Były dyrektor Netfliksa trafi do więzienia za przyjmowanie łapówek

Netflix zbudowany na łapówkach? / Fot. Karolina Gr
Netflix zbudowany na łapówkach? / Fot. Karolina Grabowska, Pexels.com
Były dyrektor Netfliksa został skazany na 2,5 roku więzienia federalnego w USA. Powód? Przyjmowanie łapówek od firm technologicznych w celu zatwierdzania lukratywnych kontraktów z gigantem streamingowym.

Zyskaj dostęp do bazy artykułów z „My Company Polska” Zamów teraz!

Michael Kail (50 l.), były dyrektor Netfliksa, nie tylko został skazany na 2,5 roku więzienia, ale otrzymał również nakaz zrzeczenia się 700 000 dolarów. Zapłaci też grzywną w wysokości 50 000 dol. 

Zobacz: MBTI

"Przekupstwo i łapówki to szkodliwe przestępstwa, które tłumią kulturę konkurencyjnych innowacji w Dolinie Krzemowej" - stwierdziła w oświadczeniu Stephanie M. Hinds, pełniąca obowiązki prokuratora USA. 

Kail był wiceprezesem w Netflix i nadzorował dział technologii internetowej firmy. Udało się potwierdzić, ze przyjął ponad 500 000 dol. w formie łapówek, jak również cennych opcji na akcje. W zamian za to zgodził się na współpracę z łącznie 9 firmami technologicznymi, które miały prowadzić interesy z Netfliksem w latach 2012-2014 r.

W kwietniu br. ustalono, że Kail dopuścił się aż 28 oszustw i prania brudnych pieniędzy. 

Inspiracje: Scarlett Johansson

Netflix podkreślił, że zabrania swoim pracownikom tego typu praktyk, a także doprowadzania do konfliktu interesów. Wymaga też ujawniania rzeczywistych lub pozornych konfliktów interesów, a także zgłaszania choćby drobnych prezentów od osób lub podmiotów, które chcą w jakiś sposób współpracować z firmą.

ZOBACZ RÓWNIEŻ