Dogecoin debiutuje na giełdzie Coinbase. Wielkie zaskoczenie

Dogecoin pozwoli zarobić? / Fot. Unsplash.com
Dogecoin pozwoli zarobić? / Fot. Unsplash.com
Największa amerykańska giełda kryptowalut Coinbase, która jako jedyna znajduje się też na giełdzie NASDAQ, dopuściła do obrotu Dogecoina.

Zyskaj dostęp do bazy artykułów z „My Company Polska” Zamów teraz!

Dogecoin to kryptowaluta stworzona przez programistów Billy'ego Markusa i Jacksona Palmera. Widząc, jak radzi sobie bitcoin, zdecydowali trochę ponabijać się z rynku kryptowalut i stworzyli system płatności Dogecoin... dla żartu. Chcieli pokazać, że inwestorzy są w błędzie i cały rynek opiera się na spekulacjach, bo de facto każdy może stworzyć swoją kryptowalutę i wprowadzić ją na rynek. 

Markus i Palmer stworzyli walutę opartą na kodzie programistycznym innej kryptowaluty, dodali logo psa Shiba Inu z popularnych memów internetowych i wprowadzili ją na rynek w 2013 r. 

Internet jednak docenił Dogecoina i szybko zyskała ona mnóstwo fanów. To sprawiło, że twórcy Dogecoina musieli "coś z nim zrobić", bo pojawiało się coraz więcej krytyki, że naiwni ludzie inwestują w coś, czego nie rozumieją i jest to de facto piramida finansowa. 

Dogecoin zyskał więc integrację z wieloma portfelami cyfrowymi, a także udało się przekonać nawet niektóre sklepy, by akceptowały płatności w "wirtualnych pieskach". Dodatkowo możemy kupić Doge'a na jednej z giełd, a następnie przesłać swoje środki do portfela cyfrowego i realizować transakcje międzynarodowe bez płacenia wysokich prowizji. Jest z tym trochę zachodu, ale często okazuje się, że możemy nie tylko taniej przekazać dane pieniądze z jednego końca świata na drugi, ale też zrobimy to szybciej, bo sam przelew dociera do odbiorcy w kilka/kilkanaście sekund, zamiast kilku dni roboczych. 

Dogecoin zyskał wielką popularność

Nikt jednak nie spodziewał się, że Dogecoin zyska tak dużą popularność. W 2020 r. cena kryptowaluty wynosiła 0,004561 dol. w grudniu, natomiast w tym roku, w maju, było to już 0,74 dol. Jeśli w rankingach zobaczymy, jakie kryptowaluty poradziły sobie najlepiej w okresie ostatnich 12 miesięcy, Dogecoin odnotował wzrost na poziomie aż 16 490%. Jeśli ktoś zainwestował w Dogecoina 1000 zł w grudniu ubiegłego roku, w maju br. mógł w ten sposób uzyskać 161 852 zł. 

Sprawdź: Bitcoin

Obecnie Dogecoin cieszy się już dużym poparciem w sieci i trwają prace nad tym, aby uczynić walutę bardziej użyteczną. Jej kapitalizacja rynkowa to z kolei 55,3 mld dol. i jak podaje serwis CoinMarketCap.com, znajduje się ona na 6 miejscu w rankingu najwyżej wycenianych kryptowalut. A dodajmy, że w rankingu jest ponad 10 tys. monet. 

W rozwój i promocję Dogecoina zaangażował się również Elon Musk. Początkowo był to dla niego trochę żart - uznał za zabawne, że coś takiego może dziś przemienić człowieka w milionera, więc zaczął promować tę kryptowalutę. Dziś jednak myśli o tym już bardziej na poważnie i angażuje się w rozwój monety od strony technologicznej i biznesowej.

Teraz natomiast Dogecoin debiutuje na największej amerykańskiej giełdzie kryptowalut - Coinbase. Początkowo będzie dostępny tylko dla posiadaczy kont Coinbase Pro, ale za kilka tygodni powinien również trafić do użytkowników podstawowej i popularniejszej wersji podstawowej, Coinbase. 

Czy jest szansa, aby Dogecoin uzyskał wycenę na poziomie 1 dol.? W tym roku to raczej niemożliwe. Ale jest duża szansa, że ponowie zbliży się do poziomu 0,7 - 0,8 dol. Obecna wycena to 0,405 dol. 

[Aktualizacja]: Dogecoin jest już dostępny również na standardowej wersji Coinbase (wcześniej tylko na Coinbase Pro).

ZOBACZ RÓWNIEŻ

POLECAMY