6 grudnia to niedziela handlowa. Prezydent podpisał ustawę

fot. Adobe Stock
fot. Adobe Stock
Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy, zgodnie z którą 6 grudnia sklepy będą otwarte.

Zyskaj dostęp do bazy artykułów z „My Company Polska” Zamów teraz!

2 grudnia senat przegłosował nowelizację ustawy, która umożliwi otwarcie sklepów w niedzielę, 6 grudnia. Zgodnie z obecnym stanem prawnym byłaby to niedziela niehandlowa - ostatnia przed świętami. Rząd zaproponował jednak, by tego dnia wyjątkowo otworzyć sklepy w celu rozładowania potencjalnych kolejek przed świętami.

- Aby rozłożyć ten proces w czasie, a tym samym zmniejszyć liczbę klientów robiących zakupy w tym samym czasie, zasadne jest wprowadzenie dodatkowej niedzieli handlowej w dniu 6 grudnia 2020 r. Z jednej strony umożliwi to zachowanie ograniczeń sanitarnych w związku z trwającą epidemią, a z drugiej strony będzie miało pozytywny wpływ na przedsiębiorców, przyczyniając się do poprawy ich sytuacji finansowej - napisano w uzasadnieniu ustawy.

Proces legislacyjny poszedł bez większych problemów. W senacie kontrolowanym przez opozycję za przyjęciem nowelizacji ustawy bez poprawek głosowało aż 86 senatorów. Ustawa została wysłana do prezydenta. 

Przed takim rozwiązaniem zdecydowanie protestują przedstawiciele związków zawodowych. Piotr Duda, przewodniczący "Solidarności" ocenił nowelizację jako złe rozwiązanie, któe doprowadzi do "zwiększenia liczby zachorowań" wśród pracowników sklepów. Jeszcze w środę, 2 grudnia, przedstawiciele związków zawodowowych poprosili prezydenta, by ten ustawę podpisał, ale dopiero w poniedziałek, 7 grudnia. Oznacza to, że sklepy 6 grudnia pozostałyby zamknięte.

Jak wynika z informacji portalu money.pl, ustawa leżała na biurku prezydenta od czwartku. O jej podpisaniu w czwartek, 3 grudnia, Kancelaria Prezydenta poinformowała 4 grudnia rano.

ZOBACZ RÓWNIEŻ