Badanie: Większość pracowników wolałaby kontynuować pracę z domu

Praca zdalna zostanie z nami na dobre / Fot. Rober
Praca zdalna zostanie z nami na dobre / Fot. Roberto Nickson, Unsplash.com
Harvard University zrealizowało badanie, z którego wynika, że bardzo polubiliśmy pracę z domu. Niektórzy z nas preferują z kolei harmonogram hybrydowy.

Zyskaj dostęp do bazy artykułów z „My Company Polska” Zamów teraz!

Pandemia zmieniła kilka rzeczy w życiu codziennym. Są jednak też pozytywne zmiany. Jedna z nich, przynajmniej dla wielu ludzi, to przejście na pracę zdalną. Owszem, znajdą się osoby, które wolą jednak pracować w biurze, niemniej większość z nas ceni sobie możliwość wykonywania obowiązków zawodowych z domu. 

Inspiracje: Roger Federer

Niektóre firmy, takie jak Microsoft, Uber czy Facebook, powoli już rozważają powrót do biur i informują pracowników, że w najbliższych miesiącach będą mieli taką możliwość. Z badania przeprowadzonego przez Harvard University wynika jednak, że wielu profesjonalistów nie chce wracać do biura w pełnym wymiarze godzin. Zamiast tego chcemy dalszej pracy zdalnej, nawet jeśli powrót do biura będzie w pełni bezpieczny. 

Praca zdalna przyszłością rynku? 

Badanie objęło ok. 1500 profesjonalistów pracujących zdalnie w ciągu ostatniego roku. Wykazało, że 81% albo nie chce wracać do biura, albo wolałoby system hybyrdowy, czyli kilka dni pracy w biurze i kilka w domu. Ponadto 61% ankietowanych chciałoby pracować dwa lub trzy dni zdalnie w tygodniu, a 27% chce nadal pracować zdalnie przez cały czas. Zaledwie 18% badanych zdeklarowało, że chciałoby wrócić do pełnoetatowej pracy biurowej. 

Sprawdź: Najbogatszy człowiek świata

Co więcej, co trzeba osoba stwierdziła, że zarówno jej wyniki, jak i jakość pracy poprawiły się od zeszłego roku. Głównie dlatego, że łatwiej zachować koncentrację w domu i skupić się na pracy.

Poza tym, w przypadku jednego na dwóch pracowników współpraca z kolegami, szukanie wsparcia ze strony współpracowników i ogólne zaufanie do menadżerów nie uległy zmianie po przejściu na home office. 

ZOBACZ RÓWNIEŻ

X