ForActive pozyskał 6,5 mln zł na rozwój aplikacji pomagającej instruktorom sportowym w prowadzeniu biznesu

Maciej Biegański ForActive
Maciej Biegański, założyciel ForActive.
Polski startup ForActive pozyskał 6,5 mln zł (1,6 mln dol.) na rozwój aplikacji dla instruktorów z branży health & fitness. Rundzie przewodziły fundusze ff Venture Capital i Movens Capital, przy udziale Konrada Howarda, współzałożyciela Booksy i Vitala Laptenoka, General Partnera w Flyer One Ventures. Pozyskane środki pomogą w stworzeniu produktu i zbudowaniu sprzedaży na rynku amerykańskim.

Zyskaj dostęp do bazy artykułów z „My Company Polska” Zamów teraz!

ForActive to aplikacja, która pomaga usługodawcom z branży health & fitness, takim jak instruktorzy fitnessu, tańca, jogi czy pływania, rozwiązując dwa najbardziej palące problemy, które utrudniają im prowadzenie biznesu – obsługę płatności i komunikację z klientami.

Instruktorzy często zmagają się z opóźnieniami w płatnościach, odwoływaniem zajęć na ostatnią chwilę lub nieobecnością klientów. Aplikacja ForActive automatyzuje płatności za świadczone usługi, zapewniając instruktorom stabilność finansową. Przy okazji, korzystają na tym ćwiczący, którym łatwiej skupić się na realizacji swoich celów, gdy nie muszą myśleć na przykład o wypłacie gotówki w drodze na zajęcia.

Z Booksy do ForActive

Założycielem ForActive jest Maciej Biegański, były VP Product & Head of UX w Booksy. Maciej spędził ponad 10 lat budując aplikację i zdobywając wiedzę na temat potrzeb i zachowań niezależnych usługodawców w USA. Prywatnie, od wielu lat trenuje nurkowanie techniczne oraz wspinaczkę, znając z bliska problemy, z którymi codziennie mierzą się instruktorzy w tej branży.

– Szeroko pojęta aktywność fizyczna od zawsze jest ważnym elementem życia wielu osób, które chcą zadbać o siebie i swoje zdrowie. Pozytywny wpływ sportu jest szczególnie mocno zauważalny w USA, gdzie obok edukacji, stanowi platformę do tworzenia szans i wzmacniania relacji. Osoby prowadzące zajęcia, potrzebują jednak wsparcia w zarządzaniu biznesem. Nasze badania na rynku amerykańskim pokazały, że kwestie związane z płatnościami za usługi są największym wyzwaniem dotykającym usługodawców w branży sportowej. Chcemy pomóc trenerom zyskać lepszą kontrolę nad finansami, a w efekcie żyć lepiej – mówi Maciej Biegański, założyciel i CEO ForActive.

ForActive – dla trenerów i ich klientów

ForActive służy również jako platforma komunikacyjna dla trenerów i ich klientów. Dzięki niej instruktorzy mogą łatwo kontaktować się z klientami, a członkowie grup treningowych budować i zacieśniać relacje, wspólnie trenując.

– Naszym celem jest zbudowanie najpopularniejszej aplikacji dla aktywnych osób w USA. Obaj z Maciejem mamy doświadczenie z Booksy, gdzie budowaliśmy produkt pomagający w rozwoju biznesu właścicielom małych firm na całym świecie. Nie ma jednak jednego rozwiązania idealnego dla wszystkich branż. Praca instruktora sportowego wymaga rozwijania i utrzymywania relacji, często nie tylko na indywidualnym poziomie, ale również w grupach osób trenujących razem. ForActive to produkt, który odpowiada dokładnie tym potrzebom – mówi Dawid Kowalski, VP Marketing w ForActive.

Startup wsparli ff Venture, Movens Capital oraz aniołowie

Na stworzenie produktu i zbudowanie sprzedaży w USA, które są dla ForActive kluczowym rynkiem, startup pozyskał 6,5 mln zł. Rundzie finansowania przewodziy fundusze ff Venture Capital i Movens Capital. Kapitał zapewnili też aniołowie biznesu – Konrad Howard (współzałożyciel Booksy) i Vital Laptenok (General Partner w funduszu Flyer One Ventures).

– Do inwestycji w ForActive przekonało mnie bogate doświadczenie Macieja, które zdobył przez dekadę pracy w Booksy. Wraz z zespołem posiadają duże zrozumienie wyzwań z jakimi mierzą się amerykańscy trenerzy. Pracę zaczęli od dogłębnych badań rynku, które ujawniły, że ponad 52% amerykańskich instruktorów sportowych zmaga się z problemami dotyczącymi płatności za świadczone usługi. Jesteśmy przekonani, że z takim podejściem ForActive nie tylko pomoże niezależnym trenerom w rozwoju ich własnych biznesów, ale również usprawni całą branżę health & fitness – mówi Mariusz Adamski, partner w ff Venture Capital.

– W Movens VC wierzymy w siłę inwestowania we właściwy zespół, we właściwym czasie, na właściwym rynku. Decyzję o wsparciu ForActive jeszcze przed premierą ich produktu, podjęliśmy z pełnym przekonaniem, widząc szerokie doświadczenie zespołu i staranne przygotowanie do wejścia na rynek. Zespół ForActive wykazał nie tylko dogłębne zrozumienie wyzwań, z jakimi mierzą się niezależni instruktorzy sportowi na rynku amerykańskim, ale także potencjał znacznego wpłynięcia na ten rynek. Cieszymy się, że udało się nam przyciągnąć do transakcji współinwestorów, którzy są w stanie świetnie odpowiadać na potrzeby firmy – mówi Michał Olszewski, partner w Movens VC.


Przeczytaj także: Japońskie korporacje wykładają miliony na inwestycje w m.in. polskie startupy. Nowy fundusz od ffvc

ZOBACZ RÓWNIEŻ