Benefit Systems przejmuje siłownie Calypso. W większości za długi

Benefit Systems przejmuje siłownie Calypso. W większości za długi
Benefit Systems poinformowało o przejęciu 16 klubów należących do Calypso Fitness. Do tej pory obie firmy współpracowały przy okazji kart MultiSport. Wartość transakcji to 54 mln złotych, ale co ciekawe, w większości kwota ta zostanie spłacona... zaległymi wierzytelnośćiami, jakie wobec Benefit miało Calypso Fitness.

Zyskaj dostęp do bazy artykułów z „My Company Polska” Zamów teraz!

Benefit Systems w ramach dwuetapowej transakcji przejmie łącznie 16 klubów Calypso w miastach, które jak deklaruje Benefit, mają wysoki potencjał dalszego rozwoju biznesowego.

Benefit urośnie w siłę w oparciu o kluby Calypso

W pierwszym etapie będzie to 7 obiektów w Trójmieście i 4 w Szczecinie, gdzie Sspółka obserwuje wciąż rosnące zainteresowanie ofertą programu MultiSport, a także po jednym w Warszawie i we Wrocławiu. W drugim etapie, do 30 czerwca br., Benefit Systems nabędzie trzy kluby Calypso, zlokalizowane w Warszawie, Krakowie oraz Częstochowie.

Jak podkreśla Bartosz Józefiak, członek Zarządu Benefit Systems, decyzję o transakcji wspierała wieloletnia współpraca, komplementarność oferty klubów Calypso do sieci własnych spółki, a przede wszystkim popularność przejmowanych lokalizacji wśród klientów indywidualnych i użytkowników programu MultiSport.

 – Calypso to bez wątpienia inspirująca historia sukcesu biznesowego, a zarazem jedna z pierwszych sieci, z którymi rozpoczęliśmy współpracę w ramach Programu MultiSport. Przez kilkanaście lat wspólnie z twórcą Calypso inwestowaliśmy w jej rozwój, doceniając popularność klubów wśród klientów indywidualnych i użytkowników kart MultiSport. Przejmowane obecnie kluby działają w bardzo atrakcyjnych lokalizacjach i na trwałe wrosły w infrastrukturę usługową miast. Dobrym przykładem jest chociażby Calypso Galaxy w Szczecinie, zlokalizowane w największym centrum handlowo-rozrywkowym w regionie. W przypadku Trójmiasta, po nabyciu siedmiu obiektów Calypso, nasza baza zwiększy się do 21 klubów fitness, co umożliwi dalszy dynamiczny rozwój oferty w aglomeracji trójmiejskiej, czyli w jednym z najszybciej rosnących i najbardziej perspektywicznych rejonów Polski. Po transakcji będziemy mieć łącznie 186 klubów fitness w kluczowych dla Programu MultiSport miastach i regionach naszego kraju, które w ostatnim roku notują ogromny wzrost zainteresowania ofertą fitness – wyjaśnia Bartosz Józefiak.

Przeczytaj także: Shopify i spotkania online

Benefit Systems pozostanie mniejszościowym udziałowcem spółki Calypso Fitness S.A. (ok. 33%).

Benefit Systems działa na polskim rynku od ponad dwóch dekad i należy do liderów w dostarczaniu benefitów pozapłacowych, które wspierają dobrostan pracowników. Spółka jest twórcą Programu MultiSport, który umożliwia podejmowanie aktywności fizycznej w obiektach sportowych w całym kraju. W portfolio Benefit Systems jest także platforma kafeteryjna MyBenefit oraz program wellbeingowy MultiLife. Od kilku lat oferta sportowa Spółki jest rozwijana na rynkach zagranicznych, m.in. w Czechach, na Słowacji, w Bułgarii i w Chorwacji. Grupa Benefit Systems jest także operatorem ponad 200 klubów fitness na czterech rynkach (w Polsce odpowiada za sieci Zdrofit, Fitness Academy, My Fitness Place, Fabryka Formy, StepONE, S4 Fitness, Total Fitness oraz FitFabric). Ważnym obszarem działań Benefit Systems jest promowanie aktywnego stylu życia na każdym jego etapie, dlatego Spółka realizuje inicjatywy wspierające aktywność fizyczną dzieci, dorosłych oraz seniorów. Od 2018 roku Benefit Systems jest częścią globalnej inicjatywy B Corp, zrzeszającej spółki działające i angażujące się w rozwiązywanie najważniejszych problemów społecznych

Podział Calypso

Transakcja wynika także z problemów, z jakimi od dłuższego czasu mierzy się Calypso Fitness. w październiku 2022 r. firma poinformowała o planie podziału całego biznesu na rzecz dotychczasowych inwestorów. Właścicielami Calypso są bowiem: fundusz Camaro (50 proc. akcji), Benefit Systems (33 proc. akcji) oraz Cal Capital (16,57 proc. akcji). Cały biznes należący do Calypso przejmują trzy spółki należące do powyższych inwestorów. 

Jak działa proces przejęcia? Calypso zostanie rozbite na 12 "zorganizowanych części", czyli po prostu klubów fitness: 

Oto kluby, które trafiły do portfela Camaro:

 • Calypso Fitness Premium Warszawa Adgar Plaza
 • Calypso Fitness Gdańsk Morena
 • Calypso Fitness Gdańsk Przymorze
 • Calypso Fitness Gdańsk Zaspa
 • Calypso Fitness Szczecin Kaskada
 • Calypso Fitness Szczecin Outlet Park
 • Calypso Fitness Wrocław Renoma

Oto kluby, które przejął Benefit Systems:

 • Calypso Fitness Szczecin Galaxy: al. Wyzwolenia 18/20, 70-554 Szczecin,
 • Calypso Fitness Gdańsk Kowale: ul. Staropolska 32, 80-180 Gdańsk,
 • Calypso Fitness Gdynia Klif: al. Zwycięstwa 256, 81-525 Gdynia,

Do Cal Capital trafiły:

 • Calypso Fitness Szczecin Piastów Office Center: al. Piastów 30, 71-064 Szczecin,
 • Calypso Fitness Gdańsk Madison : ul. Postępu 17A, 02-676 Warszawa,

 

Łączna wartość dzielonej spółki to prawie 121 mln złotych, z czego 21,6 mln trafiło do pierwszego portfela, 14,4 mln zł trafiło do portfela Benefit Systes a 7,1 mln złotych trafiło do portfela Cal Capital.

ZOBACZ RÓWNIEŻ