o 19,9 proc. Zatem ostrzeżenia ekonomistów o 20 proc. inflacji w tej kategorii były jak najbardziej uzasadnione. Gdzie jeszcze płacimy stanowczo więcej niż rok temu? Droższe są mieszkania (o 17,2 proc.), rekreacja i kultura (o 14,9 proc.) oraz restauracje i hotele (o 16,2 proc.).

Wracając do żywności - w porównaniu z marcem 2023 roku, ceny tych produktów wzrosły dodatkowo o 0,5 proc. Wzrost cen napojów alkoholowych i wyrobów tytoniowych wyniósł 12,4 proc. w stosunku do kwietnia ubiegłego roku, a w porównaniu z poprzednim miesiącem r. były wyższe o 1 proc.

Droższe usługi hotelarskie i gastronomiczne

Portal wiadomoscihandlowe zwraca uwagę na niepokojący wzrost cen w sektorze gastronomii i hotelarstwa. Ceny w tym sektorze wzrosły o 16,2 proc. w ujęciu rok do roku. W ujęciu miesiąc do miesiąca, ceny wzrosły o 1,0 proc., a od początku roku o 4,5 proc.

Serwisy ogłoszeń z mieszkaniami wprowadzają narzędzia GPT do wyszukiwarek

ZOBACZ RÓWNIEŻ