Majątek Elona Muska mniejszy o kolejne miliardy dolarów

Elon Musk / Fot. Mike Blake, Reuters.com
Elon Musk / Fot. Mike Blake, Reuters.com
Elon Musk stracił w jednym dniu 2,4 mld dol., za to Jeff Bezos "zarobił" 2 mld dol. Są to dane na podstawie wyników giełdowych. Musk ciągle jest drugi na miejscu najbogatszych ludzi na świecie i na razie nic nie wskazuje na to, aby przebił Arnaulta.

Zyskaj dostęp do bazy artykułów z „My Company Polska” Zamów teraz!

Elon Musk jest dyrektorem generalnym Tesli, najcenniejszego producenta samochodów na świecie. Firma z siedzibą w Austin w Teksasie sprzedaje pojazdy elektryczne i domowe baterie słoneczne. Ale Musk jest również dyrektorem generalnym SpaceX, producenta rakiet wybranego przez NASA do zaopatrzenia stacji kosmicznej, i ma też serwis społecznościowyh - Twitter.

Obecnie majątek Muska wyceniany jest na 185 mld dolarów. Dodajmy, że nie są to pieniądze, które Musk ma "do dyspozycji". To przede wszystkim wartość posiadanych przez niego akcji, które ciągle są w obrocie i dopóki Musk ich nie sprzeda, w rzeczywistości ma większość tych pieniędzy tylko "na papierze".

Musk ma sporo akcji

Musk ma ok. 13% udziałów Tesli - zgodnie ze zgłoszeniem regulacyjnym z kwietnia 2023 r. Ponadto ma 304 milionów opcji na akcje do wykupienia z pakietu wynagrodzeń z 2018 roku.

Zobacz: Zarabianie na ankietach

Wartość SpaceX jest z kolei określana na podstawie rundy finansowania ze stycznia 2023 r., która wyceniła spółkę na ok. 137 miliardów dolarów. Musk ma 42% udziałów w tej ściśle tajnej firmie (zgłoszenie z grudnia ub.r. do Federalnej Komisji Łączności). 

  • W kwietniu 2022 r. Musk zaoferował zakup Twittera za 44 miliardy dolarów. Transakcja została sfinalizowana w październiku 2022 r. Wygląda na to - na podstawie informacji od inwestorów zewnętrznych - że Musk ma 79% udziałów Twittera. 
  • W marcu 2023 r. Twitter zaoferował pracownikom akcje, które wyceniły firmę na ok. 20 miliardów dolarów - zgodnie z raportami branżowymi.
  • Musk zastawił też 58% swoich udziałów w Tesli jako zabezpieczenie dla zadłużenia osobistego, zgodnie z oświadczeniem pełnomocnika firmy z 2023 r. 

Sprawdź: Jak zapytać o podwyżkę

Musk ma obecnie 51 lat. Często mówi, że martwi się załamaniem populacji. Sam ma dziewięcioro dzieci z trzema kobietami, w tym trojaczki i dwie pary bliźniaków. Obecnie jest singlem. 

Kto ma więcej pieniędzy niż Musk?

Większym majątkiem od Muska może pochwalić się tylko Bernard Arnault (74 l.) - mówimy tutaj o 238,7 mld dol. 

Arnault wraz z rodziną prowadzi imperium LVMH, składające się z 75 marek modowych i kosmetycznych, w tym Louis Vuitton i Sephora.

ZOBACZ RÓWNIEŻ