Google wdraża podwodne okablowanie w Afryce. Pobudzi dostęp cyfrowy

Google stawia na rozwój internetu w Afryce / Fot.
Google stawia na rozwój internetu w Afryce / Fot. Joshua Sortino, Unsplash.com
Kanał podwodny połączy Afrykę z Europą przez Portugalię. To inwestycja Google'a o wartości 1 miliarda dolarów, by zapewnić Afryce lepsze możliwości cyfrowego rozwoju.

Zyskaj dostęp do bazy artykułów z „My Company Polska” Zamów teraz!

Google wdraża okablowanie podmorskie w Togo, pierwszym kraju w Afryce Zachodniej. Inwestycja zapewnia komercyjne usługi mobilne piątej generacji.

Inspiracje: Megan Fox

Podmorski kabel internetowy Equiano, będący częścią wartego miliard dolarów programu Google, został podłączony w piątek do ponad 8-milionowego kraju w Afryce Zachodniej. To jedna z wielu inwestycji, która zapewni "cyfrowe możliwości i zdolności rozwoju". Przewód wyląduje jeszcze w tym roku w Nigerii, Namibii i RPA, łącząc Afrykę z Europą przez Portugalię. 

Oczekuje się, że nowe okablowanie pomoże Togo podwoić prędkość internetu do 2025 r. Do tego obniży ceny dostępu do łącza o ok. 14%. Tak wynika z badań i prognoz przeprowadzonych przez Africa Practice i Genesis Analytics, zleconych przez Google'a.

Cina Lawson, togijska minister gospodarki cyfrowej, skomentowała inwestycję słowami: "Naszą wizją jest stać się cyfrowym centrum i potrzebujemy odpowiedniej łączności. Będziemy mieć bardzo dużo przepustowości przez ten kabel. I będziemy mogli sprzedawać moce detaliczne do innych krajów". 

Sprawdź: Pomysł na biznes

Po uruchomieniu infrastruktura kablowa zaoferuje 20 razy większą przepustowość niż w jakimkolwiek innym kraju w Afryce Zachodniej. Pomoże stworzyć też prawie 37 000 miejsc pracy do 2025 r. Vera Songwe, szefowa komisji gospodarczej ONZ dla Afryki, skomentowała inwestycję, mówiąc że takie prędkości internetu postawią Togo na tym samym poziomie konkurencyjności, co podobne organizacje w świecie zachodnim. Warto zauważyć, że obecnie Togo ma jedne z najwyższych kosztów transmisji danych mobilnych, wynoszące 8,64 dol. za gigabajt.

Cina Lawson dodała, że większe prędkości internetu mogą przyciągnąć do Togo wiele firm, takich jak centra danych, i pomóc w rozwoju krajowej branży startupów. 

Google natomiast wspiera cyfrową transformację Afryki, podobnie jak inni giganci Big Tech, ponieważ na innych rynkach firmy tego typu doszły już "do sufitu". Jeśli chcą pozyskiwać więcej użytkowników, muszą ich szukać w miejscach, które do tej pory np. nie miały dostępu do internetu lub szybkiego internetu. 

ZOBACZ RÓWNIEŻ