E-podpisywanie dokumentów w wypożyczalni samochodów

E-podpisywanie dokumentów w wypożyczalni samochodów
Rynek wynajmu aut jest jedną z najdynamiczniej rozwijających się branż w Polsce. Jak pokazują statystyki, rośnie on o niemal 20% rocznie. Jednak wraz ze swoim wzrostem staje się również coraz bardziej konkurencyjny. Jak zyskać przewagę i uznanie klientów?

Zyskaj dostęp do bazy artykułów z „My Company Polska” Zamów teraz!

Rynek wynajmu aut jest jedną z najdynamiczniej rozwijających się branż w Polsce. Jak pokazują statystyki, rośnie on o niemal 20% rocznie. Jednak wraz ze swoim wzrostem staje się również coraz bardziej konkurencyjny. Jak zyskać przewagę i uznanie klientów?

Do niedawna z usług wypożyczalni korzystali głównie turyści odwiedzający nasz kraj. Dziś wynajem samochodu doceniają także małe i średnie firmy, które coraz częściej decydują się na długoterminowe wypożyczenia auta. Nic dziwnego, koszt takiego rozwiązania jest znacznie niższy niż eksploatacja własnych samochodów służbowych.

Ten popyt napawa optymizmem właścicieli wypożyczalni, zmuszając ich jednocześnie do poszukiwania rozwiązań, które sprawią, że klient wybierze ich, a nie konkurencję. Muszą skupić się nie tylko na usprawnianiu swojej floty samochodowej, ale również na sprawnym procesie obsługi klienta. Z pomocą przychodzą niezastąpione nowe technologie, a wśród nich e-podpisywanie dokumentów.

Na czym to polega?

Pracownicy wypożyczalni zgodnie przyznają, że najwięcej czasu zajmują im przeglądy oraz wydania i odbiory aut. E-podpisywanie dokumentów pomoże im usprawnić ten proces. To usługa, która umożliwia podpisywanie wszelkich dokumentów i umów na tablecie z warstwą biometryczną. Nie ma potrzeby drukowania – wystarczy dla każdego auta wygenerować kod QR z danymi auta, który następnie nakleimy wewnątrz danego pojazdu. Kiedy klient wypożycza samochód, można zeskanować kod, a niezbędne dane zostaną zaczytane do protokołu przekazania, który podpisywany jest na urządzeniu mobilnym.

Obydwie strony dostają dokument na skrzynkę mailową lub trafia on bezpośrednio do e-Archiwum. Kiedy auto jest oddawane, kod QR ponownie zostaje zeskanowany, a przedstawiciel wypożyczalni weryfikuje, czy wszystko się zgadza.

Co zyskuje wypożyczalnia?

Dla wypożyczalni oznacza to przede wszystkim oszczędność czasu potrzebnego na formalną obsługę klienta. Nie trzeba instalować żadnego oprogramowania, drukować dokumentów czy sprawdzać danych samochodu – potrzebny jest jedynie tablet.

Warto zauważyć, że odręczny podpis na urządzeniu mobilnym ma przewagę nad tradycyjnym podpisem złożonym na kartce papieru. W sytuacji spornej dużo łatwiej stwierdzić jego autentyczność. Dzieje się tak, ponieważ urządzenie zapisuje nie tylko obraz podpisu, ale również parametry biometryczne: siłę nacisku, kąt nachylenia pióra oraz szybkość pisania. Pomoże to dopełnić wszelkich formalności związanych z wynajmem i odbiorem samochodu. E-podpisywanie dokumentów to również rozwiązanie niezwykle bezpieczne – opiera się na oprogramowaniu Signatus, kompatybilnym z Samsung KNOX.

Jak widać, firmy działające w sektorze wypożyczalni nie mogą ignorować „technologicznej” strony biznesu. Jeśli to zrobią, szybko zostaną w tyle i nie przyczynią się do dalszego rozwoju ich branży w Polsce.

-----

Artykuł przygotowany przy współpracy z INFINITE, dostawcą innowacyjnej technologii e-podpisywanie dokumentów na tablecie.

ZOBACZ RÓWNIEŻ

POLECAMY