Elon Musk nie jest już najbogatszym człowiekiem świata

Elon Musk Tesla
Elon Musk to główny udziałowiec Tesli, fot. Adobe Stock
Elon Musk po kilku tygodniach stracił pozycję najbogatszego człowieka świata. Na pierwsze miejsce powrócił Jeff Bezos, twórca Amazona - podaje agencja Bloomberg.

Zyskaj dostęp do bazy artykułów z „My Company Polska” Zamów teraz!

Elon Musk został najbogatszym człowiekiem świata w 2020 roku mimo, że nie pobiera pensji. Było to możliwe dzięki astronomicznego wzrostowi wartości akcji Tesli - w ciągu 12 miesięcy o około 700 proc. W tym czasie wartość Amazona, któremu kieruje Jeff Bezos, rosła znacznie wolniej od technologicznego konkurenta.

Obecnie majątek Elona Muska szacowany jest na 190 mld dolarów. Z kolei Jeff Bezos posiada majątek o wartości 191 mld dolarów. Numerem trzy pozostaje Bill Gates - założyciel Microsoftu. Jego majątek szacowany jest na 137 mld dolarów.

Elon Musk będzie bogatszy

Co ciekawe, majątek Elona Muska niebawem powiększy się o dodatkowe akcje Tesli. Będzie to możliwe, jeśli firma spełni cele finansowe. Wówczas Musk będzie mógł przejąć kolejne pakiety akcji, których wartość jest szacowana obecnie na około 19 mld dolarów. Dodatkowo jego majątek może wzrosnąć po zwiększeniu kapitalizacji SpaceX, czyli firmie, której celem jest podbój kosmosu. SpaceX jest o krok od zakończenia dużej rundy finansowania, w której może pozyskać niemal miliard dolarów na rozwój. Obecna wycena SpaceX to około 75 mld dolarów.

Pozycja w rankingu najbogatszych ludzi świata jest dość zmienna. Zależy ona przede wszystkim od wyceny akcji, których właścicielami są miliarderzy. Przykładowo, we wtorek akcje Tesli spadły o 2,4 proc. Oznacza to, że majątek Muska tylko w jeden dzień uszczuplił się o około 4,5 mld dolarów. Akcje Tesli od najwyższej wyceny pod koniec stycznia spadły już łącznie o około 10 proc. 

Czy inwestycje w akcje Tesli i Amazona wciąż są opłacalne? Piszemy o tym w tekście "W co inwestować w 2021 roku".

ZOBACZ RÓWNIEŻ