Facebook zbanuje Donalda Trumpa na 2 lata. Zmiany dla polityków

Facebook zmienia zasady dla polityków / Fot. Faceb
Facebook zmienia zasady dla polityków / Fot. Facebook.com
Facebook poinformował, że przestanie traktować polityków w szczególny sposób i zacznie oceniać ich zachowania i posty tak, jak robi to u zwykłych użytkowników.

Zyskaj dostęp do bazy artykułów z „My Company Polska” Zamów teraz!

W styczniu br. Facebook zablokował konto Donalda Trumpa, zarzucając mu podżeganie do przemocy. Inne serwisy społecznościowe postąpiły podobnie. 

Niezależna Rada Nadzorcza Facebooka zatwierdziła później wprowadzone zawieszenie konta, ale stwierdziła, że należy je zdefiniować w terminach skończonych. To skłoniło Facebooka do napisania nowych protokołów postępowania dla moderatorów i osób zarządzających serwisem. I tak powstała reguła, że jeśli ktoś zostanie zbanowany, to maksymalnie okres zawieszenia konta wyniesie 2 lata. Taką blokadę nałożono teraz na konto Trumpa, stwierdzając że Facebook rozważy 7 stycznia 2023, czy przedłużyć blokadę, czy też ją zdjąć. 

Nick Clegg, wiceprezes Facebook Global Affairs, stwierdził w oficjalnym oświadczeniu firmy, że "pod koniec tego okresu zwrócimy się do ekspertów, aby ocenić czy zmniejszyło się zagrożenie dla bezpieczeństwa publicznego. Ocenimy czynniki zewnętrzne, w tym przypadki przemocy, ograniczenia dotyczące pokojowych zgromadzeń i inne oznaki niepokojów społecznych. Jeśli ustalimy, że nadal istnieje poważne zagrożenie dla bezpieczeństwa publicznego, przedłużymy blokadę na określony czas i przeprowadzimy podobny proces w przyszłości, dopóki ryzyko nie ustąpi". 

Ranking: Youtuberzy

Jednocześnie Facebook poinformował, że jeśli okaże się, że konto Trumpa zostanie odblokowane, ale będzie on nadal łamał regulamin serwisu, wtedy bardzo możliwe jest, że serwis całkowicie usunie jego profil. 

Facebook zacznie inaczej traktować polityków

Idąc dalej, Facebook będzie bardziej precyzyjny w swojej ocenie, jeśli chodzi o kary nakładane na polityków. Naruszenia regulaminu będą skutkować zawieszaniem kont na dłuższy okres, od jednego miesiąca do dwóch lat. W niektórych sytuacjach serwis będzie też ograniczał zasięgi postów wybranych polityków. 

Serwis zapowiedział ponadto, że będzie traktować polityków tak samo, jak innch internautów, gdy będzie oceniał ich posty i podejmował decyzję czy dany materiał powinien zostać usunięty lub należy ograniczyć jego widoczność, ponieważ łamie regulamin. Wcześniej serwis traktował polityków łagodniej niż przeciętnych internautów. 

Sprawdź: Generator haseł

Facebook zgodził się, że nowe protokoły wywołają kontrowersje i podkreślił, że będzie tak za każdym razem, gdy firma wprowadzi podobne zmiany. Nie ma jednak innego wyjścia. Firma twierdzi, że tego typu zmiany były konieczne.

ZOBACZ RÓWNIEŻ

POLECAMY