Chińczycy kupują złoto na potęgę. Polacy idą w ich ślady. Oto dlaczego

Chińczycy kupują złoto na potęgę. Polacy idą w ich ślady. Oto dlaczego
Jedna sztabka złota może odmienić całe życie człowieka. Fot. shutterstock.
Rok 2023 zakończył się znaczącym wzrostem rezerw złota w Chinach, które zwiększyły swoje zasoby o imponujące 225 ton. Tym samym, Państwo Środka wyprzedziło wszystkie inne kraje na świecie pod względem ilości zakupionego szlachetnego kruszcu. Do czego się szykuje?

Zyskaj dostęp do bazy artykułów z „My Company Polska” Zamów teraz!

Chiny biją rekordy zakupów złota a ich rezerwy tego szlachetnego metalu pękają w szwach. Kupuje nie tylko Chiński Bank Centralny, ale i obywatele Państwa Środka. Na koniec listopada 2023 roku, chińskie rezerwy złota osiągnęły poziom 2235 ton. Dla porównania w analogicznym okresie Polskie rezerwy wynosiły 358,7 ton. Punktem stycznym dla obu narodów był fakt dużego zapotrzebowania na kruszec. W rankingu państw. które najchętniej kupowały złoto - Polska jest na drugim miejscu właśnie za CHRL (Narodowy Bank Polski kupił w 2023 r. aż 130,6 ton złota).

Rekordowe ceny złota na rynku

Jak wskazuje portal Bankier.pl w minionym roku, złoto rozpoczęło swoją drogę z ceną 1845 dolarów za uncję, by w ciągu miesięcy wielokrotnie oscylować wokół 2000 dolarów. W grudniu cena złota osiągnęła historyczny rekord, sięgając 2147,70 dolarów za uncję trojańską. W całym 2023 roku ceny złota wzrosły o 13,5%, utrzymując się na początku 2024 roku powyżej poziomu 2000 dolarów za uncję.

Nowość na rynku: Żabka wprowadza "wyspy" w centrach handlowych

Chińscy obywatele również inwestują w złoto

Chiny doświadczają znacznego wzrostu zainteresowania złotem nie tylko ze strony banku centralnego, ale także wśród zwykłych obywateli. Według "South China Morning Post", chińscy mieszkańcy masowo inwestują w złotą biżuterię, motywowani słabością rynku akcji i niepewnością gospodarczą. Trend ten jest szczególnie silny w mniej zamożnych regionach i mniejszych miastach.

Warto zauważyć, że złoto tradycyjnie jest uważane za „bezpieczną przystań” w czasach niepewności ekonomicznej i politycznej. Inwestorzy często kierują się w stronę złota, kiedy inne aktywa, takie jak akcje czy obligacje, stają się ryzykowne. Przykładowo cena złota znacznie wzrosła podczas globalnego kryzysu finansowego. W 2008 roku było postrzegane jako "bezpieczna przystań" w obliczu niestabilności rynków finansowych i bankowości. W tym czasie cena złota przekroczyła 1000 dolarów za uncję. Po kryzysie finansowym ceny złota kontynuowały wzrost, osiągając szczyt w 2011 roku, kiedy to cena jednej uncji przekroczyła 1900 dolarów. Tę cenę przebiła pandemia COVID-19, a raczej jej zgubny wpływ na światową gospodarkę. W sierpniu 2020 roku cena złota osiągnęła kolejny rekord, przekraczając 2000 dolarów za uncję.

Narodowy skok na złotą biżuterię

W latach 2017-2022 konsumpcja złotej biżuterii na mieszkańca w Chinach wzrosła z 460,7 do 617,5 juanów. Według danych CCTV, przekłada się to na roczny wzrost na poziomie 6%. W grudniu 2023 roku ceny detaliczne złota w głównych chińskich sieciach jubilerskich osiągnęły rekordowy poziom 630 juanów za gram.

Zgodnie z ostatnim raportem Chow Tai Fook, jednej z największych spółek jubilerskich w Chinach, liczba sklepów jubilerskich w Państwie Środka wzrosła z 3835 do 7699 w okresie od marca 2020 do września 2023 roku. Aż 45% z tych sklepów znajduje się w miastach trzeciej kategorii i niższych, co świadczy o rosnącej popularności złota wśród mieszkańców chińskiej prowincji.

Ekspert od cyberbezpieczeństwa przegonił programistę. Firmy szukają pracowników do ochrony danych

Złoto inwestycyjne jako ochrona przed inflacją

Złoto na całym świecie jest postrzegane jako ochrona przed inflacją. W okresach, gdy inwestorzy obawiają się deprecjacji wartości walut, zwłaszcza w świetle ekspansywnej polityki monetarnej, takiej jak drukowanie pieniądza przez banki centralne, zwiększa się popyt na złoto. I tak właśnie dzieje się zarówno w Chinach jak i w Polsce - dwóch krajach, które w ostatnim okresie walczą z wysoką inflacją. Znaczne inwestycje w złoto przez bank centralny oraz obywateli kraju mogą mieć długofalowe implikacje dla globalnego rynku tego szlachetnego kruszcu.

Pamiętajmy, że decyzje banków centralnych, szczególnie Rezerwy Federalnej USA, mają duży wpływ na ceny złota. Obniżenie stóp procentowych i programy skupu aktywów zwiększają atrakcyjność złota jako
inwestycji. Złoto jest wyceniane w dolarach amerykańskich, więc jego cena jest również powiązana ze zmianami wartości dolara na rynkach walutowych. Słabszy dolar zwykle sprzyja wyższym cenom złota.

Czym się różni złoto inwestycyjne od tradycyjnego? 

Złoto inwestycyjne charakteryzuje się wysoką czystością. Standardem dla złota inwestycyjnego jest czystość 999,9 (znana również jako 24 karaty). Złoto w biżuterii lub w innych zastosowaniach często ma niższą czystość, ponieważ jest stopione z innymi metalami w celu zwiększenia jego trwałości. Inwestycyjny wariant jest zwykle w formie sztabek, monet lub innych produktów akredytowanych przez renomowane mennice. Te formy są standardowe, łatwo rozpoznawalne i posiadają gwarancję wagi oraz czystości. Złoto w innych formach, takich jak biżuteria czy przedmioty artystyczne, może mieć różną wartość, która niekoniecznie odzwierciedla czystość czy wagę złota.

Wartość złota inwestycyjnego jest ściśle powiązana z rynkową ceną złota. W przeciwieństwie do biżuterii lub przedmiotów artystycznych, gdzie cena może zawierać premię za wykonanie, markę czy wartość artystyczną, wartość złota inwestycyjnego zależy głównie od wag i czystości. Złoto inwestycyjne jest generalnie bardziej płynne niż złoto w innych formach. Sztabki i monety złota inwestycyjnego są łatwo rozpoznawalne i akceptowane na całym świecie, co ułatwia ich sprzedaż po rynkowej cenie.

Złoto - prognozy

Prognozy wskazują, że w 2024 roku średnia cena złota wyniesie około 1986,50 USD, przy czym w bieżącym roku średnia cena przekroczyła 1950 USD, co jest powyżej średniej rocznej z poprzedniego roku (źródło Puls Biznesu).

ZOBACZ RÓWNIEŻ