Autostrada A4. Od kwietnia mają wzrosnąć opłaty za przejazd dla wszystkich kategorii pojazdów

Autostrada A4
Autostrada A4, fot. Shutterstock
Koncesjonariusz autostrady A4 Katowice-Kraków złożył do GDDKiA wniosek o zgodę na zmianę stawek opłat za przejazd dla wszystkich kategorii. Podwyżka ma obowiązywać od 3 kwietnia.

Zyskaj dostęp do bazy artykułów z „My Company Polska” Zamów teraz!

We wniosku złożonym do Generalnego Dyrektora Dróg Krajowych i Autostrad SAM S.A. występuje o zgodę na zmianę od 3 kwietnia br. stawek opłat za przejazdy:

- dla kategorii 1 (pojazdów innych niż motocykle) - o 2 zł, z kwoty 13 zł do kwoty 15 zł (czyli przejazd wyniesie 30 zł w jedną stronę na trasie Katowice-Kraków);

- dla kategorii 2, 3, 4 i 5 - o 6 zł, z kwoty 40 PLN do kwoty 46 PLN. Powyższe stawki obowiązywać będą na każdym z dwóch Placów Poboru Opłat (PPO) - w Mysłowicach i Balicach (czyli przejazd wyniesie 92 zł w jedną stronę na trasie Katowice-Kraków).

Wysokość bonifikaty dla pojazdów kategorii 2 i 3, która będzie obowiązywała dla tych kategorii pojazdów od 3 kwietnia br., zostanie odrębnie skonsultowana z GDDKiA.

Tańsze przejazdy autostradą A4 Katowice-Kraków zapewni kierowcom samochodów osobowych wnoszenie opłat przy pomocy aplikacji do videotollingu (odczytu tablicy rejestracyjnej) bądź elektronicznego poboru opłat A4Go. Kierowcy samochodów osobowych już od ponad trzech lat, rezygnując z gotówki bądź karty na rzecz płatności automatycznych, korzystają z rabatu na przejazdy. Zainteresowanie automatycznymi metodami płatności systematycznie rośnie - zarządca koncesyjnego odcinka A4 wydał już blisko 52 tysiące urządzeń do elektronicznego poboru opłat A4Go i odnotował ponad 1,6 mln zarejestrowanych użytkowników videotollingu. Udział płatności automatycznych w transakcjach na bramkach wynosi już ok. 44 proc.

Autostrada A4 - nowe opłaty za przejazd

GDDiKA może jedynie opiniować wnioski, tak więc można uznać, że kwietniowe podwyżki staną się faktem. Nowe kwoty opłat może za to zakwestionować UOKiK - kontrolę zapowiedział już Tomasz Chróstny, prezes Urzędu. 

PKP - podwyżyki cen biletów

Przypomnijmy, że w ostatnich dniach podniesiono również ceny za przejazdy pociągami PKP. Więcej o podwyżkach pisaliśmy TUTAJ.

ZOBACZ RÓWNIEŻ