Bill Gates: jest mocny argument za spowolnieniem gospodarki

Bill Gates przewiduje spowolnienie / Fot. Toru Han
Bill Gates przewiduje spowolnienie / Fot. Toru Hanai, Reuters
Bill Gates uważa, że stopy procentowe prawdopodobnie wzrosną na tyle, że dojdzie do zauważalnego spowolnienia gospodarczego.

Zyskaj dostęp do bazy artykułów z „My Company Polska” Zamów teraz!

Gates przewiduje spowolnienie gospodarcze. Warto dodać, że niedawno informowaliśmy, że recesja w 2023 r. jest niemal pewna. Komentarze Billa Gatesa pokrywają się z tą informacją. 

Sprawdź: 1000 plus

Miliarder i filantrop, a także współzałożyciel Microsoftu uważa, że inflacja i rosnące stopy procentowe znacznie wyhamują wzrost. Ale nie pomija też inwazji Rosji na Ukrainę oraz skutków pandemii Covid-19. "Niedźwiedzie mają dość mocny argument za tym, że dojdzie do spowolnienia, co bardzo mnie niepokoi" - powiedział Gates w niedzielę w programie CNN "Fareed Zakaria GPS". 

O co chodzi z samym określeniem "niedźwiedzie"? To symbolika giełdowa: byka i niedźwiedzia, która odwołuje się do walki tych zwierząt. Byk z reguły atakuje z dołu do góry, natomiast niedźwiedź z góry w dół. Byk jest więc symbolem hossy, a niedźwiedź - bessy, czyli długotrwałego trendu spadkowego. 

Gates: dojdzie do spowolnienia

Bill Gates powiedział, że wojna w Ukrainie spowodowała dalszy wzrost cen towarów, który i tak był wysoki przez pandemię i zerwane łańcuchy dostaw. 

Inspiracje: Gal Gadot

Wiele krajów, w tym USA, Wielka Brytania i Indie, zaczęły już podnosić stope procentowe, aby spróbować stłumić inflację. To w końcu - zdaniem Gatesa - doprowadzi do spowolnienia gospodarczego. 

Międzynarodowy Fundusz Walutowy obniżył w zeszłym miesiącu prognozy światowego wzrostu najbardziej od pierwszych miesięcy pandemii. Przewiduje jeszcze szybszą inflację z powody wojny w Ukrainie i ponowych blokad wywołanych pandemią w Chinach. Niestety eksperci tego rodzaju zupełnie milczą w kontekście gigantycznego dodruku pieniądza, który miał miejsce w ostatnich latach. 

Gates ma obecnie majątek rzędu 123 mld dol. To czyni go czwartą najbogatszą osobą na świecie.

ZOBACZ RÓWNIEŻ