BETA ETF: Rekordowe napływy du funduszy. Mimo dużych spadków na giełdach

Giełda Papierów Wartościowych
Giełda Papierów Wartościowych w Warszawie, fot. Shutterstock
Złe nastroje na rynkach okazały się pozytywne dla funduszu BETA ETF. W 2022 r. wartość aktywów pod zarządzaniem wzrosła o prawie 40 proc. w ciągu roku - mimo dużych spadków na światowych i polskich giełdach.

Zyskaj dostęp do bazy artykułów z „My Company Polska” Zamów teraz!

- Miniony 2022 rok był ważny, a pod wieloma względami wręcz rekordowy dla oferowanych przez nas funduszy BETA ETF. W styczniu jako pierwsi zaproponowaliśmy ETF na nową klasę aktywów – polskie obligacje skarbowe, zagregowane w indeksie TBSP.Index. Rok 2022 był również pierwszym pełnym rokiem notowania 4 funduszy wprowadzonych w 2021 roku tj. BETA ETF Nasdaq-100, S&P500, WIGtechTR oraz sWIG80TR. Dzięki nowym produktom jesteśmy już w stanie efektywnie i tanio odwzorować indeks szerokiego rynku – WIG, a także zbudować portfel o zróżnicowanym ryzyku, odpowiednio zwiększając lub zmniejszając jego część obligacyjną. Rozwój rynku funduszy ETF postępuje. Inwestorzy doceniają nowe produkty zwiększając obroty oraz aktywa pod zarządzaniem - podaje BETA ETF.

Przeczytaj także: w co inwestować w 2023 roku?

- W ujęciu rok do roku obrót funduszami BETA ETF wzrósł o 104% z poziomu 422 mln zł do 861 mln zł. Wzrosła również liczba transakcji, która w 2022 roku wyniosła 137 tys. i była o 116% wyższa w porównaniu z rokiem 2021. Wraz ze zwiększoną aktywnością inwestorów przyszły także napływy, które łącznie wyniosły 176 mln zł. To wynik ponad czterokrotnie lepszy niż całe saldo napływów w 2021 roku. Na koniec roku 2022 zagregowane aktywa BETA ETF wyniosły blisko 430 mln zł. Ostatni rok przyniósł również dużą zmienność oraz istotne spadki na indeksach giełdowych. Pomimo wymagającego roku efektywność odwzorowania pozostaje na wysokim poziomie. Będziemy nadal odwzorowywać indeksy giełdowe, gdyż głęboko wierzymy, że taka polityka inwestycyjna jest najlepszym rozwiązaniem dla zdecydowanej większości Inwestorów. Zamierzamy również kontynuować działalność edukacyjną oraz tłumaczyć idee stojące za inwestowaniem w fundusze ETF. Wierzymy też, że coraz dłuższa historia, efektywność działania oraz aktywa zwiększone, głównie dzięki Inwestorom Indywidualnym, przyczynią się do zainteresowania naszymi rozwiązaniami również Inwestorów Instytucjonalnych. Fundusze ETF są bowiem szeroko stosowane jako narzędzia inwestycyjne przez aktywnych zarządzających na całym świecie – powiedział Robert Sochacki, prezes zarządu BETA Securities Poland SA. 

BETA ETF zwiększa obrotyw

W 2022 roku łączny obrót na funduszach BETA ETF wyniósł prawie 863 mln zł i był wyższy względem 2021 roku o ponad 103%, kiedy to wyniósł 423 mln zł. Największy obrót wygenerowały ETF-y oparte o indeks WIG20TR, w szczególności te spekulacyjne BETA ETF WIG20lev i WIG20short, których obroty wyniosły odpowiednio 215 mln zł oraz 220 mln zł. W połączeniu z obrotami wygenerowanymi na BETA ETF WIG20TR tj. 168 mln zł można stwierdzić, że ponad 70% obrotów na BETA ETF było powiązanych z indeksem WIG20TR. Solidny wzrost łącznych obrotów BETA ETF spowodowało również uruchomienie nowych BETA ETF sWIG80TR oraz BETA ETF TBSP, których obroty wyniosły odpowiednio 44,3 mln zł oraz 67,3 mln zł. Dynamicznie wzrosła również liczba transakcji, gdyż w 2022 roku na funduszach BETA ETF dokonano ich ponad 137 tys. co jest wynikiem lepszym o ponad 115% względem roku 2021, w którym dokonano ich 63 tys. Pod względem liczby transakcji BETA ETF WIG20short miał dużo mniejszy wkład niż w przypadku obrotów, z czym związana była dużo wyższa średnia wartość transakcji na tle reszty funduszy. Dla BETA ETF WIG20Short wynosiła ona ponad 11 tys. zł i była ok 3x mniejsza niż ekspozycja, jaką zawiera się przy transakcjach na kontraktach futures FW20. Średnia wartość transakcji ETF-ów bez dźwigni finansowej oscylowała głównie w przedziale 4-5 tys. zł. Wyjątkiem na plus był BETA ETF TBSP, gdzie wartość średniej transakcji wyniosła 8 tys. zł, co prawdopodobnie pokazuje całkiem sporą chęć Inwestorów do posiadania również obligacyjnej części portfela giełdowego.

W 2022 roku inwestorzy poprzez GPW w Warszawie powierzyli w rozwiązania BETA ETF nowe aktywa o wielkości 176 mln zł (saldo netto) co jest wynikiem najlepszym w historii oraz o 363% lepszym od 2021 roku, w którym saldo netto wyniosło 38 mln zł. Najpopularniejszym rozwiązaniem dla Inwestorów giełdowych był BETA ETF WIG20TR odwzorowujący zachowanie dochodowej mutacji indeksu WIG20.  Napływ netto wyniósł 46,1 mln zł co jest wynikiem lepszym o 1820% względem 2021 roku a nawet lepszym niż 3 poprzednie lata razem zsumowane. Na drugim miejscu znalazł się lewarowany odpowiednik indeksu WIG20 czyli BETA ETF WIG20lev z napływami rzędu 32,5 mln zł. Fundusz ten, w roku 2022, urósł ponad 4-krotnie. Najmłodsze fundusze BETA ETF TBSP i BETA ETF sWIG80TR zebrały odpowiednio po 25 mln zł nowych aktywów. Łączne aktywa pod zarządzaniem funduszy BETA ETF na koniec 2022 wyniosły 428 mln zł i wzrosły o 36% względem 2021 roku.

 

ZOBACZ RÓWNIEŻ