Dalszy wzrost pensji minimalnej. Ile wyniesie w 2021 roku?

fot. Adobe Stock fot. Adobe Stock
W 2021 roku pensja minimalna wyniesie 2 800 zł a minimalna stawka godzinowa ma wynieść 18,30 zł. Rząd przyjął już projekt rozporządzenia.

Zyskaj dostęp do bazy artykułów z „My Company Polska” Zamów teraz!

Przygotowana przez rząd podwyżka jest zgodna z sierpniowymi deklaracjami. Przypomnijmy, w ubiegłym roku Prawo i Sprawiedliwość obiecywało, że wyniesie 3000 złotych. Obecnie płaca minimalna to 2600 złotych brutto, czyli 17 złotych za godzinę pracy.

Z propozycją rządu nie zgadzały się organizacje zrzeszające pracodawców. Na przykład Konfederacja Lewiatan proponowała, aby płaca minimalna w 2021 roku wzrosła z 2600 zł do 2716 zł, a minimalna stawka godzinowa do 17,7 zł.  

- Znaczący wzrost płacy minimalnej, w kontekście innych obciążeń, które dotkną w przyszłym roku przedsiębiorców, np. podatek handlowy, opłata cukrowa, może negatywnie wpłynąć na rynek pracy, zwłaszcza w pierwszym kwartale 2021 roku, kiedy mocno będą jeszcze odczuwalne skutki pandemii COVID-19 – mówi prof. Jacek Męcina, przewodniczący Zespołu budżetu, wynagrodzeń i świadczeń socjalnych RDS i doradca zarządu Konfederacji Lewiatan.

Wyższą pensję otrzyma 1,7 mln pracowników. Podniesienie płacy minimalnej oznacza, że tylko w przyszłym roku sektor MSP zapłaci osobom zatrudnionym ponad 3 mld złotych wiecęcej. Podwyżki w dużych firmach wyniosą 826 mln złotych.

ZOBACZ RÓWNIEŻ

POLECAMY